facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Jauni žmonės pastebi, ką ne taip daro suaugusieji. Jie taip pat turi savo nuomonę įvairiais aktualiais klausimais. Tai buvo akivaizdu ir Vyriausybėje vykusiame „Vaikų forume“.

Tarptautinės vaikų bei Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijos dieną socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis perdavė simbolinį mikrofoną „Vaikų forumo“ dalyviams. „Dabar jūsų laikas padiskutuoti jums svarbiomis problemomis“, – palinkėjo ministras. Taip prasidėjo pirmasis „Vaikų forumas“, skirtas JT Vaiko teisių konvencijos 30-mečiui paminėti.

Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija apima visus vaiko gyvenimo aspektus ir išdėsto pilietines, politines, ekonomines, socialines ir kultūrines teises, priklausančias visiems pasaulio vaikams. Iš esmės tai gairės pasaulio valstybėms, ką jos turi daryti norėdamos užtikrinti geriausias sąlygas vaikams.

Šiauliečiai moksleiviai taip pat buvo pakviesti į ,,Vaikų forumą“. Dalyvavo du Lieporių gimnazijos mokiniai – tai Gustė Dargvainytė ir Rapolas Meškauskas. Gustė ruošėsi kalbėti apie draugišką mokyklą, o Rapolas – apie saugų internetą. Keturi Juliaus Janonio gimnazistai forumui paruošė dvi temas. Eimantas Urniežius ir Veronika Dapkutė nagrinėjo aktualią temą – ,,Priimk save“.

Aplinkosauga ir klimato kaita – tai aktualiau gimnazijos antrokėms Augustei Gočelkytei ir Ugnei Arbačauskaitei.

Jaunuoliams rūpi aplinkosauga
Gimnazistės sutiko pasidalyti įspūdžiais iš pirmojo ,,Vaikų forumo“.

A. Gočelkytė sakė, kad viena iš priežasčių, kodėl sutiko dalyvauti minėtame forume yra ta, jog jai rūpi aplinkosauga. Anot jos, tai tema, apie kurią reikia kalbėti: „Manau, kad neteisinga, jog visus sprendimus priima suaugę ir manau, kad vaikai irgi turi teisę pasisakyti apie viską, kas vyksta. Vaikai irgi turi savo nuomonę ir ji teisinga.“

Šiaulietė pateikė idėjų, ką būtų galima pakeisti planetoje: ,,Visada reikia pradėti nuo savęs. Pavyzdžiui, jeigu mėgsti praustis po dušu pusvalandį, gamtą mažiau terši mažindamas tą laiką iki 5 minučių, taip taupoma energija ir mažiau teršiamas vanduo. Tas pats ir apie pieno ir mėsos vartojimą – šiam maistui paruošti reikia didelių gamtinių išteklių, didelės gamtinės sąnaudos. Tai veikia klimatą. Tai verta pagalvoti, kokį maistą rinktis dažniau ir kokie produktai sveikesni žmogui ir gamtai. Ir dėl vienkartinių plastiko indų ir maišelių – jų reikia sumažinti iki tiek, kad atprastume naudoti ir atsisakytume visiškai. Nes tai teršia planetą“.

Gimnazistės nuomone, tokio forumo labai reikėjo. „Labai patiko, kad aktualiomis temomis pakviesti kalbėti vaikai. Nesvarbu, kad vaikai dar naivūs, bet jų pašėlusios idėjos gali būti pasiūlymas, kaip tvarkyti svarbius reikalus. Nors man pačiai neteko studijoje kalbėti, bet jaučiausi išgirsta, nes esu pakviesta į ,,Vaikų forumą“. Buvau paruošusi kalbą, kad saugant planetą kiekvienas turi pradėti nuo savęs, ypač aplinkosaugoje, reikia susimąstyti, kad kiekvienas mūsų veiksmas labai svarbus. Aš stengiuosi savo šeimoje skleisti idėjas, kad išjungtų šviesą ar prietaisus namie, jeigu nesinaudoji, kad taip būtų taupoma energija. Raginu po vieną žmogų nevažiuoti mašina, taupyti kurą, mažinti taršą. Viskas turi vykti mažais žingsniukais – kiekvieno indėlis į aplinkosaugą turi reikšmę“, – kalbėjo A. Gočelkytė.

Ragino prisiimti atsakomybę
U. Arbačauskaitė taip pat apsidžiaugė sulaukusi pasiūlymo dalyvauti „Vaikų forume“. Ji degė nekantrumu kalbėti apie aplinkosaugą ir klimato kaitą.

„Girdėjau daug nuomonių: vieni sako, kad klimato atšilimas yra, kiti – kad jo nėra. Mano nuomone, dėl klimato atšilimo jau dabar reikia kažką daryti, nes vėliau gali būti vėlu, nes įvyks nepataisomi pokyčiai. Reikia suvokti, kad neatsakingai elgiantis su gamta bus blogai visų kartų ateičiai. Reikia atsakomybę prisiimti jau dabar, kad išvengtume katastrofų gamtoje“, – susimąstyti ragino U. Arbačauskaitė. Paklausta, kodėl pasirinko būtent šią temą, mergina atsakė, kad  nusprendė imtis svarbios visai planetai temos, nes nuo vaikystės ją mokė saugoti gamtą. Pavyzdžiui, jos senelis daugybę metų rūšiuoja šiukšles, o ir ji pati nuo mažens tuo domisi, šiaulietei įdomu gilintis į aplinkosaugą, dalyvauti visuose renginiuose, kurie yra skirti gamtos saugojimui ar jos pažinimui.

„Vaikų forumo“ idėją gimnazistė vertina teigiamai: „Idėja puiki ir proga jį rengti yra puiki – reikia pažymėti Vaiko teisių konvencijos sukaktį. Man svarbu, kad mano nuomonės paklausė. Aš, vaikas, gyvenu Europos valstybėje ir turiu teisę išreikšti savo nuomonę. Tik gal truputį trūko laiko visų nuomonių išklausymui – visi vaikai turėjo ką pasakyti.“

Anot jos, tai tik įrodo, kad tokių forumų, kai vaikai diskutuoja ir pasako savo nuomonę, o gal net pasiūlo idėjų įvairiomis temomis, galėtų būti daugiau ir dažniau.

„Kasdien susiduriame su įvairiomis problemomis ir spręsti jas pasitarus yra geriau – rasime daugiau gerų sprendimų. Pagrindinė mano idėja – reikia pradėti visas problemas spręsti nuo savęs“, – akcentavo jaunoji šiaulietė.

Įgijo naujos patirties
Apie janoniečių Eimanto Urniežiaus ir Veronikos Dapkutės ,,Vaikų forumui“ paruoštą temą ,,Priimk save“ sutiko išsamiau papasakoti vaikus į forumą lydėjusi geografijos mokytoja ir jaunimo klubo ,,Žemės draugai“ vadovė Gitana Kazimieraitienė.

,,Sužinoję apie vaikų forumą iš pradžių galvojome, kad tai jaunesniems vaikams. Kai atvykome, pamatėme, kad daug paauglių – vyresnio mokyklinio amžiaus vaikų“, – įspūdžiais dalijosi G. Kazimieraitienė.

Mokytojos nuomone, vaikui sunku priimti save. Kiekviename amžiuje sunku priimti daug dalykų, juos išgyventi, prisitaikyti prie pokyčių: „Matau, kaip vaikai prieina prie manęs, klausia, mokytoja, ar aš tinkamai atrodau, ar tinkamai mąstau, kaip elgtis įvairiose situacijose. Matau, kad daug metamorfozių patiria žmogus, ypač jaunas, aštriai išgyvena tas metamorfozes. Aš, kaip suaugęs žmogus, matau, kad vaikai atsineša įvairias patirtis. Matau, kaip mūsų gimnazijoje jie jaučiasi priimti, čia nėra skirtumo, kas kaip apsirengęs, kad tavo plaukai raudoni. Bet visi klausia: kaip, auklėtoja, man elgtis? Tai svarbu, kad vaikai išmoktų priimti save ir kitus, kad nesvarbu, kiek kainuoja tavo drabužiai, svarbu, koks tu žmogus. Forume kalbėta apie uniformas, esą jos mažina patyčias. Mūsų mokykloje tai neaktualu, nes čia žmonės – atradę savo charakterį, vieni kitus vertina palankiai. Čia persipina tema ,,Draugiška mokykla“.

Mokytoja vykusį forumą stebėjo susidomėjusi, nes daug skirtingų temų buvo apimta. Tik jai norėjosi daugiau laiko diskusijoms, kad visi forumo dalyviai galėtų pasisakyti.

„Bet idėja – išklausyti vaikų nuomonę – labai graži“, – sakė G. Kazimieraitienė.

Lieporių gimnazijos atstovai forume G. Dargvainytė ir R. Meškauskas, paruošę kalbas apie draugišką mokyklą ir saugų internetą sakė, kad šios dvi temos labai susijusios – mokėjimą skirti gėrį nuo blogio, tiesą nuo melo atsinešame iš šeimos, o ugdome domintis įvairiomis temomis. Rapolas pripažino, kad internete vaikų tyko daug pavojų – reikia mokėti lyginti informaciją, domėtis jos šaltiniais, palyginti kelias nuomones ir tik tada kristalizuojasi sava nuomonė, be abejonės, reikia išklausyti ir autoritetingų suaugusiųjų. Na, o apie draugišką mokyklą vaikai kalbėjo kaip apie antrus namus, kur visi yra lyg broliai ir sesės, paremiantys ir išklausantys vieni kitus, kur nėra vietos patyčioms.

Svarbiausia – vaikų emocinė gerovė
Vaikai dalyvavo ir Vyriausybės posėdyje, kuriame buvo svarstyta ir pritarta siūlymui 2020 metus Seimui skelbti Vaikų emocinės gerovės metais. Svarstant šį klausimą buvo kreiptasi nuomonės ir į pačius „Vaikų forumo“ dalyvius.

„Vaikų forumas“ pratęstas LRT studijoje, kurioje vaikai diskutavo jų kartai ir pasauliui aktualiomis temomis – aplinkosauga ir klimato kaita, vaikui draugiška mokykla, saugus internetas, savęs pažinimas ir emocinė sveikata. Šios temos supa juos kiekvieną dieną, tad visuomenei labai svarbu suprasti, kaip jie jaučiasi, ką mano ir ką norėtų keisti tam tikrose gyvenimo srityse.

2019 12 02 7

Jaunieji šiauliečiai turėjo, ką pasakyti.
J. Janonio gimnazijos archyvo nuotr.

2019 12 02 4

„Vaikų forumo“ dalyviai.
J. Janonio gimnazijos archyvo nuotr.

Į viršų