facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Romualdas BALIUTAVIČIUS
„Netinkamai naudojamos medžiagos butų apdailai gali sukelti trumpalaikį arba ilgalaikį poveikį mūsų sveikatai. Trumpalaikis poveikis dažniausiai pasireiškia galvos skausmais, nerviniu dirglumu, akių ašarojimu, odos perštėjimu, viršutinių kvėpavimo takų dirginimu ir pan. Pakeitus aplinką ar baigus remontą, paprastai šie požymiai išnyksta. Kur kas pavojingesnis ilgalaikis kenksmingų apdailos medžiagų poveikis: silpsta imuninė sistema, atsiranda onkologiniai susirgimai, galimi nervų sistemos pažeidimai. Labiausiai pažeidžiamos žmonių grupės yra mažamečiai vaikai ir pagyvenę bei ligoti žmonės, kadangi jie daugiausiai laiko praleidžia namuose, be to, jų imunitetas yra jautriausias”, - teigia Šiaulių visuomenės sveikatos centro Sveikatos saugos skyriaus vedėja, gydytoja Jūratė Karalevičienė.

- Lyginant su tuo, kokios medžiagas būsto remontui galėjome nusipirkti prieš porą dešimtmečių, dabar viskas pasikeitė. Kyla klausimas: ar šitaip į savo namus neparsinešame „Trojos arklio” - to, kas gali pakenkti mums ir mūsų artimiesiems?”

- Vidinei butų apdailai naudojama labai daug bei įvairių medžiagų, ir kasmet atsiranda vis naujų, kurių ilgalaikis poveikis sveikatai nėra pakankamai ištirtas. Dažniausiai, kaip rizikingos sveikatai, įvardijamos formaldehidinės ir epoksidinės dervos, klijai, lakai, sintetinės, ypač minkštos, grindų dangos, presuotos-klijuotos drožlių plokštės, įvairios polimerinės apdailos medžiagos.

Medžiagos, kurių kenksmingumas sveikatai pakankamai įrodytas - tai formaldehidas, radonas, švinas ir, dėl netinkamo patalpų mikroklimato, kurį lemia ir apdailai panaudotos medžiagos, atsiradęs pelėsinis grybas. Neigiamas poveikis sveikatai pasireiškia ir dėl polimerinių medžiagų susidarančio elektrostatinio lauko (pavyzdžiui, patalpose naudojant sintetinio pluošto kilimines dangas, - aut. past.).

- Minėjote formaldehidą, šviną ir kitas sveikatai pavojingas medžiagas, galinčias patekti į mūsų gyvenamąją erdvę. Papasakokite plačiau.

- Formaldehidas - tai kancerogeninė medžiaga, naudojama plastikinių apdailos medžiagų, baldų iš medžio plokščių bei kai kurių izoliacinių medžiagų gamyboje. Tai bespalvės dujos, skleidžiančios specifinį nemalonų kvapą. Nauji gaminiai, kurių sudėtyje yra formaldehido, jo garus bei specifinį nemalonų kvapą skleidžia net keletą metų (!). Butuose, kur yra nepakankama ventiliacija, aukšta aplinkos temperatūra ir drėgnas oras, formaldehido koncentracija dar labiau padidėja. Tai gali sukelti akių gleivinės bei viršutinių kvėpavimo takų dirginimą. Veikiant ilgiau atsiranda tikimybė atsirasti onkologiniams susirgimams.

Radonas - radioaktyvios inertinės dujos, kurių skilimo produktai, patekę giliai į kvėpavimo takus, gali išprovokuoti plaučių vėžio vystymąsi. Radono daugiausia yra grunte, tačiau net 21 proc. išsiskiria iš statybinių medžiagų. Reikėtų įsidėmėti, jog efektyvus patalpų vėdinimas žalingą radono poveikį sumažina iki minimumo. Kadangi įsirengti butą tik iš ekologinių medžiagų praktiškai neįmanoma, todėl labai svarbu įsirengti efektyvią ventiliacijos sistemą bei nepamiršti reguliariai vėdinti patalpas ir natūraliu būdu – praveriant duris, langus arba orlaides. Kokybiškas patalpų vėdinimas prilygsta dezinfekciniam efektui.

- Kuo pavojingas švinas ir jo junginiai?

- Švino apdailos medžiagose neliko arba liko nereikšmingi kiekiai po to, kai buvo uždrausta dažų su švinu gamyba. Į tai reikėtų atkreipti dėmesį renovuojant senus būstus, kuriuose dar galėjo būti naudojami dažai, vamzdžiai su švinu. Švinas - labai griežtai reglamentuojama medžiaga ir įsigyjant sertifikuotus kokybiškus gaminius vidaus apdailai gyventojai gali būti ramūs dėl galimo švino poveikio sveikatai. Tačiau įsigijus nelegalius, nesertifikuotus gaminius (dažus, plastikines apdailos detales ir pan.), rizikuojama dėl galimo švino junginių poveikio sveikatai.

Švino junginiai dažniausiai į organizmą patenka su dulkėmis. Tai kancerogeninės medžiagos, be to, švino junginiai priskiriami toksiškų reprodukcijai medžiagų sąrašui, taigi gali pakenkti negimusiam vaisiui. Registruota atvejų, kai švinu apsinuodijo dėl paveikslų, tapytų dažais su švinu, bei lauko apdailai skirtas dailylentes panaudojo vidaus apdailai. Todėl nereikėtų savo gyvenamąjį būstą paversti muziejumi su sienomis be saiko nukabinėtais paveikslais, bent jau ne tose erdvėse, kur praleidžiama daugiausia laiko - miegamuosiuose, vaikų kambariuose ir pan. O apdailos medžiagas  visuomet naudoti pagal paskirtį.

- Pokalbio pradžioje jūs dar minėjote pelėsinį grybą...

- Netinkamai ir ne pagal paskirtį panaudotos apdailos medžiagos neleidžia būstui „kvėpuoti“, formuojasi palankios sąlygos pelėsiui atsirasti. Ilgą laiką nenaikinamas pelėsis nuodija aplinką, žmogų pradeda kankinti alerginė sloga, kosulys, dusulys, pagaliau patogeniniai mikroorganizmai gali išprovokuoti sunkiai medikamentais įveikiamą pneumoniją. Todėl labai svarbu laiku pastebėti gyvenamosiose patalpose atsiradusį pelėsį ir nedelsiant imtis jį naikinti.

- Teko girdėti, jog gyvenamoje patalpoje naudojant sintetines dangas dėl elektrostatinio krūvio virš jų „pakimba” nematomas dulkių ir kitokių smulkiųjų dalelių debesis?

- Taip, tai gana dažnai ignoruojamas veiksnys, atsirandantis buityje panaudojus daug polimerinių apdailos detalių, sintetinės (ypač kiliminės) grindų dangos - elektrostatinis laukas. Tai gana stiprus alergenas: organizmo gleivinės įelektrintoms dalelėms tampa lyg įžeminimas, dėl to atsiranda alerginės odos reakcijos, dažniausiai ant veido, rankų, kamuoja alerginė sloga, peršti akis, nosiaryklę. Svarbu žinoti, kad kompiuteriai sukuria ne tik elektromagnetinius, bet ir elektrostatinius laukus, todėl kompiuterių naudojimas buityje taip pat turėtų būti vertinamas labai atsakingai, ypač kai jais naudojasi vaikai.

- Ką dar reikėtų žinoti apie nepalankius sveikatai veiksnius mūsų gyvenamose patalpose?

- Įsirengiant gyvenamąjį būstą arba jį remontuojant svarbiausia, kad medžiagos būtų skirtos būtent vidaus apdailai ir būtų sertifikuotos, tai garantuotų jų saugumą. Turint galimybių rekomenduojama rinktis kuo daugiau ekologiškų apdailos medžiagų, tačiau reikia prisiminti, kad netgi mediena gali būti apdorota cheminėmis medžiagomis. Todėl „pirmoji pagalba“ gelbstint būstą nuo sveikatai pavojingos taršos - efektyvus patalpų vėdinimas.

Svarbu žinoti, kad prieš pradedant remontą būtų pasirūpinta jautriausiųjų aplinkos poveikiui - vaikų, kūdikio besilaukiančių moterų, pagyvenusių žmonių bei sergančiųjų lėtinėmis ligomis, sveikata. Geriausia remontuoti būstą, prieš tai susiradus laikiną buveinę. Dažniausi rizikos faktoriai remonto metu: dulkės, triukšmas, žymūs temperatūros svyravimai, pavojingų sveikatai medžiagų patekimas į aplinką, reali traumų tikimybė.

Būtina naudoti tiek bendras apsaugančias nuo remonto keliamos taršos priemones (drėgnos užuolaidos, triukšmą mažinantys patiesalai), tiek individualias (respiratoriai, darbui skirta apranga).
Svarbu įsitikinti, ar buto apdailai nebuvo naudoti dažai su švinu? Ar ardant pertvaras, senus vamzdžius, stogo dangą, balkonus ir t. t. nepasklis į aplinką labai sveikatai pavojingas asbestas? Čia būtina kvalifikuotų specialistų  pagalba, nes imantis „saviveiklos” galima labai pakenkti ne tik savo ir artimųjų, bet ir kaimynų sveikatai.

- Šiandien turime daug ir įvairioms medžiagoms alergiškų žmonių. Į ką dar reikėtų atsižvelgti?

- Alergiškų žmonių skaičius didėja, o alergenai šiuolaikiniame gyvenime tiesiog neišvengiami. Tačiau žmonės  į juos reaguoja labai individualiai. Dažniausiai ir greičiausiai alergija pasireiškia turintiems paveldimą polinkį. Labai skirtinga gali būti ir trukmė, per kurią pasireiškia alergija į vieną ar kitą alergeną: vieniems žmonėms tai užtrunka keletą metų, o kitiems pasireiškia staigi alerginė reakcija. Kai kuriems žmonėms kartkartėmis pasireiškia trumpos epizodinės alerginės reakcijos, kitiems organizmas stipriai ir ilgam sensibilizuojasi. Todėl alergenų gyvenamosiose patalpose būtina kiek įmanoma vengti: nenaudoti polimerinių gaminių, ypač sintetinės minkštos grindų dangos (tai dulkių - alergenų talpyklos), pasirūpinti kasdieniu drėgnu patalpų valymu, efektyvia ventiliacija. Prisiminti, kad labai svarbu stiprinti organizmo imunitetą.

- Taigi pažangių technologijų ir mokslo dėka mūsų aplinkoje atsirado daug visokių grėsmių sveikatai?

- Pastaruoju metu vis dažniau minimas terminas - „nocebo efektas” (jis yra priešingas savokai „placebo efektas”), kai sveikata sutrinka tiesiog dėl baimės susirgti. Todėl rekomenduočiau skaitytojams analizuoti gaunamą informaciją ir išmintingai ją panaudoti savo pačių bei savo artimųjų sveikatos labui.

Į viršų