facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamentas informuoja, kad spalio 1 d. oficialiai prasidėjo gripo sezonas, kuris truks iki 20-
osios kitų metų kalendorinės savaitės, t. y. iki gegužės 19 d. Įprastai Lietuvoje sergamumo gripu pikas stebimas gruodžio–sausio mėnesiais, tačiau didesnis atvejų skaičius pradedamas registruoti jau spalį.

Dominuoja peršalimo ligos
Prasidėjus gripo sezonui Šiaulių apskrityje, kaip ir visoje šalyje, padaugėjo sergančiųjų peršalimo ligomis. Didėjantis sergamumas minėtomis infekcijomis stebimas jau nuo 37-osios (rugsėjo 7–13 d.) metų savaitės. Gripo atvejų Šiaulių mieste rugsėjį nebuvo, o spalio mėnesį jau užregistruotas 1 kliniškai patvirtintas gripo atvejis.

Kad peršalimo ligų paūmėjimas žymus, ,,Šiaulių naujienoms“ patvirtino Gegužių sveikatos centro, Lieporių šeimos gydytojų centro, Lyros šeimos centro medikai. Beveik visuose šeimos gydytojų centruose nemažos pacientų eilės, daug ūmiai sukarščiavusių ligonių. Tik Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro gydytoja Irena Balsienė teigė, kad gripo sezonui būdingo antplūdžio dar nėra. Lemia galbūt tai, kad čia gydosi daugiau vyresnio amžiaus žmonių, o jie dėl peršalimo ligų rečiau kreipiasi.  

Milda Baranauskienė, Šiaulių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė, praneša, kad praėjusią savaitę Šiaulių apskrities sergamumo gripu ir peršalimo ligomis rodiklis siekė 39,3 atv./10 tūkst. gyventojų. Peršalimo ligomis susirgo 1040 Šiaulių apskrities gyventojų. Iš visų susirgusiųjų daugiausiai serga vaikai – 67,4 proc.
Peršalimo ligų pagausėjimą rudenį, medikų teigimu, lemia dvi pagrindinės priežastys: dideliuose vaikų kolektyvuose susidaro palankios sąlygos virusams plisti, be to, vaikai ir paaugliai neįpratę tinkamai apsirengti, žaisdami greitai sušyla, vėliau staiga atšąla, todėl būtent maži vaikai bei moksleiviai pradeda dažniau sirgti.

Antra, sukarščiavusių padaugėja ir dėl to, kad kai kuriose įstaigose ir namuose vėlokai pradedama šildyti. Trūkstant tinkamo vėdinimo, kaupiasi drėgmė, plinta virusai.

Daugiausiai sergančiųjų Šiaulių mieste
Didžiausias sergamumas peršalimo ligomis registruojamas Šiaulių mieste, mažiausias – Šiaulių rajone. Lyginat pastarųjų dviejų savaičių duomenis, sergamumas peršalimo ligomis sumažėjo visose Šiaulių apskrities administracinėse teritorijose, išskyrus Pakruojo rajoną.

Praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, Šiaulių apskrities sergamumo gripu ir peršalimo ligomis rodiklis buvo didesnis ir siekė 49,2 atv./10 tūkst. gyventojų, gripu sirgo 5 Šiaulių apskrities gyventojai.

Ligų simptomai panašūs
Pagrindinis skirtumas tarp gripo ir peršalimo – gripui būdinga staigi ligos pradžia. Staiga pakyla kūno temperatūra (net iki 40˚C), krečia šaltis, jaučiamas didelis bendras silpnumas ir nuovargis. Dažnai vargina raumenų, galvos, akių obuolių skausmas. Gripo atveju slogos pirmosiomis dienomis dažniausiai nebūna. Peršalimo ligų atveju nuo pirmųjų dienų dažniausiai vargina sloga, čiaudima, peršti gerklę, o temperatūra nebūna labai aukšta.

Gana plačiai paplitusi pneumokokinė infekcija. Šių bakterijų neretai būna net visiškai sveikų žmonių nosiaryklėje. Sukėlėjas plinta oro lašeliais. Didesnę riziką susirgti turi žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis, su nusilpusiu imunitetu. Susergama ir dėl peršalimo, pervargimo, stresinės situacijos, virusinės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, kt. Tai bakterinė liga, dažniausiai sunki.

Galima išskirti kelis simptomus: staigus karščiavimas, stiprus skausmas krūtinės srityje, kosulys, dusulys.

Šių ligų simptomai panašūs, o gydymas skirtingas, todėl gydytoja I. Balsienė pataria, jei karščiavimas trunka ilgiau nei tris dienas arba ligos požymiai sunkėja, nedelsiant kreiptis į gydytoją. Medikė primena, kad susirgus reikia vartoti daug skysčių. Tai svarbu siekiant pagerinti išsikosėjimą, suskystinti nosies sekretą. Be to, karščiuojantis ir prakaituojantis žmogus netenka daug skysčio, todėl svarbu jo kiekį atstatyti.

Rekomenduojama skiepytis
Efektyviausia gripo profilaktikos priemonė – skiepai. Kadangi pakankamam antikūnų kiekiui susidaryti reikia maždaug dviejų savaičių, skiepytis rekomenduojama jau dabar, tačiau tai daryti galima viso gripo sezono laikotarpiu.

NVSC Šiaulių departamentas informuoja, kad Šiaulių apskričiai asmens sveikatos priežiūros įstaigoms skirtos 14 032 valstybės biudžeto lėšomis finansuojamos sezoninio gripo vakcinos dozės jau pristatytos į visas Šiaulių apskrities poliklinikas.

Nemokama sezoninio gripo vakcina gali pasiskiepyti asmenys, priklausantys šioms rizikos grupėms: nėščiosios (bet kuriuo nėštumo laikotarpiu), 65 m. ir vyresni asmenys, sergantieji lėtinėmis ligomis nepriklausomai nuo jų amžiaus, asmenys, kurie gyvena socialinės slaugos ir globos įstaigose, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai. Kiti asmenys skiepijami savo arba darbdavio lėšomis apmokama sezoninio gripo vakcina. Visi norintys pasiskiepyti turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Gydytoja I. Balsienė teigė, kad nereikia aklai tikėti skleidžiama skiepų antireklama. Tiek trivalentė, tiek keturvalentė vakcina apsaugo nuo sunkių ligos komplikacijų. Medikė rekomenduoja skiepytis ne tik nuo gripo, bet ir nuo pneumokokinės infekcijos. Tai ypač svarbu sergantiems sunkiomis lėtinėmis ligomis.

Į viršų