Šioje laukymėje už kosminę kainą turėtų išdygti trys daugiabučiai namai socialiai remtiniesiems.
Vaido SIMANAUSKO nuotr. 
 
Mykolas DEIKUS
Butas socialiai remtinajam – už trečdalį milijono litų. Tiek butai Šiauliuose nekainavo net iki nekilnojamojo turto burbulo sprogimo, kiek miesto valdžia ketina jiems išleisti dabar. Kad būstu aprūpintų beveik pusantro šimto laimingųjų, tūkstančius šiauliečių ketvirčiui amžiaus pasmerks gyventi be pastogės. Ir tai – ne vienintelis sumanymas.

Skuba į nuvažiuojantį traukinį

Kaip ir prognozuota, didžiausias avantiūras miesto valdžia pasiliko po rinkimų, paskutiniams Miesto tarybos posėdžiams. Paskutinį kovo ketvirtadienį Šiaulių miesto tarybai teikiami du sprendimo projektai, kvepiantys dešimtmilijonine avantiūra.

Prašoma leisti už 48 milijonus litų viešosios ir privačios partnerystės būdu statyti tris daugiabučius namus socialiai remtiniesiems. Tame pačiame posėdyje bus svarstomas dar vienas projektas – tai dengto futbolo stadiono statyba Dainų parke su 1000 sėdimų vietų. Nepaisant „įspūdingo“ futbolo populiarumo Šiauliuose, kai į rungtynes ateina apie šimtas žiūrovų, šiam projektui ketinama išleisti dar penkiolika milijonų litų.

Abu objektus ketinama statyti viešosios ir privačios partnerystės būdu. Tai yra, Savivaldybės pasirinkta įmonė pastatys namus ir stadioną, o Savivaldybė išpirkinės ateinančius 25-erius metus.

Milijonus – šakėmis iš vandens

„Labai gerai, jeigu stadionas bus statomas ne už Savivaldybės, o, pavyzdžiui, už Futbolo federacijos ar europinius pinigus. O kas duos pinigus?“ - kilo klausimas Seimo nariui Valerijui Simulik.
Klausimų kilo ir redakcijai, kadangi Tarybai pateiktuose aiškinamuosiuose raštuose apie tai kukliai nutylima.

Tarpuvaldžiu Savivaldybėje pagauti žinantį žmogų – misija neįmanoma. Antai administracijos direktorius Vladas Damulevičius pasiėmė laisvą dieną, o sprendimą rengusio Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėja Aistė Žalevičienė atostogauja. 

Šią savaitę V. Damulevičius užsiminė, kad koncesijos mokesčiui panaudos lėšas, skirtas socialiniam būstui įsigyti. Esą dėl to net šnekėta Vyriausybėje. Tačiau pavyko išsiaiškinti, kad realiai jokių pasirašytų susitarimų nėra. Anot Savivaldybės atstovės Jūratės Rauduvienės, apie finansavimą bus kalbamasi po to, kai sutartys bus pasirašytos. 

Nėra konkrečių įsipareigojimų, kad kas nors iš šalies mokėtų ir už naująjį sporto kompleksą.     

Uždirbs 60 milijonų litų

Sprendžiant iš Investicijų ir miesto plėtros skyriaus pateiktų skaičių, sporto komplekso statytojai uždirbs mažiausiai 60 milijonų litų, investavę vos 15 milijonų litų. Tai – vos ne Šiaulių arenos kaina.

Nors oficialiai skelbiama, kad kompleksas atsieis 15 milijonų litų, tačiau tame pačiame rašte pateikti skaičiai verčia iš koto. Remiantis atlikta galimybių studija teigiama, kad metinis Savivaldybės mokestis būtų 3 milijonai litų, kurie būtų mokami 25-erius metus. Už statybą ir pastato priežiūrą, eksploataciją.

Pakanka atlikti elementarų daugybos veiksmą ir paaiškėja, kad komplekso statyba miesto biudžetui atsieis 75 milijonus litų. Tai – daugiau nei kainuos pastatyti tris daugiabučius namus.

Aprūpintų keturiskart daugiau

Šiauliuose šiuo metu, Savivaldybės duomenimis, yra apie 1140 šeimų ar pavienių asmenų, kurie laukia socialinio būsto. Investicijų ir miesto plėtros skyrius akivaizdžiai pritempinėdamas politikams adresuotame aiškinamajame rašte džiaugiasi, kaip šiauliečius aprūpins būstais.

Su realybe prasilenkia vien jau tai, kad statybininkams miesto valdžia tikisi kasmet iš valstybės biudžeto atmojuoti po porą milijonų litų. Net ekonominio pakilimo metais socialiniam būstui būdavo kasmet skiriama po 0,9 milijono litų, o pastaraisiais metais – išvis apskritas nulis.
Trijuose naujuose namuose ketinama apgyvendinti 140 šeimų. Kadangi visos socialiniam būstui įsigyti skirtos lėšos atiteks statybininkams, tai reiškia, jog tūkstantis šeimų ateinantį ketvirtį amžiaus gali palaidoti viltis sulaukti pastogės.

Bet jeigu Savivaldybė už tą pačią sumą nuspręstų pirkti jau pastatytus butus, dabartinėmis rinkos kainomis pastogę turėtų apie šeši šimtai socialiai remtinų šeimų. Nes dabar rinkoje butai kainuoja keliskart pigiau nei ketinama išleisti statyboms.

Darbo – prokurorams 

Dviejų kambarių butą Šiauliuose galima įsigyti ir už 80 tūkstančių litų. Tačiau, sprendžiant iš projektui numatomų sumų, planuojama vidutinė vieno buto kaina – apie 350 tūkstančių litų. 
 
„Tokių kainų Šiauliuose nėra ir nebuvo. Gal tie butai bus su baldais ir turkiškais kilimais? - ironizuoja Seimo narys V. Simulik, kurio žodžiais, sumos prasilenkia su sveiku protu. Politikas svarsto, ar nueinanti Taryba nebando naujiesiems politikams iš anksto įpiršti verslininką, su politikais susijusius statybinių medžiagų pardavėjus, projektuotojus ir pan. „Manau, prokuratūra tuos procesus turi stebėti labai atidžiai“, - įsitikinęs politikas.    Į viršų