Dantų pasta svarbi burnos ertmės ir dantų sveikatai. Dantų pastų komponentai gali turėti antikariesogeninį, nujautrinantį, balinantį, šalinantį prastą burnos kvapą ar antierozinį poveikį, todėl dantų pastos skirstomos į higienines ir profilaktines-gydomąsias. Kaip teisingai pasirinkti dantų pastą, pataria Karolina Sankauskaitė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos stiprinimą burnos sveikatos srityje.

– Kuo skiriasi higieninės ir gydomosios dantų pastos?
– Higieninėse dantų pastose nėra fluoro, veikliųjų ir gydomųjų medžiagų, bet jos gerai valo, putoja, yra malonaus skonio. Jos puikiai tinka labai mažiems vaikams, nes nurijus nėra kenksmingos. Siūlomos ir žmonėms, neturintiems dantų ir nešiojantiems protezus, nes didesnė fluoro koncentracija gali sukelti implantų koroziją. Higieninės dantų pastos taip pat rekomenduojamos tiems, kurie alergiški gydomosiose dantų pastose esančioms veikliosioms medžiagoms. Profilaktinės/gydomosios dantų pastos pagal jose esančias veikliąsias medžiagas skirstomos į pastas nuo ėduonies, antibakterines, dantų jautrumą mažinančias, balinamąsias bei skirtas vaikams.

– Labai norime, kad dantys būtų balti, o ar teisinga rinktis abrazyvines pastas?
– Vienas svarbiausių dantų pastų rodiklių yra RDA indekso vertė (santykinis abrazyviškumas), kuo jo vertė didesnė, tuo dantų valymo priemonė yra abrazyviškesnė. Dažnai didesnę RDA vertę turi balinančios dantų pastos. Pagal Europoje naudojamą klasifikaciją, mažai abrazyvios bus pastos, kurių RDA yra iki 55, vidutinio abrazyvumo pastoms priskiriamos tos, kurių RDA svyruoja tarp 60–80, o didelio abrazyvumo yra tos, kurių RDA indeksas yra 80-120. Deja, šis indeksas ne visada žymimas ant dantų pastos pakuotės. Įprastai dantų pastos, kurios būna želė pavidalo, turi mažiau abrazyvų, negu pastos konsistencijos, kuriose abrazyvių dalelių gali būti net iki 40 proc.Pastomis, kuriose yra daugiau abrazyvų, geriau nušveičiamos dėmės, bet jos gali pažeisti emalį ir po juo esantį dentiną. Dantų pastos, kuriose mažai abrazyvų, tinka vartoti,  kai dantys nusidėvėję, jautrūs, ant jų yra erozijų, apsinuoginusios dantų šaknys, sergant dantenų uždegimu.

Abrazyviškumas taip pat priklauso ir nuo šepetėlio kietumo, spaudimo jėgos, temperatūros (pašildyti būna minkštesni).

– Kada naudotinos balinamosios dantų pastos?
– Balinamųjų dantų pastų veikliosios medžiagos – natrio tripolifosfatas, natrio karbonatas, citrinos rūgštis ir kt. Balinamąsias dantų pastas galima naudoti, jei ant dantų yra pigmentinių dėmių ar gelsvų apnašų, tačiau būti daryti pertraukas – pasibaigus pakuotei, balinamąją dantų pastą rekomenduojama keisti į higieninę ar profilaktinę dantų pastą. Kadangi balinamosiose dantų pastose dažniausiai naudojamos abrazyvinės medžiagos (kvarcas, molis, kreida). Jos nuvalo emalio paviršių dažnai kartu su viršutiniu emalio sluoksniu, todėl gali pažeisti emalį. Kitose balinamosiose dantų pastose naudojamas peroksidas. Nors daugelis specialistų teigia, kad peroksidas mažais kiekiais nėra kenksmingas, tačiau kai kurie mano, kad jis kenkia ne tik dantenoms, bet ir yra toksiškas. Balinamosiose pastose taip pat gali būti natrio tripolifosfato, natrio rūgščiojo karbonato, šios medžiagos taip pat panaikina tik išorines dantų dėmes. Nuo balinamųjų dantų pastų, kurių pagrindinė veiklioji medžiaga vandenilio peroksidas, dažniau kaip šalutinis poveikis pasireiškia dantų jautrumas.

ORGANIC PEOPLE dantų pasta: Zoom 3 White. Ilgai išliekantis gaivumo pojūtis, valo dantis, mažina dantenų kraujavimą.Sudėtyje esantis vitaminas P stiprina kraujagysles, todėl turėtų mažinti dantenų kraujavimą. Tarp ingredientų yra švelnių valiklių, augalinių ekstraktų.

YOTUEL: All-in-one Snowmint. Ši dantų pasta su peroksidu, kurios sudėtyje taip pat  yra kalcio, ksilitolio, fosfatų ir fluoro derinys.Tai veiksminga dantų pasta, draugiškos sudėties, kuri išties padės pašviesinti dantis. Tačiau ši dantų pasta skirta tik suaugusiems, turintiems sveiką burnos ertmę (sveikus dantis, gleivinę, dantenas). Taip pat naudojant dantų pastas su peroksido junginiais svarbu laikytis dantų balinimo principų: dantis su pastą valyti ribotą laikotarpį ( iki 30d.), laikytis baltos dietos (nevartoti spalvotų maisto produktų) naudojant balinamąją pastą ir 7-14 d. po jos naudojimo, nerūkyti, pabaigus dantų valymo laikotarpį balinamąją pastą pakeisti remineralizuojančia dantų pasta su kalcio bei stroncio chloridais, kadangi jie uždaro dentino kanalėlius.

– Kokios dantų pastos labiau saugo nuo ėduonies?
– Pastų nuo ėduonies pagrindinė veiklioji medžiaga yra fluoro junginiai. Šios pastos stiprina danties emalį bei danties struktūrą, suformuoja apsauginį sluoksnį. Dantų pastos su fluoru ypač reikalingos vaikams. Veiksmingiausia, kuomet fluoro koncentracija yra 1000-1500 ppm, tačiau jaunesniems nei 6 metų vaikams naudoti nepatariama dėl galimos fluorozės rizikos. Taip pat dantų pastos nuo ėduonies gali būti ir be fluoro, tuomet naudojami kiti veiklieji komponentai,  kaip ksilitolis, kalcio laktatas ir kt.

LAVERADANTŲ pasta: Basis Sensitive Mint. Sudėtyje yra fluoro (1400 ppm), šalina apnašas, saugo nuo ėduonies susidarymo, švelni sudėtis, tinkanti jautriems dantims, tačiau nėra ingredientų, mažinančių dantų jautrumą.

SPLAT dantų pasta: Biocalcium. Šalina apnašas ir blogą kvapą, neturėtų dirginti, nėra fluoridų.

– Kokias pastas rekomenduotumėte vaikams?
– Renkant dantų pastas vaikams, svarbu atkreipti dėmesį į fluoro koncentraciją jose, kadangi tinkama jo koncentracija atsižvelgiant į vaiko amžių mažina ėduonies atsiradimo tikimybę. Tačiau pasirinkus dantų pastą su per dideliu fluoro kiekiu, tai gali būti žalinga vaikui kadangi mažamečiai vaikai negeba gerai išspjauti dantų pastos, todėl nemažai jos nuryja. Vaikams iki 3 metų rekomenduojama 500 ppm, 3–6 metų vaikams – 1000 ppm, vyresniems nei 6 metų vaikams ir suaugusiems –1000-1450 ppm fluoridų koncentracija dantų pastoje.

MUUMI dantų pasta vaikams: Oxygenol. Saugi ir veiksminga sudėtis vaikui, kuris moka dozuoti dantų pastą ir gerai išsiskalauti burną. Natrio fluoridu sudėtyje yra 500 ppm.

R.O.C.S. dantų pasta: Teens Sweet Rush of Wild Strawberry.

Sudėtyje yra fluoro (900 ppm), šalina nešvarumus, saugo nuo ėduonies, neturėtų erzinti burnos ertmės. Priemonėje esantis ksilitolis ne tik drėkina burnos gleivinę, bet ir saugo nuo ėduonies.

– Daugelis skundžiamės jautriais dantimis. Kas padėtų?
– Dantų jautrumą mažinančiose dantų pastose yra kalcio bei stroncio chlorido, kurie blokuoja nervinių impulsų plitimą. Jie uždaro dentino kanalėlius, blokuoja nervinių impulsų plitimą, sutrikdo skausmingo impulso plitimą. Vartojant dantų pastas su šiomis veikliosiomis medžiagomis, sumažėja apsinuoginusių danties kaklelių, nusidėvėjusių danties paviršių jautrumas.  Ypač veiksminga dantų pasta yra ta, kurioje kalio citrato (E332) yra 5,53 proc. Tai yra didžiausias kalio citrato kiekis, palyginti su kitomis dantų pastomis, mažinančiomis dantų jautrumą. Naudoti dantų jautrumą mažinančias pastas rekomenduojama jei yra emalio pakitimų, valgant maistą ar įkvepiant oro gelia dantis.

LOGONA dantų pasta: Sensitiv. Dantų pasta skirta ypač jautriems dantims ir dantenoms. Jos sudėtyje yra kalio chlorido, kuris, kaip teigiama moksliniuose tyrimuose, reguliariai naudojant padeda sumažinti minėtą jautrumą. Pastoje naudojami švelnūs plovikliai, kurie neturėtų sausinti ar juo labiau dirginti dantenų bei įdėta drėkinančių komponentų: dumblių ir ksilitolio.

SENSODYNE dantų pasta jautriems dantims: Classic. Mažins dantų jautrumą, švelniai valys dantis, švelni sudėtis. Pastoje esanti stroncio druska iš tikrųjų mažins dantų jautrumą. Priemonei gali šiek tiek trūkti valomųjų savybių, nes abrazyvo (silikagelio) nėra tiek daug, bet kita vertus jautriems dantims tai bus pats tas. Be to pastoje nėra SLS.
R.O.C.S. dantų pasta: Remineralizing and Whitening Gel. Dantų pasta turėtų neblogai pašalinti apnašas ir blogą burnos kvapą bei balinti tiek, kiek tai darys sudėtyje esantys abrazyvai. Neturėtų dirginti burnos ertmės, kadangi joje naudojami švelnūs plovikliai.

– Kuo ypatingos antibakterinės dantų pastos?
– Antibakterinės dantų pastos turi triklosano, chlorheksidino gliukonato bei įvairiausių priedų t.y. augaliniai ekstraktai, esenciniai aliejai, vitaminai, kurie malšina skausmą, veikia antibakteriškai, greitina dantenų uždegimo ir gingivito gijimą. Šios medžiagos mažina uždegimą, apnašų, akmenų susidarymą, neleisdamos mikroorganizmams daugintis. Taip pat skatina dantenų regeneracinius procesus, gerina kraujotaką, malšina skausmą. Antibakterinių pastų naudojimą reikia riboti, paprastai rekomenduojama nesinaudoti jomis ilgiau kaip 2 savaites.

CURASEPT dantų pasta su chlorheksidinu 0,12 proc. Stiprus antibakterinis poveikis dėl  chlorheksidino koncentracijos, be alkoholio sudėtyje, todėl neerzina ir nedirgina burnos gleivinės. Chlorheksidinas – veiklioji medžiaga, kuri vartojama periodontologiniam gydymui. Naudoti rekomenduojama tik pasikonsultavus su odontologu, kadangi  nors chlorheksidinas puiki antibakterinės savybėmis pažyminti medžiaga, tačiau gali sukelti komplikacijų, kaip: dantų, restauracijų ar gleivinės spalvos pakitimus, sutrikdyti skonio jutimas.

VIVI dantų pasta su mira, gvazdikėliais ir kalidentu. Saugi sudėtis, švelniai valys dantis, nedirgins, nesukels alergijos. Gvazdikėlių aliejus klasikinis iki šiol stomatologijoje naudojamas vaistas dantų uždegimams malšinti. Be to, sudėtyje esantis mirų aliejus taip pat veiks antibakteriškai.

Svarbu skaityti ir dantų pastos sudėtį bei domėtis, kiek laiko ją galima vartoti: visada pravartu pasitarti su gydytoju odontologu.

Į viršų