facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Atlikus kasmetinį vaikų rankų bakteriologinį tyrimą mokyklose ir darželiuose, ant 70 proc. tyrime dalyvavusių vaikų delnų rastos sveikatai pavojingos stafilokoko bakterijos, galinčios sukelti pūlines infekcijas. Viduriavimas, pūlinės infekcijos, vėmimas – padariniai, kuriuos gali sukelti blogai nuplautos rankos.

Jau penkti metai   švietimo įstaigose vykdomas moksleivių edukacijos projektas „Švarios rankos – mikrobams patrankos“. Pasak sveikatos specialistų, vaikų higienos ugdymas pradedant nuo tinkamo rankų plovimo – vienas svarbiausių žingsnių siekiant išvengti infekcinių ligų.

Vaikai rankų plauti nemoka. Ar tik vaikai?
Nacionalinės maisto ir veterinarijos laboratorijos bakteriologinių tyrimų skyriaus vedėja Česlova Ambrozevičienė, komentuodama kasmetinį vaikų rankų bakteriologinį tyrimą mokyklose ir darželiuose sako, jog darželį lankantys vaikai rankas nusiplauna geriau, negu tai daro mokiniai mokyklose. Tai patvirtina ir šių, ir praėjusių metų tyrimo rezultatai. „Pastebime, kad auklėtojai skiria didesnį dėmesį vaikų rankų higienai, moka juos sudominti dainelėmis, pasakojimais ir praktiniais užsiėmimais. O mokykloje tinkamam rankų plovimui skiriama mažiau laiko. Paaugę vaikai linkę labiau skubėti ir rankas dažnai nusiplauti pamiršta. O juk beveik 51 proc. bakterijų, sukeliančių ligas bei infekcijas, gali būti nuplaunamos nuo rankų tinkamai naudojant dvi svarbiausias higienos priemones – muilą ir vandenį, tačiau svarbu tai daryti tinkamai“, – teigia ekspertė. Rankų plovimas – procesas, reikalaujantis kruopštumo, atidumo, kurių vaikams kartais pritrūksta.

Ką gali  švarios kriauklės?
Kasmet akcijos „Švarios rankos  ̶  mikrobams patrankos“ metu vaikai sužino, kaip teisingai plauti rankas ir kodėl tai  svarbu. Vaikams labai svarbu tinkamai, suprantamai ir įdomiai perteikti informaciją, kad ją būtų galima kuo lengviau suprasti. Mėginių ėmimas nuo odos paviršiaus, interaktyvus pasakojimas, pasitelkiant vaizdines priemones ar ryškius paveikslėlius,vaikus moko ir supažindina su ant rankų „tupinčiomis“ bakterijoms bei tykančiais pavojais.

 Na, o ekspertai primena, kad bakterijos ir virusai gali tykoti ir ant higienos priemonių paviršių, ypač tada, jeigu muilas paliekamas drėgnose muilinėse.

„Drėgna muilinė – puiki terpė virusams daugintis. Naudojant muilą iš nešvarios muilinės galima puikiai pernešti bakterijas tiesiai ant rankų, tiesa jos nuplaunamos, tačiau tai yra puikus apsikeitimo bakterijomis pavyzdys“,  – teigia Č. Ambrozevičienė.  

Bakteriologinių tyrimų skyriaus vedėja priduria, jog vanduo, nenaudojant muilo, gali tik iš dalies pašalinti ant rankų esančias bakterijas, tad toks rankų plovimo būdas nėra tinkamas. Pasak jos, ne visos ugdymo įstaigos gali pasigirti patraukliomis kriauklėmis ar muilinėmis, o informacijos sklaida yra gana skurdi.

„Vaikai nejaukiai jaučiasi, kai kriauklė ar tualetas yra nešvarūs, o tai skatina juos pamiršti apie tinkamą rankų plovimą. Jei viskas purvina ar blogas kvapas ir ne taip, kaip namuose, vaikas nenori plautis rankų. Informacijos, kaip teisingai plauti rankas, mokyklose ir darželiuose pateikiama mažai, norėtųsi, kad jos būtų kur kas daugiau“, – teigia ekspertė.

Parengta pagal S. Petrikauskienę

Į viršų