„Ar žinote kad, Pasaulinė sveikatos organizacija pneumokoką įvardija kaip vieną iš 9 didžiausią grėsmę pasaulyje sukeliančių bakterijų? Pasiskiepykite nuo PNEUMOKOKO ir sumažinkite koronaviruso komplikacijų riziką“ , – informuoja Šiaulių m. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Karolina Rušinskienė.

Kvėpavimo sistema ir plaučiai yra pagrindinis šios bakterijos taikinys!
Sukėlėjas plinta oro lašeliniu būdu esant artimam kontaktui su sveiku pneumokokų nešiotoju arba sergančiuoju pneumokokine infekcija asmeniu. Pneumokokas patenka į žmogaus kvėpavimo takus, ten dauginasi ir dėl to vystosi kvėpavimo takų uždegimas. Jis gana ilgai išlieka gyvybingas ir aplinkoje, bet per aplinkos daiktus neužsikrečiama.
Tai gana plačiai paplitusi infekcija tiek tarp vaikų, tiek tarp suaugusiųjų Dažniausi pneumokokinės infekcijos susirgimaiyra nosiaryklės, ausų ir plaučių uždegimai, rečiau – sinusitas, tonzilitas, konjunktyvitas, širdies raumens ir endokardo pažeidimai, pleuritai.

Pneumokokas sukelia net 50 proc. plaučių uždegimo atvejų
 Pneumokokinė infekcija yra tampriai susijusi ir su covid-19 infekcija, nes plaučių uždegimas yra viena iš dažniausių šios ligos komplikacijų.

Susidarius palankioms sąlygoms infekcijai plisti, pneumokokine liga gali susirgti kiekvienas iš mūsų. Tačiau net kelis kartus didesnė rizika kyla dviem asmenų grupėms – vaikams iki 5 metų ir vyresniems nei 65 metų amžiaus žmonėms.Pneumokoko bakterija gyvena net iki 60 proc. sveikų mažų vaikų nosiaryklėje, todėl kosint, čiaudint ar kalbant yra lengvai perduodama senyvo amžiaus žmonėms, kurių imunitetas susilpnėjęs dėl amžiaus ar įvairių ligų. Didesnė rizika susirgti yra ir žmonėms, kurių imuninis atsakas yra silpnesnis dėl gretutinių lėtinių ligų.

Pneumokoko bakteriją veikia antibiotikai. Tačiau labai svarbu gydymą pradėti kuo anksčiau, nes kuo infekcija mažiau išplitusi, tuo sėkmingesni gydymo rezultatai. Bet jei spėja išsivystyti kvėpavimo nepakankamumo simptomai ar užkratas patenka į kraują ir kitus organus, tokiam pacientui padėti jau sunku. Gydymą apsunkina ir didėjantis šios bakterijos atsparumas antimikrobiniams vaistams. Esant tokiai padėčiai, vienintelė išeitis užkirsti kelią pneumokokinei infekcijai – prevenciškai skiepytis, nes susirgus gydymas gali būti neveiksmingas, o liga baigtis rimtais sveikatos sutrikdymais ar net mirtimi.

Pasiskiepykite nuo pneumokoko ir išvenkite sunkios ligos!
Vaikai nuo pneumokokinės infekcijos skiepijami pagal Lietuvos Respublikos profilaktinių skiepijimų kalendorių. Nemokamai pasiskiepytišia vakcina turi galimybę ir rizikos grupei priskiriami asmenys. Šią vakciną kompensuoja valstybė!

Lietuvoje nuo pneumokokinės infekcijos yra prieinamos dvi vakcinos – konjuguotair polisacharidinė.Konjuguota vakcina geriau tinka vaikų populiacijai, nes sukuria ilgesnį imunitetą prieš pneumokoką. Tuo tarpu  vyresniems nei 65 metų amžiaus ar kitoms rizikos grupėms priklausantiems žmonėms rekomenduojama pasiskiepyti polisacharidine vakcina, kuri turi beveik dvigubai platesnį poveikį ir saugo net nuo 23 pavojingų pneumokokoserotipų. Pneumokokinės vakcinos yra saugios ir patikimos, jų efektyvumas siekia 90 proc. Dažniausias šalutinis poveikis – paraudimas ar patinimas injekcijos vietoje, trunkantis kelias dienas ir greitai praeinantis. Apie 2 proc. paskiepytų asmenų kelias dienas pastebimas karščiavimas. Sveikų suaugusių asmenų įprastai revakcinuoti nereikia. Revakcinacijos poreikis gali būti svarstomas tiems asmenims, kuriems yra padidėjusi sunkios pneumokokinės infekcijos pasireiškimo rizika. Svarbu suprasti, kad skiepas apsaugo nuo pneumokoko, o ne paties plaučių uždegimo!Pastarąjį sukelti gali ir kitos bakterijos, tačiau pasiskiepijus nuo pneumokoko, ligos eiga bus lengvesnė, pavyks išvengti sunkių komplikacijų.

Šiaulių miesto visuomenės sveikatos biuro specialistai ragina 65 metų ir vyresnius bei turinčius gretutinių lėtinių ligų asmenis pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju dėl galimybės pasiskiepyti vakcina nuo pneumokoko NEMOKAMAI valstybės lėšomis.

Pasiskiepykite ir mėgaukitės  saugiais apsikabinimais su  anūkais ir jums brangiais žmonėmis!

Į viršų