facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamentas (NVSC Šiaulių departamentas) primena, kad prasidėjus pirmiesiems darbams šiltnamiuose ir daržuose, padidėja rizika susirgti stablige. Pernai Šiaulių mieste buvo užregistruotas 1 mirties nuo stabligės atvejis. Nors dėl visuotinės vakcinacijos Lietuvoje registruojami tik pavieniai stabligės atvejai, tačiau šiai ligai būdingas labai didelis mirštamumas (50–100 proc.), pagrindinė prevencinė priemonė – skiepai.

Stabligė – reta, tačiau mirtina infekcija
Stabligė – ūminė infekcinė liga, kurią sukelia stabligės sukėlėjo išskiriamas toksinas. Nuo užsikrėtimo iki pirmųjų ligos simptomų pasireiškimo gali praeiti nuo 1 dienos ar net kelių mėnesių, dažniausiai 7 dienos. Kuo daugiau stabligės sukėlėjų patenka į organizmą, tuo trumpesnis laikas nuo užsikrėtimo iki ligos pasireiškimo. Pirmieji ligos požymiai – trumpalaikiai raumenų trūkčiojimai užkrato patekimo vietoje, trunkantys iki kelių savaičių. Stabligės toksinui pasiekus centrinę nervų sistemą, raumenų spazmai per 1-2 dienas gali išplisti po visą kūną. Spazmai tampa labai skausmingi, jų trukmė nuo kelių sekundžių iki kelių minučių.

Užsikrečiama dirbant žemės ūkio darbus
Stablige užsikrečiama per pažeistą odą, žaizdas, ypač užterštas žemėmis. Šia infekcija įprastai sergama pavasarį – vasarą, kai dažniausiai dirbami žemės ūkio darbai, turint kontaktą su žeme. Ypač pavojinga žaizdą užteršti sodo, daržo, ganyklų žeme. Dėl savo atsparumo aplinkos sąlygoms, stabligės sporos gali nuo kelių mėnesių iki kelerių metų išlikti aplinkoje. Sukėlėjas, į žmogaus organizmą patekęs per burną, ligos nesukelia. Žmogus nuo žmogaus neužsikrečia.

Suaugusieji nuo difterijos ir stabligės skiepijami nemokamai Nuo šios pavojingos ligos efektyviausiai apsaugo skiepai. Kūdikiai ir vaikai nuo stabligės nemokamai skiepijami pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Lietuvoje suaugusiųjų skiepijimui naudojama vakcina apsaugo ne tik nuo stabligės, bet ir nuo difterijos.

Didžiausia rizika susirgti stablige turi asmenys, kurie nebuvo vakcinuoti, negavo pilno vakcinacijos kurso ar po paskutinio skiepijimo praėjo daugiau kaip 10 metų. Persirgus ir pasveikus natūralus imunitetas nesusidaro.

Suaugusiesiems rekomenduojama pasiskiepyti pakartotinai kas 10 metų, tačiau tik labai maža dalis suaugusiųjų pasinaudoja šia galimybe. 2018 m. buvo paskiepyti 3 366 Šiaulių apskrities

suaugę gyventojai, tačiau didžioji dalis asmenų buvo paskiepyti ne savarankiškai besikreipiant dėl pakartotinio skiepijimo, o po tam tikrų traumų, gyvūnų įkandimų ar patekus į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kuomet skiriama potrauminė vakcinacija.

NVSC Šiaulių departamento specialistai primena, kad vyresni nei 26 metų amžiaus asmenys nuo stabligės ir difterijos skiepijami nemokamai. Asmenys, norintys pasiskiepyti nuo šios infekcijos, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

NVSC Šiaulių departamentą

Į viršų