facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

„Itin klastinga liga yra laikomas medikamentinis hepatitas. Juo galima susirgti netinkamai vartojant vaistus: vartojant jų per daug, nederinant ir neatsižvelgiant, kaip jie sąveikauja tarpusavyje“, – rašoma tinklalapyje „medicina.lt“. Neįmanoma išvardyti visų vaistų, kurie gali pažeisti kepenis.

Dažniausiai susargdina savigyda
Hepatitas gali išsivystyti dėl neteisingo antivirusinių vaistų vartojimo. Vaistai nuo karščiavimo ir peršalimo, kuriuos įsigyjame vaistinėje be recepto, taip pat gali susargdinti, jei žmogus imasi savigydos.

Ypač pavojingos didelės paracetamolio dozės. Paracetamolis dažnai naudojamas kaip viena sudėtinių dalių preparatuose, kurie malšina peršalimo negalavimus. Būna, kad norėdami greitai pasveikti žmonės prisiperka skirtingų pavadinimų, bet panašios sudėties tablečių, ir geria jas vieną po kitos. Dažnai kepenis pažeidžia antibiotikai.“

Minėtame tinklalapyje rašoma, kad kepenis taip pat  gali alinti priešgrybeliniai, prieštuberkulioziniai, kontraceptiniai, citostatiniai vaistai, net – kai kurios vaistažolės. Lietuvoje nėra tikslios statistikos, tačiau sergamumas ir mirštamumas dėl šių pažeidimų yra didelis. Kasmet užregistruojama daugiau nei 1 000 vaistų sukeltų ūminio kepenų nepakankamumo atvejų.

Medikamentinio hepatito rūšys
Medikamentinis hepatitas gali būti skirstomas pagal trukmę, pavyzdžiui, žaibinis, kai per keletą dienų ar keletą savaičių išsivysto sunkūs kepenų pažeidimo požymiai: ryški gelta, sutrinka kraujo krešumo rodikliai, vystosi kepenų nepakankamumo komplikacijos, kurios pasireiškia neurologiniais bei psichikos sutrikimais.

Medikamentinis hepatitas gali būti ir ūminis, kai liga išsivysto iki 3 mėnesių. Dar viena šios ligos forma – lėtinis medikamentinis hepatitas, trunkantis ilgiau nei tris mėnesius.

Susargdina neatsargumas
Paskutiniu metu mano kaimynė tarsi priblėso. Energinga, sodriu balsu laidanti  juokelius nedidukė moterėlė svėrė beveik 100 kilogramų, tai yra, buvo, kaip sakoma, tiek paritus, tiek pastačius. Kai pavasariop atsitiktinai susitikome, atrodė pavargusi, išblyškusi. Neiškenčiau nepaklaususi, kas nutiko. „Lieknėju“, – atsakė.

O vidurvasarį ją sutikau ligoninėje. Jau visai ligos suriestą. Pasirodo, įsigijusi turguje iš Kinijos atvežtų žolinių preparatų, stengėsi sulieknėti. Ne iš karto gydytojams pavyko nustatyti priežastį, kodėl sustreikavo kepenys.

Prieš pasirenkant vaistą, svarbu surinkti kuo daugiau informacijos apie jį, racionaliai apžvelgti savo sveikatos būklę ir būtinai pasikonsultuoti su gydytoju, pasidomėti Valstybinės vaistų kontrolės tinklapyje.

Į viršų