Klausėte - atsakome 

Prieš savaitę mano vyrui diagnozuotas prostatos vėžys. Vyrui – 48-eri metai, todėl ši žinia jam buvo labai skaudi. Net ir tai, kad onkologinė liga diagnozuota pirmos stadijos, vyro neguodžia. Jis poliklinikoje išgirdo, kad prostatos vėžio gydymas kenkia potencijai. „Aš geriau nesigydysiu, bet gyvensiu visavertį gyvenimą“, - nusprendė jis ir aš supratau, kad tikrai gali to sprendimo laikytis. Mes iki šiol gyvenome aktyvų lytinį gyvenimą ir tai abiem yra svarbu. Norime sužinoti, ar tikrai prostatos vėžio gydymas kenkia vyrų potencijai, nes gydytojo to klausti nedrąsu. Gal galima pasirinkti mažiau kenkiantį gydymą?

Solveiga D.


Į klausimą atsako Respublikinės Šiaulių ligoninės Urologijos skyriaus vedėjas Tonaras BEKERIS:

- Jūsų vyro situacija nėra tokia bloga, nes pirmos stadijos prostatos vėžys gyvybei jokio pavojaus nekelia. Tačiau pavojingas gali tapti sprendimas nesigydyti. Suprantu, kad tokia mintis gali kilti dabar, kai dėl ligos vyras nejaučia jokio sveikatos sutrikimo, nes pradinėje ligos stadijoje nieko nejaučiama, jei ligos forma neagresyvi ir simptomai greitai neprogresuoja. Tačiau kuo toliau, tuo navikas auga, jis užspaudžia šlaplę ir pacientą ima varginti nemalonūs požymiai: dažnas ir skausmingas šlapinimasis, žmogui dažnai ir reguliariai tenka keltis ir naktį. Atsiranda staigus noras šlapintis, bet sunku pradėti. Pradeda skaudėti juosmens ir dubens srityje. Išsivysto ir impotencija, nors gydymas dar ir nepradėtas.

Tad delsti tikrai neverta. Juolab kad negydoma onkologinė liga progresuoja, išplinta į kaulus, stuburą, dubens kaulus – tada tenka kentėti ne tik didžiulį skausmą, bet ir gydymas daug sunkesnis. Ketvirtos stadijos prostatos vėžio gydymas – tik simptominis: slopinamas skausmas, stabdomas kraujavimas. Bet tokio gydymo sulaukti tikrai nepatariu, nes išeitis labai varginanti, skausminga.

Prostatos vėžio gydymas kiekvienu atveju gali skirtis. Gydymo taktika priklauso nuo vyro amžiaus, nuo sveikatos būklės. Gydytojas atsižvelgs ir į auglio stadiją, išplitimo laipsnį.

Jūsų atveju, kai diagnozuotas neišplitęs pirmos stadijos navikas, bus skiriamas chirurginis gydymas, kurio metu atliekama radikali prostatektomija – pašalinama prostata visiškai. Tai – veiksmingiausias prostatos vėžio gydymo būdas ir kitos išeities tikrai nėra, kai navikas neišplitęs.

Neišvengiamas ir spindulinis gydymas. Šiaulių onkologijos klinikoje radioterapeutai dirba linijiniu greitintuvu ir sveikos organizmo ląstelės pažeidžiamos tikrai minimaliai.

Deja, po operacijos apie 40-60 proc. vyrų pablogėja erekcija, vargina ir šlapimo nelaikymas. Po spindulinio gydymo lytinės funkcijos problemos išryškėja metų eigoje. Tačiau dėl to labai nerimauti nereikia, nes šiais laikais lytinės funkcijos negalavimai koreguojami.

Turiu būti atviras – pasitaiko atvejų, kad lytinė funkcija visai išnyksta. Tačiau dažniausiai nebepavyksta atlikti lytinio akto arba smarkiai sumažėja orgazmas vyresnio amžiaus žmonėms, kai ligos eiga agresyvi. Dažniausiai po prostatos pašalinimo operacijos tik susilpnėja lytinė funkcija. Manau, dėl to nereikia labai išgyventi ir atsisakyti gydymo, nes gydymas jums dovanoja gyvenimą ir galite džiaugtis daugeliu gyvenimo malonumų, kurie jums lieka net ir tada, jei potencija susilpnėtų ar išnyktų.

Po prostatos vėžio gydymo reikia reguliariai lankytis pas urologą ir nebijoti kalbėti apie savo problemas. Tuo atveju, kai tenka kalbėti apie potencijos sutrikimus, geriau ateiti su antrąja savo puse, nes moters palaikymas ir supratimas – labai svarbu.

Gydytojui svarbu išsiaiškinti potencijos sutrikimo laipsnį – pagal tai skiriamas medikamentinis gydymas. Tačiau tam, kad galėtumėte sugrįžti į visavertį gyvenimą, vien vaistų nepakanka. Sveikas gyvenimo būdas, būtina atsisakyti alkoholio, o ypač rūkymo, jei šie įpročiai buvo tapę kasdienybe. Būtina rinktis sveiką mitybą, valgyti neriebų maistą. Verta skaičiuoti kalorijas ir nevalgyti kaloringo maisto, mažinti cukraus. Net ir be medikamentų atsistato lytinė funkcija, kai žmogus yra fiziškai aktyvus, sportuoja. Reikia kuo mažiau sėdėti ir kuo daugiau vaikščioti.

Kartais žmogui, kuriam diagnozuojamas prostatos vėžys, dėl impotencijos prireikia ir psichologo pagalbos. Vien žinia apie vėžį gali pabloginti lytinį šeimos gyvenimą, nes apima baimė, nerimas. Todėl labai svarbus sutuoktinio palaikymas, supratimas, kad ši liga nėra užkrečiama, tai nėra lytinių kontaktų pasekmė, kaip kartais manoma. Todėl jums reikia gyventi įprastą gyvenimą, kol gydymas dar nepradėtas. Lytiniai santykiai nei paspartina, nei pakeičia ligos.

Po gydymo atėję į urologo kabinetą, kartoju, būtinai išsakykite savo problemas, nes kiekvienu atveju jos – individualios. Pats gydytojas gali nepaklausti apie seksualines problemas, nes tai – jautru. Gal kitas neturi lytinių santykių ir problemos jam neaktualios, gal kitas neturi nieko bendro su seksualinėmis problemomis. Būna visaip. Tačiau jei problema aktuali - kalbėkite su gydytoju atvirai, tarkitės, lankykitės kabinete kuo dažniau. Šiandieninė medicina ir jūsų noras džiaugtis visomis gyvenimo spalvomis gali įveikti visus seksualinio gyvenimo sunkumus net ir tada, kai įveikėte prostatos vėžį.

Užrašė Zita KATKIENĖ

 

Į viršų