Tel./Fax.: 8 (41) 52 38 52 El. paštas: info@snaujienos.lt 

REKLAMA

REKLAMA

Pamiršote slaptažodį? Pamiršote prisijungimo vardą? Registruotis
Pradžia Naujienos Miesto gyvenimas Daugiabučius renovuos prievarta?

Daugiabučius renovuos prievarta?

E.PAŠTAS Spausdinti PDF
Panašu, kad „uabų“ valdomi daugiabučiai namai bus renovuojami prievarta.
Vadimo SIMUTKINO nuotr.Lina JUREVIČIŪTĖ

Panašu, jog dar visai neseniai daugiabučių namų gyventojų išsakytos baimės dėl galimos priverstinės namų renovacijos gali išsipildyti. Vyriausybė priima vieną sprendimą po kito, kuriais, panašu, siekiama atrišti rankas daugiabučius namus administruojančioms bendrovėms ir be žmonių sutikimo imtis daugiabučių namų renovacijos. Daugiabučių namų reikalais besirūpinantis Šiaulių apskrities ir miesto daugiabučių namų savininkų bendrijų asociacijos (ŠAMDNSBA) prezidentas Liudas Ramanauskas įtaria, kad tokie šalies sprendimai priimami pataikaujant privačioms daugiabučius namus administruojančioms bendrovėms. Panašius įtarimus pareiškė ir Šiaulių daugiabučių namų patalpų savininkų asociacijos garbės prezidentė Irena Vasinauskaitė. Šiauliečiai Seimo nariai Edvardas Žakaris ir Valerijus Simulikas it susitarę sakė, kad tokie Vyriausybės sprendimai prieštarauja įstatymams ir pažadėjo, jei tik reikės, padės daugiabučiuose namuose gyvenantiems žmonėms apginti jų interesus.

Savininkų  sutikimo nebereikės?

Praėjusią  savaitę didelio visuomenės pasipriešinimo ir diskusijų  sukėlė šalies valdžios siūlymas įvesti priverstinį lėšų kaupimo mokestį tų daugiabučių namų gyventojams, kuriuos administruoja  bendrovės. Tokį sprendimą valdininkai motyvavo tuo, kad esą namas neturi sukauptų lėšų ir avarijos atveju paprasčiausiai nėra iš kur paimti pinigų remontui.

Prieš  priverstinį lėšų kaupimą pasisakė ne tik visuomenės atstovai, bet ir šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė primindama, kad tokie sprendimai negali būti grindžiami prievarta.

Tačiau priverstinis kaupiamųjų lėšų mokestis – ne vienintelė  naujovė „uabų“ administruojamų daugiabučių namų gyventojams. Šalies valdžia pažėrė dar keletą staigmenėlių. Liepos 14-ąją Vyriausybė papildė 2001 metais patvirtintus Butų ir kitų patalpų savininkų bendrosios nuosavybės administravimo pavyzdinius nuostatus, kuriuose numatyta, kad administratorius turės teisę inicijuoti pastato atnaujinimą tuo atveju, kai namo šiluminės energijos sąnaudos viršija nustatytas maksimalias šilumos suvartojimo normas.

Maža to, numatyta, kad priimant sprendimus, jei per pirmąjį susirinkimą nesusirenka kvorumas, antrojo susirinkimo metu pakaks vos 25 procentų savininkų balsų ir sprendimas bus priimtas bei taikomas visiems. Tai yra, pakaks vos ketvirtadalio namo gyventojų sutikimo renovuoti namą, tai už renovaciją turės mokėti visi namo gyventojai.

„Tokie Vyriausybės sprendimai visai nejuokingi ir turėtų priversti susimąstyti „uabų“ administruojamų daugiabučių namų gyventojus. Panašu į priverstinės renovacijos užuomazgas. Juk kalbama apie tai, kad administratorius pats galės inicijuoti namo renovaciją, jei viršijamos maksimalios šilumos suvartojimo normos. Apie 80 procentų Šiauliuose esančių namų viršija šias normas. Taigi šiems namams gresia priverstinė renovacija, už kurią mokėti tektų ne kam kitam, o tiems patiems namo gyventojams“, - pastebėjo L. Ramanauskas.

ŠAMDNSBA prezidentas sako nesąs prieš daugiabučių namų renovaciją, tačiau tam turi pritarti namo gyventojai ir jokios prievartos būti negali.

„Pagal dabar galiojančią tvarką sprendimai priimami, kai tam pritaria „50 proc.+1“ namo gyventojų, ir tai kyla nemažai problemų. Kas bus, jei leis sprendimą priimti, kai to nori vos ketvirtadalis namo gyventojų? Bus blogai“, - sako L. Ramanauskas.

Daugiabučių  namų administratoriams palankius Vyriausybės sprendimus Bendrijų  asociacijos prezidentas vertina vienareikšmiai – tai pataikavimas namus administruojančioms bendrovėms.

Sprendimai kvepia pilietiniu karu

Šiaulių daugiabučių namų patalpų savininkų asociacijos garbės prezidentė Irena Vasinauskaitė  įsitikinusi, kad tokie sprendimai pažeidžia pagrindinį šalies įstatymą - Konstituciją, todėl ragina daugiabučių namų gyventojus domėtis ir kovoti už savo teises.

„Ne vienas skandalas, susijęs su daugiabučių namų administravimu ir renovacijomis, parodė, kad šalyje išties veikia klanai. O lietuviai – veršių tauta. Kol nenustosime būti veršiais ir nepradėsime galvoti savo galva ir kovoti už save, tol iš mūsų ir tyčiosis. Nenustebčiau, jei tokie antikonstituciniai sprendimai įsigaliotų ir renovacija būtų pradėta vykdyti be žmonių sutikimo. Kol sugaudysi galus, kažkam gali gerokai papilnėti piniginė“, - kalbėjo I. Vasinauskaitė.

Buvusi Šiaulių  miesto savivaldybės tarybos narė I. Vasinauskaitė prisiminė, jog 2000-2003 metais miesto valdžia daug diskutavo ir priėmė  nemažai sprendimų, susijusių su daugiabučių namų  administravimu.

„Šiauliai buvo pirmasis miestas šalyje, kuris leido privatizuoti namų valdybas. Man šis klausimas buvo ypač aktualus, todėl valdybas privatizavusias bendroves vertinau pro didinamąjį stiklą. Visokių nesąmonių sutartyse buvo, tačiau mums pavyko išsireikalauti bent jau tai, kad administratorius namo lėšas kauptų atskiroje sąskaitoje. Tai buvo numatyta daugiabučių namų administravimo nuostatuose, kuriuos pasitvirtinome. Administratorius buvo įpareigotas gyventojams kartą per ketvirtį pateikti informaciją, kiek namas turi sukaupęs lėšų. Mano žiniomis, tokios informacijos administratorius dabar nebeteikia“, - sakė Šiaulių daugiabučių namų patalpų savininkų asociacijos garbės prezidentė.

Aktyviai už  žmonių teises kovojanti I. Vasinauskaitė pažymėjo, jog jei iš tiesų įsigalios Vyriausybės siūlymai namus renovuoti prievarta, gali būti, jog prasidės tikras pilietinis karas.

Svarbūs sprendimai priimami atostogų  metu

Vyriausybės užmojais prievarta renovuoti daugiabučius namus piktinasi ir šiauliečiai Seimo nariai Edvardas Žakaris bei Valerijus Simulik.

V. Simulik sakė sulaukęs gyventojų pastabų ir prašymų  pasidomėti Vyriausybės nutarimais, susijusiais su daugiabučių  namų administravimu ir renovacija. Seimo narys sakė, jog jam kilo abejonių dėl tokių sprendimų teisėtumo.

„Galbūt tokiais sprendimais siekiama atgaivinti ir statybų sektorių, tačiau tokios priemonės nepateisinamos. Dar būtų suprantama, jei valstybė skirtų 85 procentus būtinos renovacijos sumos, o namui reikėtų prisidėti tik 15 procentų. Tačiau dabar yra priešingai. Ir apskritai prievarta tokių dalykų daryti negalima. Tai prieštarauja šalies įstatymams“, - sakė V. Simulik.

„Situacija paprasta – sužlugo renovacijos programa ir dabar jie ieško būdų, kaip priversti žmones namus renovuoti. Viskas aišku – dirba lobistai blogąja prasme. Nieko nuostabaus, kad tokie sprendimai gimsta vasarą, kai Seime nevyksta posėdžiai, kai dauguma žmonių atostogauja. Galbūt galvoja, kad lengvai praslys, ir kol žmonės susigaudys, „pasidarys“ gražaus pinigėlio, jei ne iš renovacijos, tai iš investicinių projektų, būtinų norint atlikti renovaciją. Panašu, kad bandoma apeiti įstatymus, tačiau Vyriausybės nutarimai negali būti aukščiau už įstatymus, todėl be Seimo pritarimo tokie sprendimai negali būti priimami. Nemanau, kad ir Seimo nariai tam pritartų“, - sakė šiaulietis Seimo narys Edvardas Žakaris.   
Komentarai (1)
1 Trečiadienis, 21 Liepa 2010 08:49
O ką daryti jeigu reikia namą renovuoti ir ekonomiškai būtų naudinga , tačiau namo pesininkai gauna kompensacijas už šildymą ir nesutinka.Devinaukščiame name gyvename ir neturime jokių galimybių rasti bendrą sutarimą. Tai tik prievarta matyt ir padėtų.Mūsų namo dalis gyventojų , tik už tai.

Pridėti komentarą

Jūsų vardas:
Komentaras:

Reklama

Reklama

 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien46535
mod_vvisit_counterŠi mėnesį1120177
mod_vvisit_counterIš viso28467239

Šiuo metu naršo: 40