Sergančiųjų arterine hipertenzija arba, paprastai tariant, kenčiančiųjų dėl padidėjusio kraujo spaudimo, gydymas Lietuvoje atitiks naujausius mokslinius įrodymus, tad niekuo neatsiliks nuo taikomo kitose šalyse. Be to, į tokių ligonių gydymą bus įtraukti ir gydytojai klinikiniai farmakologai, kas leis užtikrinti efektyvesnį vaistų skyrimą pagal paciento poreikius.

Šios naujovės numatytos sveikatos apsaugos ministro patvirtintame atnaujintame tvarkos apraše.

Anot ministro Aurelijaus Verygos, gydymo tvarkos atnaujinimas buvo būtinas, įvertinus tai, kad atsiranda vis naujų mokslinių tyrimų ir inovatyvių gydymo priemonių.

„Nustatytos arterinės hipertenzijos gydymo schemos atitinka naujausius mokslinius įrodymus. Tai leis užtikrinti, kad Lietuvoje kenčiančiųjų dėl padidėjusio kraujospūdžio gydymas kompensuojamaisiais vaistais niekuo nesiskirs nuo taikomo kitose ES šalyse. Džiaugiuosi, kad į šios sudėtingos, itin paplitusios lėtinės ligos, specialistų neretai vadinamos „slenkančiąja epidemija“, gydymą nuo šiol įtrauksime ir gydytojus klinikinius farmakologus, ko iki šiol Lietuvoje nebuvo“, – sako ministras A. Veryga.

Taip pat, ministro teigimu, džiugina ir tai, jog įtvirtintas didesnis šeimos gydytojų bei slaugytojų vaidmuo, gydant tokius pacientus, kas leis atlaisvinti specialistų rankas ir mažinti pacientų eiles, kartu išlaikant paslaugų kokybę.

Rengiant aprašą remtasi naujausiomis Europos kardiologų ir Europos hipertenzijos draugijų  Arterinės hipertenzijos diagnostikos ir gydymo gairėmis.

Apraše pateiktos gydymo rekomendacijos įvairių grupių vaistų deriniais, atsižvelgiant į gretutines paciento ligas, apibūdinti veiksniai, keičiantys arterine hipertenzija sergančiųjų širdies ir kraujagyslių ligų prognozę. Be to, numatytos absoliučios ir galimos vaistų nuo hipertenzijos vartojimo kontraindikacijos, taip pat išdėstytas kompensuojamųjų vaistų nuo hipertenzijos skyrimo eiliškumas, specifinių tyrimų dažnio per metus rekomendacijos pagal lėtinės inkstų ligos progresavimo riziką ir kita. Visa tai itin pasitarnaus šeimos gydytojo kasdieniniame darbe.

Arterinė hipertenzija – tai liga, kuriai būdingas ilgalaikis arterinio kraujospūdžio padidėjimas, kurį gali sukelti daugybė priežasčių, tokių kaip rūkymas, nesaikingas alkoholio vartojimas, mažas fizinis aktyvumas, nutukimas ir kita. Dėl padidėjusio arterinio kraujo spaudimo ilgainiui, tinkamai negydant, pažeidžiami vadinamieji organai taikiniai – širdis, smegenys, kraujagyslės ir inkstai, didėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika.

Higienos instituto (HI) duomenimis, hipertenzinėmis ligomis serga apie 543 tūkst. šalies gyventojų.

Parengta pagal SAM

Į viršų