facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Kiekviena karta išgyvena didesnes ar mažesnes krizes. Jos padeda pasitikrinti, kas mums iš tikrųjų gyvenime svarbu, kaip mokame išklausyti, išgirsti, suprasti. Parodo, kiek sugebame susitelkti,  prisiimti atsakomybę už savo žodžius ir elgesį. Atskleidžia, kiek iš tikrųjų turime užuojautos, supratingumo. Taigi patikrina, kokiomis vertybėmis vadovaujamės.

Nuo kovo 16 d. dviem savaitėms paskelbtas karantinas dėl koranoviruso sukeltos ligos COVID-19 grėsmės. Nuo to, kiek atsakingai laikysimės rekomendacijų, priklauso, ar pavyks sustabdyti infekcijos plitimą, dar daugiau – priklauso mūsų pačių, mūsų vaikų, mūsų tėvų ir senelių sveikata ir gyvybė.

Liga kol kas valdoma
Sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad kovo 16 d.  duomenimis Lietuvoje patvirtinti 17 ligos atvejų: 1 patvirtintas vasario 28 d, pacientė pasveiko; 2 patvirtinti kovo 10 d., 3 patvirtinti kovo 13 d., 3 – kovo 14 d., 3 patvirtinti kovo 15 d., 5 patvirtinti kovo 16 d. Visi iki šiol patvirtinti infekcijos atvejai – įvežtiniai. Ligoniai hospitalizuoti. Dėl jų kontaktų pradėti epidemiologiniai tyrimai. Iki 16 d. 9 val. buvo iš viso ištirta 624 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso. NVSC duomenis pateikusių asmenų skaičius: 43 270. Stebima jų sveikatos būklė.

Daugėjant atvejų, gyventojai raginami ypatingą dėmesį skirti priemonėms, padėsiančioms sumažinti infekcijos plitimą. Būtina maksimaliai vengti žmonių susibūrimų, esant galimybei dirbti iš namų, bendraujant gyvai išlaikyti atstumą vienas nuo kito, skirti ypatingą dėmesį rankų, paviršių higienai bei kita. Pajutus ligos simptomus kreiptis medikų pagalbos telefonu, nevykti patiems į gydymo įstaigas.

SAM pranešė, jog dešimtyje savivaldybių – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Tauragės, Telšių, Alytaus, Utenos – bus įkurti mobilūs punktai, kuriuos savarankiškai atvykusiems pacientams bus atliekami tyrimai dėl naujojo koronaviruso (COVID-19).

Kas draudžiama karantino laikotarpiu
Atsižvelgdama į situaciją dėl koronaviruso plitimo, Vyriausybė paskelbė karantiną visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje.  Karantino režimo trukmė – nuo kovo 16 d. 00 val. iki kovo 30 d. 24 val. Jei reikės, laikas bus pratęstas. Įvestas karantinas reiškia ne rekomendacijas, bet įpareigojimus, už kurių nevykdymą gali būti taikoma administracinė arba baudžiamoji atsakomybė. Pastebėjus karantino metu daromus pažeidimus, galima kreiptis koronaviruso karštąja linija – 1808.

Apribota asmenų teisė išvykti ir atvykti į Lietuvos teritorija, draudžiami visi renginiai, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veikla. Įvedami įpareigojimai darbui viešajame sektoriuje bei apribojimai sveikatos apsaugos srityje. Šalyje  sustabdyta švietimo įstaigų veikla.

Uždraudžiama užsieniečiams atvykti į Lietuvą, išskyrus specialius atvejus. Draudžiama Lietuvos piliečiams išvykti iš šalies, išskyrus atvejus, kai jie grįžta į savo gyvenamąją ar vyksta į savo darbo vietą. Draudžiamas kruizinių laivų pateikimas į Klaipėdos valstybinį jūrų uostą. Karantino metu prekių judėjimas nebus ribojamas.

Keičiasi ir judėjimo šalies viduje tvarka. Karantino metu ribojama keliavimo tarpmiestinio ir priemiestinio transporto maršrutais tvarka bei intensyvumas: leidžiamas tik sėdimų vietų užėmimas ne mažesniu kaip 1 metro atstumu.

Draudžiami visi renginiai ir susibūrimai atvirose bei uždarose erdvėse, draudžiamas kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigų lankymas ir fizinis lankytojų aptarnavimas.

Draudžiama viešojo maitinimosi įstaigų, restoranų, kavinių, barų, naktinių klubų ir kitų pasilinksminimo vietų veikla, išskyrus maisto gaminimą išsinešimui arba kitais būdais pristatant gyventojams. Veiklos vykdyti negali prekybos ir pramogų centrai, išskyrus maisto, veterinarijos, vaistinių ir optikos prekių parduotuves juose. Internetinė prekyba ir prekyba, kai prekės pristatomos gyventojams į namus( iki durų), leidžiama.

Stabdoma sveikatinimo paslaugų centrų, sanatorijų, poilsio centrų veikla, išskyrus individualias reabilitacijos paslaugas, kurios susijusios su gydymu. Draudžiamas grožio paslaugų teikimas, lošimo namų  ir lošimo automatų salonų veikla.

Viešojo sektoriaus valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose, valstybės ir savivaldybių valdomose įmonėse darbas organizuojamas nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus, kai būtina atitinkamas funkcijas atlikti darbo vietoje. Privačiajam sektoriui rekomenduojama dirbti tokia pat darbo organizavimo forma, kaip ir viešajame sektoriuje.

Draudžiama veikla vaikų, žmonių su negalia ir pagyvenusių žmonių dienos ir užimtumo centruose, nuteistųjų, suimtųjų lankymas, išskyrus jų susitikimus su gynėjais.

Rekomenduojama atsiskaitymams naudoti ne grynuosius pinigus.

Sustabdytas ugdymo ir vaikų priežiūros procesas bei švietimo veikla visose švietimo įstaigose, dienos ir užimtumo centruose. Valdžia įpareigoja institucijas švietimo įstaigų darbą organizuoti nuotoliniu būdu.

Atidedamos planinės operacijos, išskyrus pagalbą ir sveikatos priežiūros paslaugas, kurių nesuteikus reikšmingai pablogėtų paciento būklė. Draudžiamas pacientų lankymas, išskyrus terminalinės būklės pacientų ir vaikų iki 14 metų lankymą.

Ribojamas medicininės reabilitacijos paslaugų teikimas, išskyrus tuos atvejus, kurių nesuteikimas sąlygotų paciento neįgalumą.

Kai kurios paslaugos sveikatos srityje turės būti teikiamos tik nuotoliniu būdu: vaistų ir medicinos pagalbos priemonių išrašymas, konsultacijos, elektroninių nedarbingumo pažymėjimų išdavimas ir tęsimas, būtinųjų tyrimų paskyrimas, slaugytojo konsultacijos.

Atidedamos planinės konsultacijos, odontologijos paslaugų teikimas, išskyrus pagalbą ir paslaugas, kurių nesuteikus pacientui reikšmingai pablogėtų paciento būklė.

Perorganizuojama vaistinių veikla siekiant išvengti tiesioginio asmenų kontakto.

Draudžiamas lankymasis visose stacionariose socialinių paslaugų įstaigose, šeimynose, grupinio ir bendruomeninio gyvenimo namuose.

Visoms Lietuvoje veikiančioms religinėms bendruomenėms rekomenduojama neorganizuoti religinių apeigų, kurios reikalautų viešų susibūrimų.

Kur kreiptis?
Atidaryta Koronaviruso karštoji linija 1808.  Paskambinę į šią karštąją liniją, gyventojai bus konsultuojami pagal specialų sudarytą, struktūrizuotą, skaitmeninį algoritmą, pritaikytą priimti ir apdoroti iškvietimus, nustatyti reikiamą pagalbos lygį ir rekomendacijas. Linijos specialistai patars dėl saviizoliacijos, Covid-19 prevencijos ir kitais klausimais. Esant poreikiui skambinantysis bus sujungiamas su GMP dispečerine.

Numeriu 1808 skambinti taip pat nuo šiol raginama ir pasireiškus į gripą būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar pasunkėjusiam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju.

Taip pat visą parą veikia ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) karštosios linijos (+370 618 79 984 ir +370 616 94 562). Dėl naujosios koronaviruso infekcijos galima kreiptis elektroniniu paštu: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., kuriuo į visuomenės užklausas dėl koronaviruso atsakinėja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai.

Į viršų