facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Septynmetis Pauliukas, mamos apklostytas, ramiai užmigo savo lovelėje. Susapnavo, kad piktasis drakonas iš vakare matyto filmuko įsėlino ir tuoj griebs jo mamą. Sapne norėjo tvoti su pagaliu siaubūnui, bandė šaukti pagalbos, bet rankutės lyg vatinės, o balso – jokio. Pabudo ašaromis apsipylęs, puolė ieškoti mamos, – kambarys tuščias. Tuoj pat paskambino komandiruotėn išvykusiam tėčiui, kad dingo mama, šis kreipėsi į policiją. Paaiškėjo, kad Pauliuko mama užmigdžiusi sūnų išėjo pasilinksminti su draugėmis į artimiausią barą.

Vaiko teisė jaustis saugiam
„Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 31 straipsnio 8 dalis numato, jog „Vaiko tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą pasirūpina, kad vaikas iki 6 metų, taip pat vaikas su negalia, atsižvelgiant į jo specialiuosius poreikius ir brandą, be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros. Palikimu be priežiūros nelaikomas trumpalaikis (iki 15 minučių trukmės) vaiko iki 6 metų palikimas saugioje aplinkoje su 7–13 metų amžiaus asmenimis, kurie pagal savo brandą yra pajėgūs esamoje situacijoje juo pasirūpinti, – pranešime spaudai primena Silva Šimkevičienė, Šiaulių apskrities Vaiko teisių apsaugos Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus specialistė. – Įstatyme numatyta, kad vaikas turi teisę į poilsį ir laisvalaikį, atitinkantį jo amžių, sveikatą bei poreikius, o taip pat teisę į gyvenimo sąlygas, būtinas jo fiziniam, emociniam, protiniam, dvasiniam, doroviniam vystymuisi, tai užtikrina tėvai, kiti vaiko atstovai pagal įstatymą.“

Taigi suaugusiųjų pareiga pasirūpinti, jog vaikai jaustųsi saugūs tiek namuose, tiek šeimos susibūrimuose, išvykose pas draugus ir gimines, įvairių švenčių šurmulyje. Namų buitinė technika, elektros instaliacija, šventiniai papuošimai neturi kelti grėsmės vaikų sveikatai. Praėjusios šventės didelių nelaimių neatnešė, bet norisi atkreipti tėvų dėmesį į kitą ne mažiau svarbią problemą. Neretai tenka trumpesniam ar ilgesniam laikui palikti namuose vienus vaikus, ypač savaitgaliais ar atostogų ugdymo įstaigose metu. Trumpi išsiskyrimai nerimą kelia ir vieniems namuose likusiems vaikams, ir dėl jų saugumo besijaudinantiems tėvams. Kaip nepažeisti įstatymo ir nepakenkti savo atžalai?

Nesaugumas traumuoja vaiką
Psichologė Vaida Šarauskienė teigia, kad jos darbo praktikoje yra pasitaikę atvejų, kai tėvai daro didelę klaidą, palikdami 7–8 metų vaikus vienus namuose jų neįspėję. Tai nusižengimas vaiko interesams, jų teisėms. Dažniausiai tėtis ar mama palieka vaiką namuose užmigdę, tikėdamiesi, kad mažylis ramiai miegos, nepajus, o patys išeina linksmintis.

Bet pasitaiko, kad vaikas susapnuoja negerą sapną, pabunda ir netikėtai pasigedęs tėvų pasijunta atskirtas, apgautas, išduotas. Nė kiek ne geriau yra palikti prie miegančio vaiko jam mažai pažįstamą „auklę“, kokią kaimynę ar draugę. Svetimas žmogus neatstos artimo žmogaus. Vaikystėje patirtas nemalonus išgyvenimas, išgąstis palieka pėdsaką vaiko pasąmonėje – atsiskyrimo baimė, nesaugumo jausmas išlieka net vėlesniame amžiuje.

Pasak psichologės, neturėtume pamiršti, jog nusikaltėliai taip pat kartais pasinaudoja tuo, kad dalį dienos vaikas praleidžia vienas. Yra buvę ne vienas atvejis, kai patiklus pradinukas, po pamokų sulaukęs skambučio apie tėvus ištikusią nelaimę, atidavė apgavikams visus namie buvusius papuošalus ar išsvajotam automobiliui ilgai kauptas santaupas.

Kaip stiprinti savarankiškumą
Specialistų nuomonės dėl savarankiškumo ir brandos laiko skirtingos, daugelis mano, kad dešimtmetis vaikas ramiai ir saugiai galėtų pabūti vienas namuose. Tėvai turėtų žinoti, koks vaiko savarankiškumas, jį stiprinti. Dėl to net paliekant trumpam 10–15 minučių, svarbu žinoti, ką vaikas darys, jei netikėtai suskambės telefonas, pradės veikti dūmų detektorius ar pasipils vanduo.

Pasak psichologės V. Šarauskienės, reiktų aptarti situacijas „kas būtų, jeigu būtų“, sudaryti sąlygas pasipraktikuoti, kaip elgtis netikėtoje situacijoje. Tėvams privalu įsitikinti, ar vaikas sugeba atrakinti ir užrakinti duris, paskambinti tėvams arba pagalbos telefonu, įsipilti vandens.

Puiku, jei vaiką mokote saugiai naudotis namuose esančiais daiktais, susitariate, kurių liesti esant vienam namuose nevalia. Galima pradėti nuo lengvų pratybų.

Pratinkite vaiką pabūti vieną, kol išnešite šiukšles, patikrinsite pašto dėžutę. Tai truks vos keletą minučių, tačiau mažais žingsneliais ugdysite savarankiškumą. Pratinkite, kad vaikas mokėtų išjungti ir uždegti šviesą, mokėtų užsukti čiaupą vonioje, savarankiškai pasinaudoti tualetu.

Duryse turėtų būti vaikui pasiekiama akutė. Pasirūpinkite laiptinės apšvietimu. Paaiškinkite, kad neatidarytų durų svetimam žmogui. Į nežinomus skambučius taip pat atsiliepti nereikia. Susitarkite, kaip pranešite apie savo grįžimą, kad vaikas nepatirtų įtampos.

Jei išeinate, namuose visada turėtų likti telefonas vaikui. Išmokykite, kada rinkti pagalbos numerį 112, o kada – jūsų, senelių, kaimynų. Surašykite numerius, pakabinkite matomoje vietoje, parodykite, ką daryti, jei telefonas išsikrovė, nebeveikia. Vaikas turėtų žinoti, kad kritiniu momentu gali nueiti pas kaimynus, paprašyti pagalbos. Todėl patartina bent su vienu šalia gyvenančiu palaikyti draugiškus santykius.

Daug dalykų vaikai išmoksta žaisdami. Neblogai pasitreniruoti, ką daryti, jei sudužo stiklinė, pajuto dujų ar dūmų kvapą ir pan. Trumpos pamokėlės gali vaikui padėti išvengti didelio išgąsčio, o gal net apsaugoti gyvybę.

Psichologė atkreipia dėmesį, kad su paaugliais taip pat reikalingi susitarimai, ypač jei jų priežiūrai paliekate mažesniuosius brolius ar seseris. Likę vieni, jie gali pradėti nuobodžiauti, imtis „nuotykių“ paieškos. Todėl svarbu sutarti, kokios naudojimosi televizoriumi, žaidimų kompiuteriu taisyklės, ar gali išeiti į lauką, ar leidžiate pasikviesti draugų, kaip jie kartu turėtų elgtis.  Pasirūpinkite užimtumu: gal tai bus sumuštinių, lengvo užkandžio ruošimas, gal stalo žaidimai, piešimo priemonės ar įdomi knyga.

Taigi jei atžala pasižymi savarankiškumu, palikti vieną namuose neilgam galima. Tačiau prieš tai būtina susitarti dėl taisyklių: ką daryti, o ko – ne.

Nepamirškime – jei vaikas nedrąsus, bijo, trumpa suaugusiojo kelionė iki parduotuvės laukiančiam mažyliui gali trukti amžinybę ir sukelti didelį stresą.

 

Į viršų