facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Pasižadate sau, kad nuo pirmadienio – nė lašo, nes po vakarykščių linksmybių dreba rankos, o vakare vėl kojos pačios nuneša į barą. Jaučiate, kad pasaulis slysta iš po kojų: skolose skęsta butas, žmona paskelbė ultimatumą, bendradarbiai kreivai šypsosi, kad vėl savaitei „iškritau“, darbdavys...

Nemokamos konsultacijos Šiauliuose
„Šiuo metu Lietuvoje galimybių gydytis nuo alkoholio priklausomybės yra daugiau nei bet kada anksčiau, tačiau visuomenės žinojimas dažnai apsiriboja „kodavimu“ ir Anoniminių alkoholikų susirinkimais, – teigia Respublikinio priklausomybės ligų centro ryšių su visuomene specialistė Morgana Danielė. – Tačiau skambučių viliantis gauti „kodavimo“ paslaugą  nuosekliai mažėja.“ Gydymo įstaiga „kodavimo“ paslaugų neteikia, bet siūlo naudotis mokslu grįstomis gydymo paslaugomis.

„Čia ir išryškėja spraga – gyventojams stinga žinių apie pačią priklausomybę, kaip ligą, ir šiuolaikinius jos gydymo būdus. Minėdami Psichikos sveikatos dieną, Šiauliuose kviečiame žmones anonimiškai ir nemokamai konsultuotis, sužinoti apie sveikimo galimybes, išmokti padėti artimiesiems. Visuomenę informuoti nuosekliai stengiamės visuose regionuose“, – sako specialistė.

Pasak M. Danielės, gydymas įgyvendinimas etapais. Dažniausiai jis prasideda nuo abstinencijos gydymo paslaugos – ji trunka iki 14 dienų, gydytojas reguliariai skiria ir koreguoja medikamentinį gydymą, o slaugos personalas visą parą stebi pacientų sveikatos būklę.

 Centro psichologai ir socialiniai darbuotojai organizuoja grupines ir individualias konsultacijas, kurių tikslas – informuoti pacientus apie priklausomybę kaip psichikos ir elgesio sutrikimą, kalbėtis apie gydymo ir reabilitacijos galimybes motyvuoti sveikti. Psichikos ligų gydymas yra ilgas ir sudėtingas procesas, reikalaujantis tiek gydymo personalo, tiek paties paciento pastangų, išsigydžius abstinenciją, būtina dirbti su psichologiniais ir socialiniais klausimais.

Gydymo galimybių įvairovė
Kadangi kiekvienas žmogus yra individualus, tardamasis su gydytoju, asmuo gali rinktis gydymą „Minesotos“ arba Motyvacinėje terapijoje. Be to, gydytis galima bet kuriame pasirinktame filiale, nebūtinai pagal gyvenamą vietą.

„Minesotos“ paslauga– viena seniausių ilgalaikio gydymo nuo alkoholio priklausomybės paslaugų Lietuvoje ir tiek paslaugos pavadinimas, tiek žinomumas yra įsitvirtinę. Ji trunka 28 dienas“, – paaiškina Andrius Lošakevičius, Metodinio vadovavimo ir monitoringo skyriaus vedėjas.  

Motyvacinė terapija trunka 14 dienų, ji šiandien veikia net 4 iš 5 Respublikinio priklausomybės ligų centro filialų. Gydytojo, psichologo ir socialinio darbuotojo komanda atlieka visapusį vertinimą – psichikos būklės, alkoholio ir kitų medžiagų vartojimo, sveikatos atstatymo, mitybos, taip pat finansų valdymo, darbo, užimtumo, vaikų priežiūros įgūdžių, namų ūkio tvarkymo ir kitų susijusių dalykų.

Asmeniui sudaromas koregavimo planas ir teikiamas visapusis konsultavimas – lavinami psichologiniai įgūdžiai, padedama įveikti krizines situacijas ar netektis, mokomasi organizuoti visas gyvenimo sritis, nuo darbo iki vaikų priežiūros ar laisvalaikio organizavimo.

Tačiau 14 dienų – tai trumpas laikotarpis. Pasak A. Lošakevičiaus, pacientai toliau savarankiškai turėtų kreiptis į priklausomybės konsultantus savivaldybių visuomenės sveikatos biuruose, naudotis psichikos sveikatos centruose teikiamų psichologo konsultacijų paslauga ir kitaip gyvenamojoje aplinkoje prieinamais resursais.

Vienas iš jų – medikamentinis gydymas, kuris taip pat padeda sveikti ir mažina atkryčio riziką. Tokių medikamentų Lietuvoje yra net keli – vieni įjautrina organizmą alkoholiui, kiti slopina patį potraukį vartoti alkoholį. Jei priklausomybė yra pažengusi, galima skirti 2 skirtingo poveikio vaistus. Tačiau tam turi būti galimybė reguliariai konsultuotis su gydytoju – vaistus rekomenduotina vartoti kelis mėnesius, kol remisija taps stabili.

„Svarbiausia, ką reikia žinoti norintiems sveikti – būtina tęsti konsultacijas su specialistais. Priklausomybė yra lėtinė psichikos liga, tačiau tai – gydoma liga, nuo kurios sveikti galimybių šiandien yra daugiau, nei bet kada anksčiau. Sveikstančiam svarbu identifikuoti prieinamus pagalbos resursus ir išmokti jais naudotis“, – pabrėžia A. Lošakevičius.

Į viršų