facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Artėja didžiosios metų šventės. Joms daugelis labai ruošiasi. Gamina tradicinius patiekalus, perka dovanas, pasipuošia namus. Nusprendėme paklausti Šiaulių miesto gyventojų ir jo svečių, kaip jie žada švęsti šventes ar laikosi tradicijų. Daugelis atsakė, kad švęs su šeima. Vieni pagrindinių tradicijų laikosi: kepa žuvį, kūčiukus, eina į bažnyčią, kiti švenčia kitaip.

Zina: „Šventiniu laikotarpiu stengiuosi aukoti“
– Kalėdos – bendravimas, džiaugsmas. Svarbiausia, kad Kalėdos būtų širdyje. Per Kūčias atvažiuoja dukra, susėdame, bendraujame, kalbamės, nelabai daug dėmesio skiriame maistui. Valgome silkę, kūčiukus, pyragą. Nebemokame burtų, nėra šieno, pupelių ar tvoros statinių, kuriuos reikia apkabinti. Pasninko nesilaikome, niekada nebuvo tokia tradicija, nors būtų labai sveika. Eglutę pasipuošiame, bet ji dar pas mus nėra papuošta. Ją puošime šeštadienį, Kristaus gimtadienis turi būti tada, kada yra. Šventiniu laikotarpiu stengiuosi aukoti.

Vincentas: „Valgome tradicinius patiekalus“
– Kaip ir visuomet. Pasiruošiame Kūčių patiekalus, visi susėdame prie bendro šeimos stalo. Pastatome nukryžiuotojo Kristaus statulėlę, kryželį. Valgome tradicinius patiekalus, ant Kūčių stalo būna 12 patiekalų. Eglutę būtinai papuošiame. Dabar, kai mūsų šeima nėra didelė, pasipuošiame tik eglės šakelę. Nueiname į bažnyčią. Stengiuosi padaryti gerus darbus, padėti kitiems. Gyvenimas yra žemiškas, kai esi gyvas nori, kad ir kitiems gerai būtų.

Romualdas ir Adolfa: „Kepsime žuvį“
– Eisime į bažnyčią. Kūčias švęsime namuose.  Burtais neužsiimame. Jau visi jie yra mūsų išrauti. Patiekalus gaminame patys, jau kepiau ir kūčiukus. Taip pat kepsime žuvį,  gaminsime patiekalus iš silkės. Laikysimės pasninko.

Rasa: „Visada būna kanapinė druska, cibulynė, silkė“
– Važiuoju į tėviškę pas mamą. O per Kalėdas grįšime į Šiaulius. Jau pasipuošiau dirbtinę eglutę. Esu iš Žemaitijos, todėl visada būna kanapinė druska, cibulynė, silkė. Visi patiekalai įprasti. Burtais neužsiimame, tai gali dabar daryti jaunimas. Mama pakloja šiaudų po staltiese, tai tik po šiaudą traukiame. Stengiuosi padėti savo mamai, kad jai netektų visko dirbti.

Regina: „Šiais metais ieškojau naujų receptų“
– Kaip ir visada. Šeima, vaikai, vyras grįžta. Bus ir tradicinių patiekalų, bet šiais metais ieškojau naujų receptų, nes įprasti jau atsibodo. Žadu daryti pyragą iš kakavinių sausainių su grietinėle, želatina. Iš pradžių šį receptą išbandžiau. Visiems patiko, todėl jį pagaminsiu Kūčioms. Pasninko labai nesilaikome, tik truputį. Visada prieš Kūčias ir Kalėdas pas mus namuose apsilanko kunigas, kuris pašventina namus, duoda kalėdaičių. Jau papuošėme eglutę, kiemą, namą. Per Kūčias burtais neužsiimame, pati jų nemoku, tai labiau jaunesniems, o man toks dalykas neaktualus.

Zita: „Per Kūčias išbandome burtus“
– Perku dovanas, kūčiukus. Yra tradiciniai šeimos patiekalai. Kūčioms – silkė, aguonų pienas. Per Kalėdas – višta, makaronai. Per Kūčias išbandome burtus: traukiame šieno stiebą, puodukais žiedus uždengiame, raktus paslepiame. Linkėjimus sakome vieni kitiems. Eglutė jau papuošta, dovanos po eglute jau ruošiamos. Laukiame tik švenčių. Gėrio visada turi būti kiekviename žmoguje. Ne tik šventiniu laikotarpiu reikia linkėti kitiems gerumo, bet visą laiką. Pasistengiu būti labai gera su kaimynais, aplinkiniais, vaikais, palaikyti gerą nuotaiką.

Arūnas: „Šventes švenčiu su savo šeima“
– Šventes švenčiu su savo šeima. O švenčiame kaip visi. Valgome silkę, kūčiukus, kepame žuvį. Einame ir į bažnyčią su visa šeima. Jau papuošėme  eglutę. Pasninko nesilaikome, buvau išvažiavęs, nėra kaip laikytis. Šiuo šventiniu laikotarpiu stengiuosi būti geresnis, padaryti daugiau gerų darbų.

Sigitas: „Pasigaminsime silkę su morkomis, svogūnais“
– Švęsiu namuose su savo šeima. Pasigaminsime silkę su morkomis, svogūnais, bus labai skanu. Švęsime kaip visada. Prižiūrėsime per šventes ir anūkę. Aš daugiau pasimeldžiu namuose, o ne bažnyčioje. Širdy reikia būti šventam, ne apsimetinėti.

Zigmantas ir Genutė: „Stengiamės daryti daugiau geresnių darbų“
– Su šeima švęsime linksmai, laikysimės tradicijų, kaip ir visi lietuviai. Žinoma, laikomės ir pasninko. Valgome žuvį, silkę, sekmadieniais nueiname į bažnyčią. Praėjusį sekmadienį lankėmės Vaiguvoje, ėjau išpažinties, aplankėme kunigą Vytautą Kurtinaitį. Per Kūčias jokiais burtais neužsiimame, jau esame per seni. Stengiamės padaryti daugiau geresnių darbų.

Viačislav: „Visi susirenkame prie bendro šeimos stalo“
– Švęsiu su šeima. Pagrindinė mūsų visų tradicija ir yra, kad visi susirenkame prie bendro šeimos stalo . Nesvarbu, kad kiti yra iš užsienio, visi parvažiuoja. Tuomet pakalbame, papasakojame įspūdžius. Dovanoti dovanas mūsų šeimoje nėra prievolė. Padedame močiutei su seneliu. Pas mus šeimoje ne visi katalikai, todėl švenčiame kitaip.

Kamilė: „Stengiamės pasirūpinti kitomis šeimomis“
– Švęsime su šeima, nes tai yra šeimos šventė. Tradicijų nelabai laikomės. Šiais metais nežinome, kokios bus šventės, nes mūsų šeimoje labai daug vaikų. Šiais metais nejaučiame švenčių, negalime patikėti, kad sekmadienį jau šventės. Stengiamės pasirūpinti kitomis šeimomis, kurios vargingiau gyvena. Padovanoti kažką jiems, kad šventės būtų sotesnės. Pasninko nesilaikome, bet darome kitus dalykus. Padedame seneliams paruošti Kūčių stalą. Antrąją Kalėdų dieną švęsime su draugais, žiūrėsime filmus.

Dovilė: „Per Kūčias išbandome įvairius burtus“
– Švęsime su šeima. Per Kūčias išbandome įvairius burtus. Pavyzdžiui, metame šlepetę, jei atsisuka į duris – išeisi iš namų. Traukiame kūčiukus ir žiūrime, ar bus poriniai metai. Per šventes nelieka laiko rūpintis šventiniais patiekalais, pasninku, kai tenka gainioti vaikus.

Į viršų