facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

2013-11-04 11

Jeigu tikėtume ministerijos atstovais, šiauliečiai labiau turėtų baimintis miesto katilinės nei miesto pašonėje iškilusio „Toksika“ pavojingų atliekų deginimo įrenginio, kuris, kaip nustatė ekspertai ir dabar pagaliau pripažįsta pats rangovas, yra galingesnis nei buvo nurodyta pirkimo sąlygose. Aukščiausios valdžios atstovai tikina, kad net galingesnis įrenginys vis tiek bus švaresnis nei miesto katilinė, kūrenanti biokurą, bei nutyli, kiek papildomas galingumas mokesčių mokėtojams gali kainuoti per dvidešimt metų.
Kęstučio PABIJUTO pieš.

Mindaugas LAURINAITIS

Pristatė skubėdami
Šiaulių miesto tarybos posėdyje praėjusią savaitę informaciją apie pavojingų atliekų deginimo įrenginį, kurį turėtų eksploatuoti Ūkio ministerijai pavaldi UAB „Toksika“, pateikė bendrovės valdybos pirmininkas, ūkio ministro patarėjas Marius Busilas. Taip pat posėdyje dalyvavo ir bendrovės Šiaulių filialo direktorius bei įrenginio rangovo italų bendrovės „Hafner Srl“ vadovas Heinrichas Hafneris. Pateikti informaciją paprašė dalis miesto politikų.
Pasiteisinę, kad iš Italijos atvykusiam H. Hafneriui reikia skubėti į lėktuvą, informaciją svečiai pateikė skubotai. Situacijos negerino ir patys Tarybos nariai, kurie beveik pusvalandį ginčijosi dėl posėdžio darbotvarkės ir gaišino svečių laiką. Nors pasisakyti buvo kviečiamas UAB „Toksika“ Šiaulių filialo direktorius, bet kalbėti ėmėsi valdybos pirmininkas M. Busilas, kuris, kaip pats prisipažino, turi vadybininko patirties, o bendrovės valdybai pirmininkauti ėmėsi tik šiemet.

Pagerino įrenginį
Kelios dienos prieš posėdį M. Busilas dienraščiui „Šiaulių naujienos“ teigė, kad rūpinasi informacijos apie pavojingų atliekų deginimo įrenginį tikslumu. Posėdžio metu miesto politikams ir visuomenės atstovams M. Busilas skubotai pristatė patį įrenginį, kuris turėjo būti užbaigtas dar 2010 metų pabaigoje, bet iki šiol nėra perduotas eksploatacijai. Priežastis – įrenginys yra galingesnis bei kitokių išmatavimų nei buvo nurodyta pirkimo sąlygose, todėl deginimo metu nesudega visos pavojingos medžiagos, o tai galimai pažeidžia aplinkosauginius reikalavimus.
M. Busilo žodžiais, įrenginys yra tik 13 proc. galingesnis, o bet kokie pirkimo sąlygų neatitikimai yra... įrenginio pagerinimas. Nors tas „pagerinimas“ lemia tai, kad deginimo metu reikia naudoti papildomai daugiau reagentų bei dyzelinio kuro, o tai reiškia – papildomas išlaidas mokesčių mokėtojams. Tačiau vienas M. Busilo pareiškimas pribloškė posėdžio dalyvius – pavojingas atliekas deginsiantis įrenginys yra žymiai švaresnis nei miesto katilinė, kūrenama gamtinėmis dujomis bei biokuru.
Šiaulių miesto tarybos narys Artūras Visockas tokį aukščiausios valdžios atstovų pareiškimą vadina atviru pasityčiojimu iš Lietuvos. Į posėdžio metu jo užduotą klausimą, ar galima pažeisti pirkimo sąlygas (buvo užsakytas vienokių išmatavimų įrenginys, o pastatytas žymiai didesnis), rangovas H. Hafneris atsakė, kad 13 proc. skirtumas yra „teisiškai leidžiamas rezervas“ (neva leidžiama nuo 13 iki 20 proc.). Tačiau kažkodėl būtent dėl šio „rezervo“ įrenginio iki šiol neįmanoma pradėti eksploatuoti.

Pažeidžia sąlygas
M. Busilas keletą kartų minėjo, kad susiduria su įvairiomis nuomonėmis, kurios sąmoningai ar ne dezinformuoja visuomenę. Buvęs bendrovės „Toksika“ generalinis direktorius Ramūnas Peciulevičius, kuris bendrovei vadovavo 2011 metais, bet vėliau dėl nesutarimų su valdyba pasitraukė iš savo pareigų ir aktyviai ėmėsi kritikuoti šio įrenginio statybas, ministro patarėjo žodžius priima asmeniškai. „Prieš pasitraukdamas aš valdybai raštu sakiau, kad taip ir bus. Tuometinė valdyba buvo sukalbamesnė, dabartinė, mano nuomone, įžūli“, - dienraščiui „Šiaulių naujienos“ prieš posėdį sakė R. Peciulevičius, kuris dabartinės valdybos veiksmus apskundė STT Šiaulių skyriui.
Jis atkreipė dėmesį į kai kuriuos oficialiuose dokumentuose užfiksuotus faktus, kuriuos linkę nutylėti M. Busilas ir kiti aukščiausios valdžios atstovai. Nepriklausoma kompleksinių inžinerinių sprendimų lietuviško kapitalo kompanija UAB „Statybų inžinerija“ 2011 metais atliko pavojingų atliekų deginimo įrenginio vertinimą. Vienas iš jos nurodytų aplinkosauginių reikalavimų – per 1 valandą negalima deginti pavojingų atliekų daugiau nei 1100 kg. Atliekant bandomuosius deginimus, „bandymo laikotarpiu dažnai buvo deginamos pavojingos atliekos didesniu nei 1100 kg per val. našumu, o tai pažeidžia TIPK leidime ir rangos sutarties konkrečiųjų sąlygų nurodytus reikalavimus“, - konstatuoja nepriklausomas vertintojas.

Kyla abejonių
Taip pat išvadose konstatuojama, kad kai buvo atliekami aplinkosauginiai matavimai, deginimo metu buvo pilama daugiau reagentų nei tada, kai aplinkosauginiai matavimai nebuvo atliekami. „Todėl tikėtina, kad rangovas sąmoningai naudojo didesnius reagentų kiekius, siekdamas geresnių aplinkosauginių rezultatų“, - rašoma oficialiame dokumente. R. Peciulevičiaus nuomone, kas galėtų paneigti, kad ir dabar, atliekant pakartotinius bandymus, nebus daroma taip pat.
„Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad užsakovo pateiktų ir rangovo parašu patvirtintų paros ataskaitų duomenys nesutampa su rangovo galutinėje ataskaitoje pateiktų paros ataskaitų duomenimis, todėl kyla abejonių dėl visų rangovo pateiktų paros ataskaitų duomenų patikimumo ir teisingumo, tuo pačiu ir dėl visų rangovo pateiktų bandymų ataskaitų duomenų patikimumo ir teisingumo“, - konstatuojama galutinėse nepriklausomos kompanijos atliktos analizės išvadose.
Įrenginys kainavo apie 87 milijonus litų. Europinė parama – 52 milijonai. Apie dešimt milijonų litų – pačios „Toksikos“ lėšos. Likusi dalis (apie 25 milijonai litų) – Lietuvos biudžeto, mokesčių mokėtojų lėšos. Tarptautinės konsultuojančių inžinierių federacijos (FIDIC) inžinierius / užsakovo atstovas Saulius Vitkūnas 2011 metų rugpjūčio mėnesio rašte išdėstydamas deginimo įrenginio neatitikimo sutarties sąlygoms pagrindimą konstatuoja, kad „nepašalinus neatitikimų, vertinant 20 metų eksploatacinį laikotarpį, „Toksika“ patirtų 93 milijonų litų nuostolį“. Tai yra, mokesčių mokėtojams „pagerintas“ deginimo įrenginys papildomai kainuotų daugiau nei kainavo įrenginio statybos, nekalbant apie galimą taršą sveikatai pavojingomis medžiagomis.

2013-11-04 16

Ministro patarėjo M. Busilo žodžiais, pirkimo sąlygų neatitinkantis „Toksika“ pavojingų atliekų deginimo įrenginys yra pagerintas ir teršia aplinką mažiau nei miesto katilinė.
Vadimo SIMUTKINO nuotr.

2013-11-04 15

Pavojingų atliekų deginimo įrenginio rangovo, italų bendrovės vadovo H. Hafnerio nuomone, pirkimo sąlygas galima pažeisti.
Vadimo SIMUTKINO nuotr.

Kitame numeryje

Į viršų