facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Penktadienis, 13-oji ir pilnatis – ar galėjo būti blogiau? Sakoma, kad tokia diena yra susijusi su blogųjų energijų siautėjimu. Kai kurie astrologai iš anksto pranašavo nesėkmes, ragino nedaryti jokių skubotų sprendimų, nepirkti brangių daiktų, įspėjo apie galimas traumas ir padidėjusį mirtingumą. Patarė atsisakyti smarkių puotų, nebūtinų kelionių ir rizikingų operacijų. Nesame tokie prietaringi, kad atsisakytume 13 namo gatvėje ar bijotume įsikelti į 13 butą, o kai kas savo gimimą 13 dieną laiko džiuginančia lemties dovana. Vis dėlto praėjęs penktadienis apvertė aukštyn kojomis mūsų įpročius ir planus.

Nerami naktis
Naktį siautė stipri audra, vėjo gūsiai siekė 20–25 m/s, o pajūryje – net iki 32 m/s. Pasak klaipėdiečio Gintaro, uoste esanti įranga užfiksavo, kad bangų aukštis buvo 5–6 metrai, didžiausias fiksuotas vėjo greitis – 37,9 m/s, smarkiai išsiliejo Danės upė.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento suvestinės duomenimis, iki penktadienio 6 valandos ryto sulaukta 471 iškvietimo dėl audros padarinių. Teko gelbėti 13 automobilių iš po nuvirtusių medžių, tvarkyti elektros laidus, audra nusinešė vienos moters gyvybę.

Šiauliuose vėjas įsismarkavo ne taip baisiai, didelių nelaimių išvengta. Pasak sinoptikų, didysis vėjo siautulys jau išsikvėpė, savaitgalis bus dar šlapias, vėjuotas, bet ne toks agresyvus.

Koronavirusas sparčiai plinta Europoje
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rizikos vertinimo duomenimis, COVID-19 rizika Europos Sąjungos ar Europos ekonominės erdvės šalių gyventojams yra aukšta. Kovo 12 d. duomenimis, yra registruoti 22 105 laboratoriškai patvirtinti atvejai Europoje, ypač sunkioje padėtyje yra atsidūrusi Italija (12 462). Virusas sparčiai plinta Vokietijoje (1 567), Prancūzijoje (2 281), Ispanijoje (2 140). Po kelis šimtus atvejų priskaičiuojama Jungtinėje Karalystėje (456), Šveicarijoje (642), Norvegijoje (489), Švedijoje (462), Austrijoje (246), Nyderlanduose (503), Danijoje (516). Kelios dešimtys atvejų užfiksuota Lenkijoje, gerokai per dešimtį perkopė sergančių skaičius Latvijoje ir Estijoje.

Jungtinėje Karalystėje (Peterborough) gyvenanti Eglė sako, kad mieste gatvės tuštėja, nemažai parduotuvių bankrutuoja, jaučiamas dezinfekcinių priemonių, net tualetinio popieriaus stygius. Poliklinikoje draudžiama prie registratorių artintis, nubrėžta saugos linija.

Su nerimu padėtį stebi Andalūzijos (Ispanija) rajono gyventojai, nes užsikrėtusių kasdien daugėja dešimtimis. Rygoje dar įtampa nedidelė, pasak ten gyvenančios lietuvės Ingos, pasitaiko tarnautojų, kurie nesuvokia reikalavimo karantinuotis grįžus iš Italijos, teko griežtai išvaryti kolegę į namus.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras praneša, kad nuo Uhane kilusio protrūkio pradžios, t. y., nuo 2019 m. gruodžio 31 d. iki 2020 m. kovo 12 d., iš viso laboratoriškai patvirtinti 125 518 naujojo koronaviruso sukeltos ligos atvejai, tarp jų – 4 617 mirties atvejai.

Sustiprinta prevencija – draudžiami renginiai, uždaromos mokyklos
Lietuvoje, kovo 13 d. duomenimis, buvo patvirtinti dar 3 nauji ligos atvejai (pirmas patvirtintas vasario 28 d., kiti du – kovo 10 d., trys nauji – kovo 13-ąją; iš viso 6). Kovo 12 dieną ištirti 45 mėginiai. Iš viso atlikta tyrimų dėl įtariamo koronaviruso – 366. SmarkIai padaugėjo asmenų, kurių sveikatos būklė stebima, nes keliavo į teritorijas, kur vyksta COVID-19 plitimas visuomenėje. Jų skaičius pasiekė 9176 ir nuolat auga.  

LR Vyriausybei paskelbus ekstremalią situaciją dėl koronaviruso (COVID-19), visoje Lietuvoje dėl koronaviruso dviem savaitėms uždaromos švietimo įstaigos. Nuo kovo 13 d. rekomenduojama, o nuo kovo 16 d. iki kovo 27 d. privalomai stabdomas ugdymo, mokymo ir studijų procesas visose švietimo įstaigose, t. y. universitetuose, kolegijose ir mokyklose, taip pat dienos ir užimtumo centruose, neveiks darželiai, neformaliojo švietimo įstaigos.

Jokie masiniai renginiai uždarose patalpose Lietuvoje nevyks bent iki kovo 27 d. Šie privalomi reikalavimai galios visoms šventėms, sporto renginiams, teatrams, koncertams, parodomos ir kitiems renginiams.

Rekomenduojama visiems gyventojams laikinai atsisakyti kelionių į užsienį. Vykti į rizikos zonas draudžiama. Šiuo metu rizikingomis šalimis laikomos: Kinija, Honkongas, Iranas, Japonija, Pietų Korėja, Singapūras, Vokietija, Prancūzija, Ispanija ir visa Italija.

Sveikatos apsaugos  ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atkreipia dėmesį, kad nedarbingumo pažymėjimai izoliavimuisi namuose (saviizoliacijai) 14 dienų laikotarpiui ir toliau bus išduodami žmonėms, grįžusiems iš paveiktų teritorijų ar turėjusiems sąlytį su patvirtintu naujojo koronaviruso (COVID-19) atveju. Ši tvarka galios, kol nebus paskelbta kitaip.

SAM jau yra kreipusis į darbdavius, prašydama solidarizuotis su pastangomis įveikti naująjį koronavirusą ir leisti darbuotojams dirbti nuotoliniu būdu. Galimybė likti namuose, taip išvengiant kontakto su kitais žmonėmis, iš esmės yra pati svarbiausia priemonė, leidžianti apsisaugoti nuo viruso plitimo grėsmės.

Vis dėlto, jei dėl vienokių ar kitokių priežasčių su darbdaviu nepavyksta susitarti dėl darbo iš namų, yra numatyta galimybė dviejų savaičių laikotarpiui gauti nedarbingumo pažymėjimą. Žmonių, keliavusių paveiktose teritorijose ar turėjusių sąlytį su patvirtintu COVID-19 atveju, dėl nedarbingumo pažymėjimo prašoma nuotoliniu būdu kreiptis į šeimos gydytojus, jokiu būdu nevykti į polikliniką. Svarbu, kad prieš kreipdamasis į šeimos gydytoją žmogus privalo užpildyti formą (anketą), patalpintą Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje, adresu http://nvsc.lrv.lt/covid-19.

Be to, nuotoliniu būdu laikinai 14-ai dienų nedarbingumą gali gauti ir tėvai, įtėviai, seneliai bei globėjai, kurių vaikai iki 14 metų amžiaus lankėsi COVID-19 paveiktose teritorijose, arba švietimo įstaigose nustačius infekcijos plitimą ribojantį režimą ir dėl to atsiradus būtinybei prižiūrėti mažuosius, t. y. darželinukus, pradinukus. Toks režimas Lietuvoje nustatytas nuo kovo 16 d. iki kovo 27 d.

Sveikatos specialistai primena, kad saugotume vieni kitus. Keliautojai ir segantys neplatintume viruso, laiku registruotumės NVSC, izoliuotųsi dviem savaitėms. o susirgę kviestų 112. Nesilankykime ten, kur galimas žmonių susibūrimas. Į parduotuves eitume tik tada, kai būtina. Nuosekliai, atidžiai plautume rankas.

Reaguojant į sparčiai besikeičiančią naujojo koronaviruso (Covid-19) situaciją pasaulyje ir Lietuvoje, taip pat didėjant informacijos srautams, nuo vasario 13 d. trumpuoju numeriu 1808 pradeda veikti Koronaviruso karštoji linija. Skambinti galima visoje Lietuvoje visą parą nemokamai iš visų tinklų.

Keisis šeimos gyvenimo ritmas
Šiaulių vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai patikino, kad šiomis aplinkybėmis darželinukų, priešmokyklinukų ir pradinukų tėvai ar globėjai gali kreiptis dėl nedarbingumo pažymėjimo išdavimo 14-ai kalendorinių dienų arba gali (neprivalo) prašyti darbdavio suteikti atostogas – kasmetines arba nemokamas. Tėvai ar globėjai gali prašyti darbdavio galimybės dirbti nuotoliniu būdu. Vaiku gali pasirūpinti kiti tėvų parinkti asmenys: seneliai, vyresni broliai ar seserys ir pan.   Be to, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritoriniai vaiko teisių apsaugos skyriai laikinai riboja tiesioginį klientų aptarnavimą ir, jei reikia konsultacijos, prašoma su specialistu susisiekti telefonu ar elektroniniu paštu www.vaikoteises.lt.

Gytarių progimnazijos mokytoja Aldona Bilevičienė laikraščiui telefonu teigė, kad tėveliai paankstintas atostogas sutiko palankiai, supratingai. Šiandien mokinių į mokyklą neatvedė. Mokytojai laukia rekomendacijų, ruošiasi nuotoliniam ugdymui, jeigu prireiks. Dviejų pradinukų tėvelis Linas sakė svarstantys su žmona pakaitomis prašyti nedarbingumo. Vaikai per maži, kad abu galėtų saugiai palikti namuose. Aštuntokės mama Renata šiek tiek sunerimusi, bet tikisi, kad standartizuotų testų rezultatai dėl šios situacijos nenukentės. Dukra pažadėjo „Akropolyje“ su draugėmis nesusitikinėti.

Sveikatos apsaugos ministerija ragina jaunas šeimas apsaugoti savo tėvus: „Šeimos, su vaikais atostogavusios paveiktos teritorijose, jokiu būdu neturėtų kreiptis pagalbos į senelius artimiausias dvi savaites, kol šalyje neveiks ugdymo įstaigos.“ Apskritai, raginama senjorus, ypač sergančius lėtinėmis ligomis, atsisakyti vaikščiojimo į mėgstamas veiklas, net į maldos namus. Kitų šalių liūdna statistika rodo, kad neįvertintos situacijos kaina gali būti mūsų senolių gyvybės. 

Svarbiausia – ramus nusiteikimas ir atsakomybė
Psichologė-psichoterapeutė Donata Grakauskaitė-Šličienė pataria ir šioje situacijoje įžvelgti pozityvią pusę: „Panikai nėra jokio pagrindo. Šiuo metu, lyginant su kitomis valstybėmis, kurios nepadarė svarbių žingsnių situacijai suvaldyti, mūsų valstybė viskuo pasirūpino, nors nei mirčių, nei daugybės ligonių kol kas nėra. Sudarytos sąlygos dirbti iš namų, galima paskambinti į polikliniką ir gauti nedarbingumą dviem savaitėms. Yra gausybė rekomendacijų, nurodymų, kaip elgtis parvykus iš rizikingų šalių, galima pasiskambinti telefonu ir gauti informaciją, jei kyla abejonių. Žiniasklaidoje taip pat apstu pranešimų, kaip elgtis, kaip plauti rankas ir pan. Paprastai ramybės žmogui suteikia taisyklės ir aiškumas. Sekime rekomendacijas ir būkime ramūs. Išnaudokime situaciją pabūti su savo vaikais. Ar čia kažkas bloga? Nėra ko galvoti – būkime namuose.“

Į viršų