facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Saugi vaiko finansinė ateitis tikras iššūkis tėvams, nes augančios atžalos poreikiams tėvams tenka atseikėti vis didesnę dalį savo pajamų. Be to, visuomet išlieka klausimas, kaip užtikrinti vaiko gerovę bei galimybę įgyti kokybišką aukštąjį išsilavinimą ateityje. Į dar keblesnę situaciją papuolama tėvų skyrybų atveju, nes tuomet kyla dar daugiau finansinių iššūkių.

Teks apgalvotai taupyti
Finansų ekspertai atkreipia dėmesį, kad dažna tėvų klaida apie savarankišką vaiko gyvenimą susimąstyti tik tuomet, kai vaikas baigia mokyklą – tokioje situacijoje iškart atrasti didelę pinigų sumą gali būti itin keblu. Kad šios klaidos būtų išvengta, pasak „General Financing banko“ Pardavimų departamento direktoriaus Skirmanto Ketvirčio, apie vaiko ateitį derėtų galvoti iš anksto.

Dažnas sutiks, kad pasirūpinti saugia vaiko ateitimi galima tik taupant. Šiuo atveju S. Ketvirtis atkreipia dėmesį, kad tą būtina daryti sistemingai ir tik itin gerai apgalvojus, kiek per mėnesį galima skirti lėšų bei kokiam tikslui jos bus panaudotos.

„Vos tik gimęs vaikas jau turi tam tikrų poreikių bei reikalauja būtinųjų išlaidų, kurios atžalai augant didėja. Todėl taupymui kas mėnesį reikėtų nusimatyti tokią sumą, kuri leistų užtikrinti visavertį vaiko augimą ir vystymąsi. Juk atžalos tobulinimas yra viena svarbiausių tėvų misijų“, – sako ekspertas.

Jei aplinkybės leidžia, S. Ketvirčio teigimu, tėvai saugiai vaiko ateičiai turėtų atidėti apie 20 proc. savo mėnesinių pajamų, o jei to padaryti neįmanoma – bent 10-15 proc.

„Nusimatant konkrečią pinigų sumą, kurią atidėsite vaiko ateičiai, dar labiau svarbu suvokti, kad šis taupymas turi būti sistemingas. Tai reiškia, kad atitinkama pinigų suma turėtų būti atidedama kiekvieną mėnesį, o, pavyzdžiui, prabėgus metams ar dvejiems derėtų vėl peržiūrėti, ar suma nėra per didelė, o galbūt, esant galimybei, ją verta ir padidinti“, – pataria banko atstovas.

Be tikslo nieko nebus
Planuojant santaupas vaiko ateičiai, ne mažiau svarbu nusimatyti ir preliminarų tikslą, kam jos bus skirtos. Anot S. Ketvirčio, natūralu, kad didžioji dalis sukauptų pinigų veikiausiai bus skirtos atžalos išsilavinimui bei savarankiško gyvenimo pradžiai.

„Vaikui pasiekus paauglystę, apie jo ateitį ir svajones, ką jis norėtų studijuoti ir veikti gyvenime, galite padiskutuoti kartu. Žinodami preliminarius jo ketinimus, atitinkamai pagal tai galite nusistatyti biudžetą, kurį turite pasiekti. Pavyzdžiui, šiandien populiarių istorijos, ekonomikos, politikos mokslų, verslo vadybos bakalauro studijų kainos per metus siekia apie 1700 eurų, technologijų ar informatikos mokslų – apie 3000 eurų. Todėl pabaigti bakalauro studijoms gali atitinkamai prireikti apie 7-12 tūkst. eurų ar dar daugiau“, – kalba S. Ketvirtis.

Jis priduria, kad pinigų taip pat svarbu numatyti ir pragyvenimui bei gyvenamajai vietai – bendrabučiui, nuomojam ar nuosavam būstui įsigyti.

Siūlo atsidėti vaiko pinigus
Skaičiuojama, kad saugiai vaiko finansinei ateičiai bei studijoms reikia turėti bent 10 tūkst. eurų sumą. Todėl S. Ketvirtis pradėti taupyti tėvus ragina kuo anksčiau. „Tuomet turėsite išties ilgą laikotarpį, leisiantį sukaupti reikalingą sumą pinigų. Be to, įgysite daugiau laisvės taupyti ne tik vaiko, bet ir savo poreikiams“, – kalba banko atstovas.

Jis atkreipia dėmesį, kad šiandien taupyti padeda ir valstybė. Nuo 2020 m. ji skiria 60 eurų vadinamųjų vaiko pinigų, kurie gali būti atidedami į šoną ir panaudoti tik vaikui paliekant namus. „Jei skaičiuotume, kad ši išmoka vaikus auginantiems tėvams išliks ta pati visą laikotarpį, atžalai per 18 metų galėsite sutaupyti 12 960 eurų. Tai svari suma vaiko savarankiško gyvenimo pradžiai“, – skaičiuoja S. Ketvirtis.

Visgi jis atkreipia dėmesį, kad bėgant laikui pinigai nuvertėja, todėl ateityje šių pinigų vertė bus mažesnė nei dabar. Dėl šios priežasties finansų ekspertas esamus ar būsimus tėvus ragina pagalvoti apie investavimą, kuris apsaugos santaupas nuo neigiamo infliacijos poveikio.

„Vienas saugiausių būdų įdarbinti santaupas yra jas taupyti indėlių forma, tuomet mokamos palūkanos padės kompensuoti nuvertėjimą. Pavyzdžiui, banke indėlį galima padėti 3 metų laikotarpiui ypač geromis palūkanomis. Taigi rekomenduojama tėvams pradėti taupyti vaiko poreikiams, jam dar, pavyzdžiui, būnant 10 klasėje, kai jau aiškesni jo polinkiai. Pasirinkę šį taupymo būdą galėsite būti tikri, kad atsiėmę sukauptą indėlį, galėsite suteikti vaikui saugią finansinę pagalvę savarankiško gyvenimo pradžiai“, – įsitikinęs Pardavimų departamento direktorius S. Ketvirtis.

Kinta požiūris į dalijimąsi globa
Situacija tampa sudėtingesnė, kai tėvai nusprendžia skirtis. „Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė, COBALT vyresnioji teisininkė Renata Cibulskienė pranešime spaudai rašo, kad Lietuvoje subyra 4 santuokos iš 10, o turintiems vaikų tenka spręsti, su kuo jie gyvens, kaip teks dalytis vaikų priežiūros išlaidas bei kaip išsaugoti sveiką ryšį su vaiku. Vaiko gerovei ir tarpusavio santykiams neigiamos įtakos gali turėti ne tik nesutarimai dėl vaiko gyvenamosios vietos ar finansinių klausimų. Noras būti „tuo geresniu tėvu“ ir lenktyniauti dėl vaiko meilės ar bandyti ją „nupirkti“ taip pat turi neigiamo poveikio.

Lietuvoje ilgą laiką vyravo modelis, kad vaiko gyvenamoji vieta buvo nustatoma su vienu iš tėvų (dažniausiai su motina), o kitas su vaiku bendrauja pasiimdamas jį tam tikromis dienomis, priklausomai nuo tėvų susitarimo ar teismo sprendimo. Dažniausiai atskirai gyvenantis tėvas su vaiku bendrauja kas antrą savaitgalį, papildomai vieną ar du vakarus darbo dienomis bei praleidžia pusę vaikų atostogų laiko.

Tačiau vis daugiau šiuolaikinių tėvų nori nustatyti bendravimo tvarką, kai vaikas praleidžia vienodai laiko su abiem tėvais. Pavyzdžiui, dvi savaites gyvena su vienu, dvi savaites – su kitu iš tėvų. Teismų praktikoje kelią skinasi nuomonė, kad tokia tvarka yra galima, jeigu, įvertinus visas aplinkybes, pavyzdžiui, atstumą tarp tėvų gyvenamųjų vietų, iki ugdymo įstaigos, paties vaiko nuomonę, būtent tokia tvarka geriausiai atitinka vaiko interesus.

Kyla klausimų dėl išlaikymo
Tačiau kintant vaiko gyvenamosios vietos nustatymo modeliui, kyla klausimų ir dėl to, kaip dalytis vaiko išlaikymo išlaidas. Įprastiniame modelyje, kai vaiko gyvenamoji vieta nustatoma su vienu iš tėvų, atskirai gyvenantis tėvas teikia išlaikymą. Ar gali tėvai susitarti, kad vaikui gyvenant pakaitomis su abiem tėvais konkretus išlaikymas nebūtų nustatytas, o su vaiko poreikių tenkinimu susijusias išlaidas tėvai dalytųsi, pavyzdžiui, po lygiai?

Kai vaiko faktiškai praleidžiamas laikas su abiem tėvais yra vienodas, jie abu tenkina daugumą kasdieninių vaiko poreikių, tai yra, maistas, apranga, transporto išlaidos, bei turi su tuo susijusių išlaidų. Tačiau vaiko poreikiai neapsiriboja vien tik kasdieninėmis išlaidomis, prisireikia ir papildomų periodinių ar vienkartinių tėvų išlaidų, pavyzdžiui, gydymui, vaiko ugdymo apmokėjimui, pasirengimui mokyklai. Jas paprastai patiria vienas iš tėvų, kuriam tokiu atveju tenka didesnė išlaikymo našta. Tokiu atveju tėvai turėtų susitarti dėl tokių išlaidų pasidalijimo. Esant aiškiam išlaidų pasiskirstymui, konkreti išlaikymo suma gali būti ir nenustatoma.

Ar gali išlaidų vaikui būti per daug?
Santykiai yra labai sudėtingas dalykas, o jei jie prieina pabaigą – situacija gali tapti dar sudėtingesnė. Kartais norėdami būti „tuo geresniu tėvu“ buvę sutuoktiniai ima varžytis dėl vaiko meilės. Dėmesio ir švelnumo tėvų išsiskyrimą patyrusiam vaikui niekada nebus per daug. Tačiau tai neturėtų virsti noru bet kokia kaina įsiteigti vaikui ir kone tiesiogine to žodžio prasme nupirkti jo meilę. Naujais žaislais, įrenginiais, daiktais.

Tokios varžybos ne į gera tiek pačių tėvų finansams ir savijautai, nes poreikis nuolat konkuruoti kelia stresą, ir vaikams. Tokiu būdu vaikai nebetenka galimybės mokytis suprasti, kad ne viską galima turėti, pinigai ant medžių neauga, o didesniems poreikiams reikia taupyti.

Vis dėlto gyvenant atskirai ir turint vaikų išlieka bendri tikslai – užtikrinti vaikų gerovę šiandieną ir ateityje. Nors gyvenant atskirai taupyti drauge yra sunku, reikia nepamiršti, kad užaugus atžaloms teks jas išleisti į aukštąsias mokyklas, gal netgi į kitą miestą ar šalį. Tai padaryti bus daug lengviau, jei vaiko ateities poreikiams bus finansiškai ruošiamasi ir kaupiama kartu.

Į viršų