facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

„Jūs, lietuviai, esate draugiški ir atviri. Mes jus mylime ir dėkojame už palaikymą“, – štai taip apie lietuvius atsiliepia ukrainiečiai. Kai esi taip vertinimas ir apie save girdi tik teigiamus atsiliepimus, nenuvažiuoti į Ukrainos sostinę Kijevą tiesiog negali.

Miesto centras žavi savo grožiu
Kijevas turistus iš Lietuvos vilioja ir savo grožiu bei galimybe pigiai pavalgyti čia įsikūrusiose užkandinėse, restoranuose. Tuo įsitikinau ir aš. Kijeve mūsų 50-ies asmenų lietuvių grupę pasitikinusi vietos gidė Marija įrodė, kad čia tikrai yra ką pamatyti ir nuveikti.

Charizmatiška, linksma, vietoje nenustygstanti moteris mums padėjo susigaudyti vaikščiojant po žymiausius sostinės objektus ir atvirai papasakojo apie ukrainiečių gyvenimo būdą, jų džiaugsmus ir skaudulius, tik apie viską pradėkime nuo pradžių.

Kijevas turbūt ne veltui vadinamas auksinių kupolų miestu. Čia esančių cerkvių grožis iš tiesų neapsakytas. Štai, kad ir gražuolė Šv. Volodimiro cerkvė negali nežavėti savo geltonu eksterjeru ir spalvingomis freskomis užpildytu interjeru. Tai ir buvo pirmasis objektas, kuriuo mūsų turistų grupė galėjo pasigrožėti ne tik pro autobuso langą, bet ir iš arčiau.
Atvykę į Kijevą negalėjome neaplankyti Šv. Sofijos katedros ir aikštės. Ši viena gražiausių bei turistų gausiai lankomų vietų yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Michailovskio auksinių kupolų soboras buvo trečioji aplankyta vieta. Šis soboras laikomas vienu seniausių Kijevo vienuolynų, kuris apie 1935 m. buvo beveik sunaikintas. Šiuo metu soboras atstatytas, galima pasigrožėti nuostabiu fasadu. Taip pat verta užsukti ir į soboro vidų, ypač vykstant apeigoms.

Netrūksta išskirtinių objektų
Turėjome galimybę pasivaikščioti ir po Kijevo nepriklausomybės aikštę arba Maidaną. Kaip visi žinome, tai dar visai neseniai istorinius skaudžius įvykius menanti aikštė. Šioje aikštėje 2004 m. kilo Oranžinė revoliucija bei 2013 m. Euromaidano judėjimas. Išskirtinis objektas aikštėje – Ukrainos Nepriklausomybės kolona. Aikštė graži ir savo fontanais bei gėlynais.

Dar vienas unikalus Unesco paveldo objektas tai Kijevo-Pečioros lavros vienuolynas. Šis vienuolynas, įkurtas vienuolio Antonijaus XI amžiuje dar vadinamas Vienuolynu virš uolų. Nuo vienuolyno atsiveria nuostabi panorama į Kijevą, Dniepro upę, o vienuolyno kriptose palaidoti mumifikuoti vienuoliai. Mūsų gidė Marija perspėjo, kad būtent šioje vietoje galima pasidaryti gražiausių nuotraukų prisiminimui.

Marinskio parkas – dar viena dažnai lankoma vieta. Iki 1870 m. parke buvo karinių pratybų aikštelė, tačiau carienė Marija (Aleksandro II žmona) skyrė lėšų parko įkūrimui ir pavadino jį savo garbei. Karo metais šiame parke buvo laidojami aukšto rango pareigūnai ir Ukrainai nusipelnę piliečiai. Šiai dienai parkas gražiai sutvarkytas, šalia jo – Aukščiausioji Ukrainos Rada ir Marinskio dvaras, kuris skaičiuoja 250 metus.

Buvo ką veikti ir Andriejaus gatvėje. Šioje vingiuotoje ir kalvotoje XIX a. menančioje gatvelėje pasigrožėjome Kijevo panorama, menininkų darbais, rankdarbiais, įsigijome suvenyrų. Taip pat pamatėme, kaip atrodo gatvelėje stūksanti Šv. Andriejaus bažnyčia.

Korupcijos muziejus negali nesudominti
Bene didžiausią įspūdį paliko Kijevo pašonėje esantis Mežigirjės nacionalinis parkas, kuris labiausiai išgarsėjo po 2014 m. politinės krizės, kai nušalinus prezidentą Viktorą Janukovičių nuo pareigų, jo rezidencija buvo atverta visuomenei. Juokais ji vadinama Korupcijos muziejumi.

Prižiūrėtas parkas, privatus zoologijos sodas, antikvarinių automobilių kolekcija, auksiniai unitazai,
profiliuoto stiklo su „Swarowski“ kristalais lifto durys, paveikslai, ikonos, įmantriausių formų vazos, statulėlės, Sevro karališkosios porceliano manufaktūros dirbiniai, rytietiški šilkiniai kilimai – tai tik dalis to, ką čia buvo galima išvysti.

Gidė Marija papasakojo, kad Mežigorjės teritorija užima apie 139 ha. Šią vietą administruoja to paties pavadinimo visuomeninė organizacija, kurią įkūrė 2014 metų vasarį čia įžengę ir iki šiol nepasitraukę Maidano aktyvistai. Savotiška Mežigorjės saugotojų bendruomene tapusiems aktyvistams vis dėlto reikėjo kaip nors verstis. Nutarę, kad teritorija ir visi joje esantys turtai galėtų tapti visuomenei prieinamu kultūros ir pramogų objektu, jie paskelbė jį Mežigorjės nacionaliniu draustiniu ir pradėjo čia rengti mokamas ekskursijas, pardavinėti ūkyje užaugintas gėrybes.

Prognozuoja liūdną ateitį
Vaikščiojant po šį parką, mus lydėjusi gidė atskleidė, kad ukrainiečiai, sužinoję apie šiuos buvusio prezidento pavogtus turtus, reagavo skirtingai. Vieni jautėsi pasipiktinę ir siaubingai įžeisti, o kiti plojo katučių ir gyrė, koks V. Janukovičius išradingas. Pastarųjų nuomone, turėti galimybę apvogti liaudį ir ja nepasinaudoti, būtų tiesiog kvaila.

Visuomenė susiskaldžiusi ir kalbėdama apie dabartinį Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį. Dalis gyventojų sako, kad tai – puikus šoumenas, vidutinis aktorius ir tikrai ne politikas. Jų teigimu, tai įrodo ir dabartiniai prezidento veiksmai. Daliai ukrainiečių nepatinka, kad V. Zelenskis galvoja tik apie šiandieną, o kas gali nutikti ateityje – nesusimąsto. Žinoma, šis prezidentas turi ir nemažai gerbėjų. Kaip sakė gidė Marija, kai kurie žmonės jį pamilo pažiūrėję serialą „Liaudies tarnas“ (2015-2019), kuriame V. Zelenskis vaidino Ukrainos prezidentą. „Žmonės pamatė, kaip vaidina, ir nusprendė, kad jis ir realybėje gali būtų geru šalies prezidentu“, – sakė gidė.

Marija apgailestavo, kad gyvenimas Ukrainoje nėra rožėmis klotas. Šalyje netrūksta mažų surusėjusių miestelių ir kaimelių, kur praktiškai visi kalba tik rusiškai. Netrūksta ir palaikančių Rusijos prezidento Vladimiro Putino vykdomą politiką. Baiminamasi, kad Ukraina galbūt neišvengs dar vieno karo ir ne visi šalies piliečiai stos jos ginti.

Galima pigiai pavalgyti
Daugiau laimės ukrainiečiams neprideda ir mažos pensijos (apie 30-60 Eur), minimalus atlyginimas į rankas (apie 100 Eur) ir vidutinis atlyginimas (daugiau nei 300 Eur). Galbūt dėl to Kijeve esančiuose prekybos centruose galima apsipirkti palyginti pigiai. Pavyzdžiui, kilogramas pomidorų čia kainuoja apie 2,24 Eur, kilogramas bananų – apie 1,38 Eur. Dešimt vištos kiaušinių – apie 0,84 Eur, 1 l gazuoto limonado – apie 0,46 Eur, 100 g dešros – apie 1,50 Eur, kilogramas vietinės kilmės vištienos krūtinėlės – 2,35 Eur.

Itin pigus maistas ir vietos užkandinėse. Pavyzdžiui, čia mažas bokalas firminio alaus kainuoja apie 1,2 Eur, barščiai su jautiena – 1 Eur, marinuota silkė su svogūnais ir duona – 2,5 Eur, o firminis Kijevo kotletas – 4 Eur.

Norintys išleisti daugiau paprastai apsilanko ukrainietiškuose restoranuose, kur supa liaudiška atmosfera. Čia padavėjos ant galvos dėvi gėlių vainikus, būna apsirengusios tradiciniais drabužiais. Stalai, restorano sienos išpuoštos ukrainietiškais ornamentais ir atributais. Vakarienė dviem čia paprastai kainuoja apie 20 eurų, užsisakius kokteilių kaina gali paaugti iki 30-40 Eur.

Be to, verta atkreipti dėmesį į tai, kad ne visus patiekalus jie skelbia savo meniu. Būtinai reikia paklausti padavėjų, ar neturi kažko specialaus. Dažnai tai būna ypatingi barščiai ar tradiciniai miltiniai naminiai koldūnai su grybais, bulvėmis ar kopūstais.

Laukia sugrįžtančių turistų
Dar vienas Kijevo privalumas tas, kad čia galima taksi apkeliauti visą miestą vos už kelis eurus. Jeigu Paryžiuje ar Londone kelionė iš oro uosto iki viešbučio kainuoja apie 50 ir daugiau eurų, tai Kijeve visą miestą taksi galima apvažinėti vos už 6 ar 10 eurų. Tiesa, taksi reikia užsisakyti, naudojantis mobiliąja programėle, nes vietoje stovintis taksi vairuotojas gali paprašyti kur kas didesnės sumos. Prie visų atvykusių turistų prieinantys vairuotojai paprastai kelionę siūlo už maždaug 20 eurų.

Štai toks gyvenimas verda Kijeve. Vietos gidė Marija sakė, kad čia verta atvykti ne vieną kartą, kad būtų galima šį miestą pamatyti vis iš naujo. Taip pat užsiminė, kad lietuvius ne ką mažiau turėtų sudominti ir Lvovas, kuris savo grožiu nenusileidžia sostinei.

2019 10 02 3

Šv. Sofijos katedra.
Autorės nuotr.

2019 10 02 5

Kijevo nepriklausomybės aikštė.
Autorės nuotr.

2019 10 02 7

Šv. Andriejaus bažnyčia.
Autorės nuotr.

2019 10 02 6

Menininkų darbai.
Autorės nuotr.

2019 10 02 8

Piešinys ant daugiabučio sienos.
Autorės nuotr.

Į viršų