Nepaisant pažangių naujovių medicinos srityje, bendrame pasaulio statistikos kontekste tuberkuliozės epidemiologinė situacija gerėja ne taip sparčiai, kaip norėtųsi, o Lietuvoje per metus užfiksuojama apie 1000 naujų tuberkuliozės atvejų. Specialistai pastebi, kad gydymą apsunkina atvejai, kai pacientui išsivysto atspari vaistams tuberkuliozės forma, todėl tai lemia ilgą gydymo periodą stacionare, kuris gali trukti net iki 2 metų. Respublikinės Šiaulių ligoninės Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikos specialistai sako, kad šiandien labai svarbu kalbėti apie visuomenės švietimą šios ligos aspektais, gydytojo ir paciento bendradarbiavimą, atsakomybę, kontrolę. Jau netrukus duris atvers atnaujinta Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinika, kurioje pacientus pasitiks ne tik profesionali medikų komanda. Greitesniam ir patogesniam sveikimui yra naujai įrengti du skyriai. Pacientai bus gydomi jaukiose ir erdviose vienvietėse arba dvivietėse palatose, kur geros higienos sąlygos, atitinkančios visus infekcijos kontrolės reikalavimus. Respublikinė Šiaulių ligoninė – daugiaprofililinis gydymo centras Šiaurės Lietuvos regione, todėl tuberkulioze sergantys pacientai, turintys gretutinių ligų, gauna kompleksinę ir profesionalią ir kitų specialistų priežiūrą, konsultacijas bei gydymą.

Atsakingas požiūris į tuberkuliozės gydymą

Palyginti ilgas tuberkuliozės gydymas reikalauja paciento sąžiningumo ir nusiteikimo bendradarbiauti su jį gydančiais medikais – šeimos gydytoju, pulmonologu. Gydytoja pulmonologė V. Bielskienė sako, kad tuberkuliozės gydymo metu būtina, kad ligonis suvartotų visus jam paskirtus vaistus: „Svarbu maksimaliai išpildyti visą gydymo kursą – pacientas turi būti gydomas tiek laiko, kiek rekomenduojama, net tada, kai būklė pagerėja. Jei gydymo kursas per trumpas – gresia ligos atsinaujinimas. Dar blogiau – nebaigtas gydymas skatina tuberkuliozės mikobakterijų atsparumą vaistiniams preparatams, o tai komplikuoja gydymo eigą.“

Tuberkuliozės gydymui būdingi du etapai: intensyvusis, kuris trunka 2–3 mėnesius ir vartojami 4 mėnesius, o sudėtingesniais atvejais ir 5, skirtingų rūšių vaistai nuo tuberkuliozės ir tęstinio gydymo etapas, kuris tęsiasi 4–5 mėnesius. Toks nuoseklumo reikalaujantis gydymas tampa kantrybės išbandymu pacientams. Vis pasitaiko atvejų, kai paciento sveikatos būklė pagerėja, jis savavališkai nutraukia gydymo kursą, todėl išsivysto vaistams atspari tuberkuliozės forma. Tokios formos tuberkuliozė gali trukti net 2 metus. Todėl ir sakoma, kad tuberkuliozės gydymo esmė – atsakingai vartoti vaistus. „Turėjome atvejį, kai jaunas 31 metų vyras sirgo tuberkulioze nuo 2012 metų. Pacientas daug kartų gydytas stacionaruose – Šiaulių, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos tuberkuliozės ligoninėse. Taikytas priverstinis gydymas Alytaus tuberkuliozės ligoninėje, nes kaskart pabėgdavo iš stacionaro ir gydymas nutrūkdavo. Šitokiu elgesiu pacientas nuskriaudė pats save – susiformavo fibrokaverninė plaučių tuberkuliozė su pleuros lėtine empiema kairėje, kairio plaučio atelektazė, pneumotoraksas po drenavimo, fistulės, atsparumas medikamentams. Paciento sveikatos prognozė nedžiuginanti.“

Ambulatorinė tuberkuliozės gydymo forma – tiesiogiai stebimas trumpo gydymo kursas (angl. directly observed treatment, short course therapy – DOTS). Toks gydymas skiriamas pacientams, praėjusiems pirmą gydymo kursą, kai pacientas tampa abaciliarus. Gydantis ambulatoriškai pacientai vaistus, skirtus tuberkuliozės gydymui, išgeria specialiame kabinete stebint asmens sveikatos priežiūros specialistui. „Pagrindiniai DOTS tikslai – užtikrinti gydančio gydytojo ir paciento bendradarbiavimą, tiesiogiai stebėti vaistų suvartojimą, laiku atlikti reikiamus kontrolinius tyrimus, užtikrinti nenutrūkstamą vaistų tiekimą, kruopščiai stebėti paciento būklę ir vaistų nepageidaujamą poveikį. Dar vienas aspektas – užtikrinti paramą pagal Šiaulių miesto ir rajono savivaldybių tuberkuliozės prevencijos programas, į kurias įeina vitaminų, kitų pašalinius vaistų veikimo požymius šalinančių medikamentų nupirkimas, parama maistu bei kitomis pacientui reikalingomis prekėmis ir kelionės išlaidų kompensavimas atvykimui į kliniką“, – pasakojo bendrosios praktikos slaugytoja A. Škerbienė.

Raktas į sėkmingą gydymą – laiku pastebėta liga ir kontrolė

Laiku pastebėta tuberkuliozės simptomatika arba užfiksuoti reikšmingiausi kontaktai gali tapti reikšmingu sveikimo faktoriumi. Moters ir vaiko klinikos vaikų gydytoja pulmonologė R. Šopienė apkreipia dėmesį į kontaktų patikros svarbą stabdant tuberkuliozės plitimą: „Svarbiausi pirmojo rato artimi šeimos nariai, kiti pirmojo rato kontaktai bei antrojo rato kontaktai, kurie turi padidintą riziką susirgti tuberkulioze. Susirgimo rizika didžiausia per pirmus metus nuo užsikrėtimo ir išlieka 5 metus.“

Taigi šeimos nariui diagnozavus tuberkuliozę labai svarbu ištirti visus šeimos narius ir artimiausius kontaktus ir nepamiršti, kad nenustatyti, negydomi arba nutraukti tuberkuliozės atvejai – kelia grėsmę visuomenei.

Specialistė atkreipia dėmesį ir į riziką užkrėsti vaikus: „Vaikus paprastai užkrečia tėvai. Gali būti, kad net užsikrėtęs vaikas jausis puikiai, o simptomai ir silpstantis imunitetas išryškės tik gerokai vėliau. Taip nutinka daugiau kaip pusei vaikų, kuriems diagnozuojama tuberkuliozė. Itin didelė grėsmė užsikrėsti miliarine tuberkulioze ar tuberkulioziniu meningitu vaikams iki 5 metų, kurie nėra paskiepyti. Čia noriu atkreipti dėmesį į pastarųjų metų statistinių duomenų pokyčius. Respublikinės Šiaulių ligoninės duomenimis, Šiaulių apskrityje 2018 metais skiepo nuo tuberkuliozės atsisakė 7 sveikų naujagimių tėvai, 2019 metais atsisakiusiųjų skaičius išaugo iki 11, o 2020 metais tokių naujagimių skaičius pasiekė 43.“

Konsultacijų skyriaus administratorė V. Gajauskienė sako, kad kalbant apie tuberkuliozę ir prevenciją šiai ligai, svarbu prisiimti atsakomybę tiek gydymo įstaigoms šviečiant žmones, tiek ir pačiai visuomenei. Tuberkuliozės židinio panaikinimui reikšmingas pacientų motyvavimas gydytis ir mokymas, nes sėkmingo sveikimo rezultatas ne tik medikų rankose: „Labai svarbu motyvuoti pacientą įsijungti į savo gydymo procesą ir padėti jam suvokti, kad didele dalimi jis pats atsakingas už gydymo rezultatus. Stengiamės suteikti pacientams žinių apie tuberkuliozės užsikrėtimo kelius, ugdome atsakingą požiūrį į kontaktų saugojimą ir jų identifikavimą. Savo pacientus mokome elementarių dalykų, susijusių su kosulio higienos reikalavimais, suteikiame informaciją apie kontroliuojamo gydymo reikšmę.“

 

Į viršų