facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Šiltas vasaros oras, saldūs prinokę vaisiai turi savo neigiamų savybių, nes jie privilios daugybę vapsvų ir bičių. Na, o tas kuris mėgsta sėdėti gryname ore ir ten valgyti, jau yra tikrai „nukentėjęs“ nuo šių piktų vabzdžių. Įgėlimai ypač pavojingi širšių ir vapsvų nuodams alergiškiems žmonėms. Įgeldami vabzdžiai į „aukos“ odą suleidžia nuodų, ir apie įgėlimo vietą susidaro raudona ruplė, išnykstanti po poros dienų.

Bitės, širšės ar vapsvos įgėlimas skausmingas ir nemalonus kiekvienam. O tam, kuris alergiškas šių vabzdžių nuodams, toks įgėlimas gali kelti pavojų gyvybei.

Šiandien jau yra specialių testų, kuriais nustatoma ar žmogus alergiškas vabzdžių  nuodams.

Na, o kokie gi būdingi alergijos bičių ir vapsvų nuodams požymiai? Po įgėlimo apie įgėlimo vietą atsiranda didelis pabrinkimas, prasideda dusulys, pabrinksta veidas ir kaklas. Gali labai smarkiai parausti oda. Šios reakcijos dažniausiai prasideda jau per keliolika sekundžių nuo vabzdžio įgėlimo. Būtina iškart kviesti gydytoją, nes kraštutiniu atveju gali prasidėti gyvybei pavojingas anafilaksinis šokas.

Galimi šoko požymiai: delnų ir pėdų, ryklės ir liežuvio deginimas ir niežėjimas. Stiprus dusulys, silpnumo jausmas ir karščio pylimas. Šioje stadijoje būtina neatidėliotina pagalba. Jeigu žmogus žino, kad yra alergiškas, jis su savimi visuomet turi turėti atitinkamų vaistų ir įkvėpti specialaus aerozolio.

Tačiau vis dėlto svarbiausia kuo labiau sumažinti bitės ar vapsvos įgėlimo pavojų.

Kaip suteikti pirmąją pagalbą ir palengvinti įgėlimo skausmą?
 Pastebėjus pirmuosius alergijos simptomus, pirmiausia derėtų kviesti greitąją pagalbą, o belaukiant medikų žmogui reikėtų kiek įmanoma palengvinti alergijos simptomus. Čia svarbi kiekviena sekundė, mat prasidėjus stipriai alerginei reakcijai, žmogų vos per keletą minučių gali ištikti anafilaksinis šokas, kuris neretai baigiasi mirtimi. Pirmiausia svarbu įvertinti žmogaus būklę ir surasti vabzdžio įgėlimo vietą. Įgėlus bitei, reikia atsargiai ištraukti bitės geluonį ir, jei įmanoma, įgeltą galūnę kiek pakelti, o ant įgėlimo vietos reikėtų uždėti šaltą kompresą, tam puikiai tiks ir iš šaldymo kameros ištraukti maisto produktai. Palaikykite juos ant skaudamos vietos ne mažiau kaip 10 minučių, šaltis kiek palengvins įgėlimo skausmą ir sumažins tinimą. Jei patinimas pradeda plisti ir simptomai sunkėja, juo labiau, jei žmogus pradeda dusti, vertėtų pasidomėti, ar jis neturi adrenalino švirkšto ar kitos gydytojų paskirtos šio vaisto formos. Pasistenkite kuo greičiau jam duoti šių vaistų arba kuo skubiau jį nugabenkite į ligoninę.

Kaipgi saugotis nuo vabzdžių?
Kai netoliese dūzgia bitė ar vapsva, venkite staigių judesių.

Nebūkite prie žydinčių gėlių ir nukritusių pernokusių vaisių.

Atsargiai dirbkite sode ir darže. Ant galvos užsidėkite kokį nors apdangalą, dėvėkite pirštines, vilkėkite drabužius ilgomis rankovėmis, ilgas kelnes.

Venkite parfumerijos, plaukų aerozolių, kvepiančių kremų nuo saulės.

Nevilkėkite labai plačiais, besiplaikstančiais drabužiais, netinka juoda medžiaga, spalvoti gėlėti audiniai. Daug geriau tiks baltos, žalios ar šviesiai rudos spalvos.

Jeigu valgote gryname ore, nepalikite gulėti saldumynų ir mėsos likučių. Odą ištepkite vabzdžius atbaidančiomis priemonėmis. Niekuomet negerkite iš butelio ar skardinės, kurie jau buvo atidaryti.

Jeigu suprakaitavote, iškart persivilkite. Prakaitas vilioja bites ir vapsvas. Niekuomet nevaikštinėkite po pievą basi.
Venkite šiukšlių konteinerių ir gyvulių šėryklų.

Nejudinkite senų šakų ir medžių dalių – tokiose vietose gali būti širšių lizdas.

Į viršų