facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Per pastaruosius metus Dainų parke įvyko tam tikri pokyčiai. Nutiestas pėsčiųjų ir dviračių takas, įrengtos poilsio aikštelės su suoliukais, šiukšliadėžėmis, dviračių stovais. Panašu, kad viskas tuo nesibaigia. Žadama, kad ateityje šis parkas taps patrauklesne poilsio ir laisvalaikio erdve. Tik ar tikrai?

Tako trasa bus žiedinės formos
Vykusiame Dainų parko pėsčiųjų ir dviračių tako projekto pristatyme UAB „Plentprojektas“ projekto dalies vadovas Laurynas Dudavičius informavo, kad parke numatoma įrengti pėsčiųjų ir dviračių takus, apšvietimo tinklus, vaizdo stebėjimo kamerų apsaugos sistemą, geriamojo vandens stotelę bei sutvarkyti želdinius.

Pėsčiųjų ir dviračių takų danga projektuojama asfalto. Greta projektuojamo pagrindinio tako, vietomis – betoninių trinkelių dangos, bus įrengtos poilsio aikštelės su mažosios architektūros elementais. Kiekvienoje poilsio aikštelėje planuojama pastatyti po du suoliukus, šiukšlių dėžę bei tris dviračių stovų įrenginius.

Pagrindinė pėsčiųjų ir dviračių tako trasa bus žiedinės formos, jos ilgis sieks 1 236 metrus. Žiedinė trasa turės atsišakojimus, kurie, projektuotojų teigimu, parengti atsižvelgiant į esamus medžių masyvus ir pramintus takus.
Vienas iš takų ves į pietinę miesto pusę ir bus sujungtas su jau esamu, kitas – link Gardino g. sankryžos, trečias – link Lauko g., ketvirtas – link esamo regbio stadiono ir teniso kortų.

Ties pagrindine žiedine trasuote ir keturiais atsišakojimais atsiras devynios poilsio aikštelės.

Šalia esamo pėsčiųjų ir dviračių tako bei projektuojamo tako sankirtos numatoma įrengti geriamojo vandens stotelę. Visame projektuojamame objekte numatoma įrengti apšvietimo tinklus. Charakteringose vietose, takų sankirtose bus įrengtos vaizdo stebėjimo kameros.

Išklausė gyventojų siūlymus
Projektuotojai buvo ir tebėra atviri Šiaulių miesto gyventojų siūlymams. Štai šiaulietis Marius pasiūlė  įrengti saulės struktūros takų formą, kad būtų galima lengvai iš vieno taško patekti į kitą.

„Manome, kad šis sprendimas nėra visai tinkamas, nes šiuo projektu siekiama neįrengti susisiekimo komunikaciją, bet padaryti taip, kad žmonės daugiau laiko praleistų parke. Be to, pagal šį siūlymą tektų įrengti daug takų, kurie kainuotų labai brangiai, o toks projekto biudžetas netinkamas Šiaulių miesto savivaldybei“, – komentavo projekto vadovas Andrius Sirtautas.

Edvardas pasiūlė numatyti platesnius takus. Bendrovės atstovai paaiškino, kad tai neįmanoma: „Takus esame suprojektavę atsižvelgdami į normatyvinių takų reikalavimus. Pėsčiųjų ir dviračių takai suprojektuoti 2,5 metro pločio, jeigu mes numatytumėme dar platesnius takus, tai automatiškai padidėtų takų plotis, reikėtų iškirsti daugiau esamų želdinių, o tai atsispindėtų ir projekto sąmatinėje vertėje.“

Bet kokiu atveju, anot A. Sirtauto, įrengus žiedinį ir jungiamuosius takus, žmonių srautai pasiskirstys ir pėstieji bei dviratininkai galės lengvai prasilenkti.

Šiauliečiai taip pat norėtų, kad suoliukai būtų su atlošais. Specialistai pažadėjo tai pasvarstyti. Miesto gyventojai priminė, kad reikia ir vaikų žaidimo aikštelių. Atsakyta, kad viena vaikų žaidimo aikštelė parke jau yra įrengta, o kita statoma. Klausta, ar parke bus treniruoklių. Paaiškėjo, kad ties jau įrengtu pėsčiųjų ir dviračių taku numatytos dvi vietos sporto aikštynų įrengimui.

Kai kam pasirodė, kad šiukšlines reikėtų statyti ne tik prie suoliukų. „Manau, dvylika šiukšliadėžių yra tikrai pakankamas kiekis. Pristatyti jų galima daug, bet reikia nepamiršti ir tai, kad jas paskui reikės eksploatuoti, valyti. Turime priimti optimalų sprendimą, kad jų kiekis būtų pakankamas, o priežiūros kaštai nebūtų per dideli“, – kalbėjo A. Sirtautas.

Vien asfaltuotų takų neužtenka
Miesto gyventojai pasiūlė dar vieną idėją – įrengti ir palikti projektuojamą tako ruožą be dangos, kad būtų galima juo pasivaikščioti basiems. Anot projektuotojų, parke ir taip yra pakankamai jau išmintų takų. Jeigu būtų numatytas papildomas ruožas be dangos, dviratininkams būtų sunkiau pravažiuoti, o pavasarį ištižus gruntui – nepatogu vaikščioti.

Šiauliečiai atkreipė dėmesį, kad šalia esančių daugiabučių gyventojai, norėdami patekti į Dainų parką, turi eiti per žolyną. Per pievą tenka eiti ir norint atvesti vaikus į šalia esantį lopšelį-darželį. Paprašė, kažkaip padėti išspręsti šią problemą. Deja, specialistai teigė esą niekuo negalintys padėti, nes ten yra privatūs sklypai.

Šiaulių vicemeras Domas Griškevičius domėjosi, ar parke bus pastatytas tualetas. Klausė, kiek bus iškirsta medžių, kad būtų galima įrengti siūlomą infrastruktūrą.

„Mes trasuotes projektuojame atsižvelgdami  į esamus medžių masyvus, bet dabar, kai realiai pasiskaičiavome, tai būtų 87 iškertami medžiai. Kadangi bus žiedinė forma, norėjosi išlaikyti gražią apskritiminę formą. Sakykime, daugiau medžių išsikirs pagrindinėje žiedinėje formoje“, – aiškino L. Dudavičius.

Dėl lauko tualeto tikslus atsakymas nėra žinomas. Labai gali būti, kad tualetą teniso kortų pusėje planuoja įrengti Miesto ūkio ir aplinkos skyrius.

Šiauliečiai taip pat teiravosi, ar žiemą parke bus ką veikti. „Žiedinėje formoje visos poilsio aikštelės yra suprojektuotos išorinėje pusėje, nes pagal projektą yra numatyta po 2,5 metro į abi puses sutvarkyti želdynus, patį gruntą, todėl žiedo vidine puse bus galima slidininkams važiuoti slidėmis, žinoma, tik jeigu bus sniego“, – atsakė projekto vadovai.

Miesto gyventojai pasitikslino ir dėl kitų žadėtų objektų atsiradimo. Klausė, ar šalia parko atsiras žadėtas sakurų sodas.

„Šiuo metu yra projektuojamas takas pagal tai, kiek šiuo metu yra skirta lėšų šiam projektui įgyvendinti. Kalbant apskritai, numatytos ir perspektyvinės vietos: sakurų sodas, menų zona, šunų vedžiojimo aikštelės, bet su šiuo projektu tai nėra projektuojama dėl lėšų trūkumo“, – atsakė L. Dudavičius.

Ne viskas pasirodė idealu
Projekto pristatyme dalyvavęs šiaulietis architektas Kristijonas Murauskas pasitikslino, ar apskritimo formą sugalvojo pati Šiaulių miesto savivaldybė. Sulaukęs teigiamo atsakymo, komentavo, kad simbolikos įnešimas į gamtos karkasą beveik visada yra neteisingas sprendimas.

„Atsižvelgiant į landšaftą, jis nėra lygus, yra kelios daubos, todėl einant pėstute, tai neatrodys idealiu apskritimu. Apskritai, ar tas apskritimas yra būtinas, didžiulis klausimas. Dabar daroma lenktynių trasa, o ne pasivaikščiojimo elementas. Visa ta simbolika gražu knygose, bet ne architektūroje“, – kalbėjo K. Murauskas.

Anot jo, jeigu žiedinė trasa yra projektuojama kaip kažkoks pasivaikščiojimo mazgas, tai jis turi turėti pradžią ir pabaigą, įėjimą, vartus, ribą, kurią peržengus jaustųsi, kad esi parke.

„Kai šitas parkas dar buvo kuriamas prieš trisdešimt metų, jis turėjo labai aiškų įvažiavimą, didelį simbolį, to nebėra, nes klypai išdalyti. Kadangi dabar turime, ką turime, tai galime nepamiršti bent jau bendrinės sąvokos, kad daiktas turi atitikti savo funkciją. Jeigu darome transporto, bėgimo trasą, turėtų atsirasti mažosios architektūros elementai, vartai, simboliai, kviečiantys į parką“, – svarstė architektas.

Jo nuomone, vertinant apskritai, išasfaltuoti pėsčiųjų ir dviračių takai vargu ar taps traukos objektu. Visa tai kainuos brangiai, bet nieko neprikvies, vietoje to, reikėjo pagalvoti apie kitus dalykus.

„Turime natūralių elementų, prie kurių ir reikėtų rištis. Properšą, kur miestas nori sakurų sodo, griovį, kuris prašyte prašosi galerijos, nematau problemos, kodėl nebūtų galima jos ten įrengti. Viršuje, šiaurinėje pusėje, kuri yra prie gyvenamųjų namų, galbūt apskritimo dalis yra arčiausiai tiesos, nes būtent ten vieta yra laukinė, ten auga šienas, turintis labai gerą prieskonį, labai palankią geografinę situaciją, nes kai saulė leidžiasi vakaruose ir tu vaikštai tuo išmintu taku, jauti, kad esi kitoje vietoje. Tas parkas turi skirtingą nuotaiką. Jeigu pietinėje dalyje jis yra tvarkingesnis, tai šiaurinėje – labiau apleistas ir šiaurietiškas. Tą reikia išnaudoti, nieko nereikia investuoti, tiesiog paimti, ką duoda natūraliai susiformavęs reljefas“, – siūlė K. Murauskas.

20 07 20 4

Kai kurie seni želdiniai bus pakeisti naujais.
Vitos ŽABARAUSKAITĖS nuotr.

20 07 20 1

Dainų parko laukia pokyčiai.
Vitos ŽABARAUSKAITĖS nuotr.

20 07 20 2

Parke atsiras dar viena vaikų žaidimo aikštelė.
Vitos ŽABARAUSKAITĖS nuotr.

Į viršų