facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Simboliška, kad ruošiantis minėti Europos paveldo dienų renginius, į Lietuvos laisvės kovas simbolizuojantį paminklą sugrąžintos memorialinės lentos su žuvusiųjų pavardėmis. Istorinės atminties sugrąžinimo teko laukti ilgus dešimtmečius. Šiaulių miesto meras asmeniškai padėkojo šio projekto iniciatoriui ir rėmėjui.

Sukilėlių kalnelio komplekse atkurta istorinė tiesa – į savo vietą ant paminklo grįžo memorialinės lentos su 1863–1864 metais nužudytų sukilėlių pavardėmis. Už pilietiškumą, saugant ir puoselėjant miesto istoriją, Šiaulių miesto meras Artūras Visockas padėkojo šiauliečiams Dariui Jakubauskui ir Arymantui Klapatauskui.

„Tokios šviesios iniciatyvos mane labai džiugina. Tai dar viena galimybė prisiliesti prie praeities, prie kovos su priespauda istorijos. Tai paskata domėtis tikrosiomis vertybėmis. Visi, kas imasi tokių idėjų įgyvendinimo, Savivaldybėje ras ir pagalbą, ir palaikymą. Visų šiauliečių vardu dėkoju už nuo pradžios iki pabaigos įgyvendintą projektą“, – susitikime kalbėjo miesto meras Artūras Visockas.

09161

Paminklinių lentų sugrąžinimo iniciatorius – architektas Darius Jakubauskas. Šiaulietis surinko reikalingus istorinius duomenis, parengė projektą, jį suderino su Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos atstovais ir net skyrė asmeninių lėšų vienos iš lentų gamybai. Prie iniciatyvos mielai prisidėjo ir UAB „Splius“ generalinis direktorius Arymantas Klapatauskas. Pastaroji bendrovė itin aktyviai remia miesto visuomeninio gyvenimo įvykius: skyrė lėšų Lietuvos partizanų pagerbimo projektui, solidžiai parėmė miesto gimtadienio šventę „Šiaulių dienos 783“.

0916209163

„Matau Sukilėlių kalnelį, kaip svarbią šiauliečių tapatybei vietą, todėl mano ir Arymanto Klapatausko iniciatyva turėtų būti pratęsta. Savivaldybės, o gal ir vėl privačių rėmėjų pagalba būtų reikalinga paminklo nuvalymui, kruopštesniam kalnelio aplinkos sutvarkymui. Memorialinių lentų sumontavimą norėjome atlikti iki Šiaulių dienų, tai mums ir pavyko, o jų pristatymas miesto visuomenei vyks jau priartėjus tikrajai miesto gimtadienio datai“, – sakė Darius Jakubauskas.

„Paminklinių lentų atidengimo ceremonija ant Sukilėlių kalnelio vyks rugsėjo 20 d. 12 val. Kviečiu dalyvauti visus, kurie domisi miesto ir Lietuvos laisvės kovų istorija. Rugsėjo priešpaskutinę savaitę kaip tik vyks Europos paveldo dienų‘19 renginiai. Tai savotiškas tarpinstitucinis bendradarbiavimas, kai miestas prisideda prie Europos Tarybos inicijuoto Europos paveldo dienų minėjimo. Tą pačią dieną šiauliečiai turės galimybę įvertinti ir kitokį – Kultūros ministerijos ir Savivaldybės bendradarbiavimo pavyzdį. Bendromis pastangomis, kooperavus lėšas iš nebūties prikeltas Aušros alėjoje, netoli Respublikinės Šiaulių ligoninės stovintis kultūros paveldo objektas – dailininko Gerardo Bagdonavičiaus namas“, – teigė Šiaulių meras A. Visockas.

Nuo 1863 m. birželio 14 d. iki 1864 m. kovo 6 d. ant Sukilėlių kalnelio įvykdytas mirties nuosprendis Šiaulių sukilėliams: tarp jų ir kilmingiems bajorams, ir paprastiems miestiečiams bei valstiečiams. Po mirties aukų kūnai būdavo užkasami vietoje, žemė sulyginama, kad neliktų nė ženklo. Miestiečiams pastačius toje vietoje kryžių, caro valdžia jį nedelsiant nuvertė ir sunaikino.  Nepriklausomybės paminklas, pastatytas pagal garsaus inžinieriaus architekto Karolio Reisono projektą, buvo atidengtas 1935 metais.

Į viršų