facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai rekomenduoja  pasiteirauti savo šeimos gydytojo dėl galimybės pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos.

Privalomo sveikatos draudimo lėšomis (PSDF) nuo pneumokokinės infekcijos skiepijami vaikai ir suaugę, priklausantys rizikos grupėms. ULAC duomenimis, pernai šalyje nuo pneumokokinės infekcijos paskiepyti 13 587  suaugę asmenys ir 715 vaikų (2-18 metų), priklausančių rizikos grupėms lyginant su 2018 metais (8 269 suaugę asmenys ir 1 337 vaikai). 2019 metais didžioji dalis suaugusiųjų, paskiepytų nuo pneumokokinės infekcijos (4 751 asmuo), sergančių širdies nepakankamumu, o vaikų – kvėpavimo takų ligomis (473 vaikai).

Sunki komplikacija
Pneumokokinė infekcija (pneumokokų sukeltas plaučių uždegimas) yra viena dažniausia gripo komplikacija, kuria daugiausiai serga ikimokyklinio amžiaus vaikai, vyresni nei 65 metų asmenys ir asmenys, sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis.

ULAC duomenimis, pernai Lietuvoje užregistruoti 66 pneumokokinės infekcijos atvejai (2,4 atv./100 tūkst. gyv.), 2018 m. vienu atveju mažiau – 65 atv. (2,3 atv./100 tūkst. gyv.). 2018 m. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, bendras sergamumo rodiklis ES/EEE šalyse buvo 6,4 atv./100 tūkst. gyv.

ULAC specialistai primena, kad pneumokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kurią sukelia Streptococcus pneumoniae, aptinkamos viršutiniuose kvėpavimo takuose. Sukėlėjas plinta oro lašeliniu būdu, kuomet patenka į žmogaus apatinius kvėpavimo takus, dauginasi ir dėl to vystosi kvėpavimo takų uždegimas. Pneumokokinės infekcijos sukėlėjas dažniausiai sukelia vidurinės ausies uždegimą, sinusitą ir pneumoniją.

Pneumokokinė infekcija yra viena pagrindinių sergamumo ir mirtingumo priežasčių pasaulyje. Ypač didelė rizika susirgti vaikams iki 2 metų ir vyresniems nei 65 metų asmenims. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, dėl pneumokokinės infekcijos kasmet pasaulyje miršta 1,6 mln. žmonių.

Parengta pagal ULAC

Į viršų