facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Pasaulio sveikatos organizacija nuo 2010 m. rugsėjo 4-ąja kasmet pažymi Pasaulinę seksualinės sveikatos dieną.  Pasaulio seksualinės sveikatos asociacija – organizacija, organizuojanti metodinę švietėjišką veiklą apie seksualinę sveikatą. Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras ragina visus, ypač jaunimą atsakingai žiūrėti į lytišką gyvenimą. Mylėti ir mylėtis atsakingai. Gera seksualinė sveikata yra raktas į mūsų bendrąją, psichologinę ir fizinę sveikatą, bei sveiką ir darnią šeimą. Visuomenės sveikatos biuro specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stiprinimą, Monika Juknytė primena,  kad lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) dažniausiai užsikrečiama lytinių santykių (vaginalinių, oralinių arba analinių) metu. Buitiniu keliu, ypač laikantis higienos reikalavimų, LPI nėra užsikrečiama.

Kokia profilaktika?
Visuomenės sveikatos specialistai pataria, kad patikimiausi būdai – susilaikymas nuo lytinių santykių, ilgalaikiai, monogaminiai lytiniai santykiai su asmeniu, kuris žino, kad nėra infekuotas, prezervatyvų naudojimas vaginalinių, oralinių, analinių santykių metu.

Kokie užsikrėtimo požymiai?
Dauguma LPI (sifilis, gonorėja, chlamidiozė ir kt.) yra pagydomos. Virusų sukeliamos infekcijos (ŽIV infekcija, herpesas, genitalijų karpos ir kt.) yra lėtinės ir neišgydomos, tačiau jų eigą galima kontroliuoti. Užsikrėtus LPI, ligos požymiai ne visada atsiranda iš karto. Kartais jie pasireiškia po savaitės, mėnesio ar ilgesnio laiko, o blogiausia tai, kad kartais požymių visai nebūna. Esminiai požymiai, kuriuos pastebėjus turite kreiptis į gydytoją: išskyros iš šlapimo –  lyties organų (moterims jų pagausėja), jų spalva įvairi – nuo geltonai žalsvos iki permatomos; skausmingas ar deginantis jausmas šlapinantis; baltos apnašos varpoje, vaginoje ar burnoje; bėrimai lyties organų srityje; padidėję kirkšnių limfmazgiai; skausmingumas kapšelyje, pilvo apačioje; kraujo pasirodymas po lytinių santykių.

Pajutus šiuos sindromus, neįprastas išskyras iš lyties takų, pūsleles ar opas, bėrimus, niežulį – tai signalas susilaikyti nuo lytinių santykių ir nedelsiant apsilankyti pas gydytoją! Būkite atsakingi ir likite sveiki!

Parengta pagal M. Juknytę

Į viršų