Tel./Fax.: 8 (41) 52 38 52 El. paštas: info@snaujienos.lt 

REKLAMA

REKLAMA

Pamiršote slaptažodį? Pamiršote prisijungimo vardą? Registruotis
Pradžia Naujienos Kepam ir verdam su Lina Lauko kepsniai ir marinavimas

Lauko kepsniai ir marinavimas

E.PAŠTAS Spausdinti PDF
Įsibėgėjus vasarai vis dažniau prisimename kepsnines ir šašlykines, vis dažniau miškų aikštelėse ir prie vandens telkinių išvysi (o gal - užuosi?) gardų kepamos mėsos aromatą. Taip jau susiklostė, kad piknikus gamtoje su šeima rengiame faktiškai kiekvieną savaitgalį, net po keletą kartų, žiemą ir vasarą. Per eilę metų susikaupė šiokia tokia kepsniavimo patirtis, apie ją šįkart ir noriu pakalbėti. O kalbėti ketinu daug...

Taigi, pradedame šneką. Kaip pasakė kažkuris sovietmečio santechnikas: „Gera pradžia – pusė litro!” Vis dėlto pradėkime nuo šašlykų.

Nieko naujo: mėsą šašlykams reikia marinuoti. Taip ji būna ir minkštesnė, ir skanesnė, ir visokių prieskonių aromato prisigėrusi. Bėda ta, kad daug kas „iš inercijos” marinuoja tik actu. Dar nuo anos brandaus socializmo epochos paplitęs įsitikinimas, jog mėsa turi plaukioti acte, panašiai kaip razinos kompoto stiklinėje. Tuo tarpu didžioji dauguma kulinarų ir knygų autorių šaukia net užkimę, jog actas ardo mėsos struktūrą, kad jis visai netinka šiam reikalui... Žinoma, šaukštas kitas nepakenks, tik ne pusė stiklinės acto litrui vandens, kaip dar įprasta...

Prieš  25-30 metų kažkokios šventės proga Kaštonų alėjos gale du murziai paišinais chalatais ant statybinio laužo, liepsnose, kepė „šašlykus”, o eilė išalkusiųjų laukė nesulaukė, kada galės paragauti šio apanglėjusio, rūgštaus skonio „stebuklo”.

Šašlykai kepami iš avienos, jautienos, kiaulienos, paukštienos, žuvies, daržovių. Jeigu tai jautiena, supjaustau mažesniais negu įprasta gabaliukais – greičiau iškepa. Be to, jautienai keliu ypač aukštus reikalavimus – nesinori paskui kramtyti „puspadžio”. Tinka išpjova, tinka sprandinė ar jauno gyvulio kumpis. Jeigu mėgstate kiaulieną, be vargo nusipirksite sprandinės. O jeigu perkate avieną, čia kaip tik daugiausia mėsos – kumpyje. (Žinoma, jis ir brangiausias). Venkite seno gyvulio mėsos, turinčios specifinį „vilnos” kvapą. Be to ji ilgai kepa. Jei ant grotelių kepsite vištos ketvirčius, pervis geriau juos iš anksto nukaulinti, nes kepa ilgai. O štai mažesni – sparneliai, gerai ir greitai iškepa  su visu kaulu. Ant žarijų geriau kepti didesnes žuvis, kurios paprastai būna riebesnės, vadinasi, ir skanesnės. Tam tinka 3-5 kg lašišos, upėtakiai arba kitos žuvys. Kartu su mėsa ar žuvimi galima išsikepti ir daržovių: cukinijos, pomidorų, paprikų, kukurūzų burbuolių, bulvių, salierų, svogūnų ir kt.

Dabar apie marinatus. Jų esama daugybės. Vieni išbandžius prigyja iš  pirmo karto, kiti po kurio laiko atsibosta, trečius pats atmeti vos pabandęs, ilgainiui atsirenkant, kas tavo.

Žuvies gabalus (didkepsnius) marinuoju 2 valandas labai paprastame marinate: užpilu pigiu sausu baltuoju vynu, atskiedęs vandeniu santykiu 1:1. Prieš kepant žuvį ant grotelių, iš abiejų pusių pabarstau druska ir maltais pipirais. To pakanka. Svarbu kepdamas tiek, kiek reikia, nes neiškepusi žuvis bus neskani, o perkepusi – per sausa. Kepsninėje su gaubtu lašišos didkepsnius kepu iki 10 min. jų nevartydamas. Žinoma, aklai tuo vadovautis nederėtų, nes kepsninė kepsninei nelygu.

Žuvį ir paukštieną galima marinuoti ir gazuotame mineraliniame vandenyje. Tam reikalingas sandarus indas. Žuviai gana 2 valandų, paukštienai - antra tiek. Prieš kepdami mėsą arba žuvį irgi pabarstome druska ir pipirais.

Grubesnei mėsai reikia stipresnio marinato. Pavyzdžiui, jautienos šašlykus galima pernakt marinuoti tokiame marinate (1 kg mėsos): 2 š. maltų kmynų, 5- 6 š. vyno acto, 8 š. aliejaus, druskos, pipirų, cukraus, 2 saujos čiobrelių, 2 pjaustyti svogūnai, 2 trinti lauro lapai, 6 česnako skiltelės (trintos). Supjaustę  mėsą sumaišome su prieskoniais ir gerai išminkome. Tada paliekame vėsioje vietoje sandariai uždarytame inde.

Gerai gaunasi raugintose pasukose, kefyre arba jogurte (be priedų) marinuota mėsa: imame 1 kg paukštienos arba kiaulienos, druskos, pipirų pagal skonį, 2-3 sk. česnako, 250 ml raugintų pasukų (kefyro, jogurto), 1 š. cukraus, stiklinė smulkintų krapų. Vėlgi viską sumaišome ir išminkome. Geriausia marinuoti per naktį.

Ir dar. Kai kas maudamas ant iešmo šašlykus palieka tarp atskirų kąsnelių tarpus, esą, šitaip geriau iškepa. Iš tikrųjų gal tik geriau apskrunda, o esant kaitrioms anglims, šašlykai bet kuriuo atveju gerai kepa ir iškepa.

Pažįstamas virtuvės šefas rekomendavo mėsą šašlykams marinuoti vakuume. Neturint spec. indų, mėsa ir svogūnai supjaustomi (1:1) ir sumaišomi su prieskoniais. Viskas sudedama į dvigubą polietileno maišeli ir gerai suveržiama, kad kuo mažiau paliktų oro. Taip laikoma 12 valandų kambario temperatūroje. Išbandžiau. Efektas yra, tik kiek gaila svogūnų, kuriuos po visko belieka išmesti. Bet neiškepsi kiaušinienės, gailėdamas sudaužti kiaušinį. Nieko nepadarysi.

Jeigu apetitas nėra padidėjęs, vienai šašlykų porcijai pakanka 250-300 g žalios mėsos.
 

Pridėti komentarą

Jūsų vardas:
Komentaras:

Reklama

Reklama

 
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien18187
mod_vvisit_counterŠi mėnesį1142440
mod_vvisit_counterIš viso28489502

Šiuo metu naršo: 11