facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Ko nepaklausėte gydytojo
 
Gydytojo kabineto durys praveriamos dėl įvairių sveikatos sutrikimų. Pasakojame ir klausiame gydytojo daugelio dalykų apie įvairias sveikatos problemas. Tačiau labai dažnai lieka klausimas, kurio taip ir neišdrįstame paklausti mediko ir nesužinome profesionalaus atsakymo. Tuomet tenka pasikliauti savo intuicija arba draugų patarimais.  Jei jus jaudina koks sveikatos sutrikimas ir nedrįstate to paklausti gydytojo, skambinkite į „Šiaulių naujienų” redakciją tel. 52 38 40. „Sveikatos kodas” kreipsis į medikus, kurie pateiks atsakymus į visus „nepatogius” klausimus.


„Man 32-eji metai. Po kelių gimdymų prie išeinamosios angos atsirado kelios nago dydžio „pupelės“. Jos man kelia didelį diskomfortą, nes skauda ir kraujuoja. Prieš kelerius metus kreipiausi į gydytojus. Man buvo nustatytas hemorojus, taikytas gydymas žiedais. Bet hemorojus buvo viduje išangės, o dabar „pupelės“ atsirado išorėje. Ar vėl atsinaujino hemorojus? Ar tai reiškia, kad gydymas žiedais nepasiteisino? 

Deimantė K.   

Į klausimą atsako Šiaulių ligoninės proktologas Antanas GEGUŽIS:

„Tikrasis hemorojus yra išangės viduje. Jei susidaro išoriniai venų rezginiai, tai bus išorinių venų rezginių trombozė. Atšilus orams šių problemų labai padaugėja. Ypač vasarą, kai lauke karšta, kiekvieną dieną tenka šalinti išorinių venos mazgų trombozę, medikų vadinamą krešuliais. 
Trombektomija – krešulių šalinimas, nesudėtinga procedūra. Pacientui taikome vietinę nejautrą ir chirurginiu būdu pašaliname susidariusį venos darinį.

Problemų žmogui iškyla daugiau, kai jis dėl šių „pupelių“ nesikreipia į gydytoją. Guzelis būna skausmingas, dažniausiai, kaip ir minėjote, jų yra keli ir dideli. Jei žmogus ilgai nesikreipia į gydytoją, guzeliai išopėja, iškraujuoja ir savaime išnyksta. Tačiau toks „ištirpimas“ - labai varginantis, trunkantis du ir daugiau mėnesių. 

Todėl verčiau nekentėti, bet kreiptis į šeimos gydytoją, kuris išrašys siuntimą pas proktologą nedelsiant, kai tik pajaučiate diskomfortą – kraujuoja, skauda. Gali pakakti priešuždegiminių vaistų, ir problema sumažės. Tačiau nereikia baimintis ir chirurginio gydymo, kurio imasi tas pats proktologas, nes skalpeliu pašalintos „pupelės“ ir jų keltos problemos greitai pamirštamos. 
Jei jums jau buvo taikytas gydymas žiedais, buvo diagnozuotas tikrasis hemorojus vidiniuose mazguose. Kai uždegimas didelis, mazgai gali būti matomi ir išorėje. Tuomet prireikia stacionarinio gydymo, taikoma visiška nejautra. Po operacijos, kurios metu pašalinami hemorojiniai dariniai, susidarę krešuliai, skiriamas ir medikamentinis gydymas. Tačiau net ir vidinius mazgus, jei jie nėra labai dideli, galima šalinti, taikant vietinę nejautrą. Todėl spręskite patys – ar delsti, laukti ir kentėti, ar, vos pajutus nepatogumus, kreiptis į gydytojus, kurie šiandien hemorojų gydo tikrai efektyviai ir moderniomis priemonėmis.

Šiaulių ligoninėje prieš trejus metus pradėta taikyti ir Barono procedūra. Daktaras Baronas, tiesa, ją pradėjo taikyti prieš 110 metų, tačiau šiandien procedūra moderni, sukurtas efektyvus prietaisas, padedantis guminį žiedą užnerti ant venos rezginio. Kai diagnozuojamas 2-3 laipsnio hemorojus, renkuosi Barono procedūrą, kurią įsisavinau prieš trejus metus. Jos dėka nereikalinga  operacija, kuri ne tik padeda išvengti problemos, bet gali ir sukelti kitų nepatogumų. Kartais atsiranda išangės susiaurėjimas. 

Guminis žiedas specialiu prietaisu užspaudžia venos rezginį ir šis nekrotizuoja. Procedūra sukelia nemalonų pojūtį, kartais pacientas ilgiau jaučia skausmą. Bet pakanka kelių dienų, ir hemorojinis darinys nekrotizuoja. Aš patariu pacientui verčiau ateiti dar keletą kartų į kabinetą ir per vieną Barono procedūrą užveržti tik vieną darinį, kurių paprastai būna du–trys. Tik tokiu atveju, kai žmogui reikia išvykti ar dėl kitų priežasčių jis negalės antrą ir trečią kartą ateiti į kabinetą, už-veržiami keli mazgai. Žmogus išgeria viena-kita tablete nuskausminamųjų daugiau, pakenčia daugiau, bet rezultatu lieka patenkintas – gyvenimo kokybė geresnė, kai skausmas ir kraujavimas nebevargina. Tačiau nereikia pamiršti, kad kraujavimas gali būti ir kitų ligų, dažniausiai vėžio, požymis. Todėl savigyda nuo hemorojaus – ypač pavojinga.

Žiedu suveržtas hemoroidinis mazgas nukrenta per 2-7 dienas. Priklauso nuo mazgo dydžio, nuo žmogaus organizmo. Guminis žiedas nukrenta drauge su nekrotizavusia venos mazgo dalimi. Gali dar pakraujuoti, gali, kaip minėjau, skaudėti. 

Radikalus hemoroidinio mazgo pašalinimas įmanomas tik operacijos metu, tačiau ir užveržimas žiedu – efektyvi procedūra. Kitam jos kartoti nebereikia, kitam po keleto metų mazgai vėl pasirodo išorėje.  

Gali būti, jog ir jums taip nutiko – tikrajam, vidiniam hemorojui gydyti buvo taikoma Barono procedūra. Tačiau reikia atminti, jog tai – procedūra, po kurios taip pat galimas šalutinis poveikis. Vienas po šios procedūros kenčia skausmą, kitam net ir po trumpo laiko gali susidaryti išoriniai venų mazgeliai, jūsų vadinamos „pupos“ - kieti guzeliai, dėl kurių, jei nesiryšite mano minėtai vietinėje nejautroje atliekamai trombektomijai, gali tekti kentėti didžiulį diskomfortą.
 
Juolab kad hemorojus dažniausiai vargina  vadinamąjį sėdimą darbą dirbančius žmones. Ypač kenčia tolimųjų reisų vairuotojai. Hemorojus net vadinamas vairuotojų liga. Dažnai hemorojaus neišvengia žmonės, kuriems tenka daug ir sunkiai kilnoti. Moteris, kaip nutiko ir jūsų atveju, hemorojus ima varginti po gimdymo. Tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai po gimdymo atsistato kraujotaka dubenyje ir nelieka iki tol varginusių išangės mazgų. 

Man pačiam Barono procedūrą yra tekę atlikti ne tik garbaus amžiaus žmonėms, kuriuos dažniau vargina hemorojus. Žmonės dėl drovumo ar nežinojimo delsia kreiptis į medikus ir ateina jau ne tik su mazgeliais, bet su išvirtusiais „kalafijorais“, kurių gydymas ir sudėtingesnis, ir ilgesnis, ir, žinoma, kentėti skausmą tenka ilgiau. Todėl patariu nekentėti ir nesidrovėti – gydytojui ši liga, kaip ir bet kuri kita patologija, susijusi tik su galimybe padėti žmogui.

Tai, kad serga vis jaunesni žmonės, paaiškinama tuo, jog liga – paveldima. Jei nors vieną iš tėvų  vargina įgimtas jungiamojo audinio silpnumas, plečiasi kojų venos, vargu ar to išvengs ir vaikai. 
Dažnai hemorojaus priežastimi tampa ir užkietėję viduriai. Tad nuolat reikia rūpintis, kad kasdieniame racione būtų pakankamai daržovių, vaisių. Blogi mitybos įpročiai, daug koncentruoto maisto, mažai daržovių  ir skysčių  - ar ne tai tampa mūsų kasdieniu valgymo  įpročiu? Turi įtakos ir stresas, sėslus gyvenimo būdas, nesibaigiantis sėdėjimas prie kompiuterio, sumažėjęs fizinis aktyvumas.  

Tačiau jei jau nepavyko išvengti šios problemos, nereikia dėl to kompleksuoti. Dažnam paprasčiau išmėginti liaudies mediciną ar kreiptis į vaistininką, nei ateiti pas gydytoją, kuris profesionaliai patars, kokios gydymo priemonės jums efektyviausios: medikamentinis gydymas, Barono procedūra, ar operacija.
 
Užrašė Zita KATKIENĖ
 

Į viršų