facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Kiekvieną rugpjūtį mažųjų paruošimas mokyklai tampa iššūkiu didelei daliai moksleivių tėvų. Jiems tenka šturmuoti parduotuves, ieškoti reikalingiausių prekių ir, žinoma, išleisti nemažai pinigų. Visgi specialistai sako, kad šį procesą galima gerokai palengvinti.

Aktyviausiai apsiperka rugpjūtį
Įvairių tyrimų duomenimis, du trečdaliai mokyklai skirtų pinigų yra išleidžiami per paskutines dvi liepos ir pirmas dvi rugpjūčio savaites. Tam didžiausią įtaką daro tai, kad mažmenininkai jau liepos pabaigoje pristato platų prekių asortimentą, kuris palaipsniui vis mažėja – artėjant rugsėjui gaminiai yra tiesiog išparduodami. Tad tėvai ir jų vaikai būtent šiuo laikotarpiu gali rasti reikalingiausių prekių, geriausią kainos ir kokybės santykį.

Nesnaudžia ir elektroninės parduotuvės, kurioms padeda didžiulės į pasiruošimą mokyklai nukreiptos reklaminės kampanijos ir išpardavimai.

Nepaisant rugpjūtį taikomų nuolaidų mokyklinėms prekėms, jų įsigijimas neretai vis tiek tampa didele našta, ypač pirmokų tėvams. Jauni tėvai dar daug ko nežino, neturi patirties, todėl apsipirkdami padaro klaidų. Be to, didelė dalis šeimų turi atidžiai skaičiuoti savo finansus ir yra priverstos pirkti ne tai, ko nori, bet ką gali. Tačiau net tie, kurie gali pirkti tai, ko nori, pripažįsta, jog pirmokams priperka pernelyg brangių daiktų.

„Pirmoko krepšelis mums atsiėjo 100 eurų. Mokyklinė uniforma ir sportinė apranga papildomai kainavo dar 120 eurų. Dukrai nupirkome ir mobilųjį telefoną, kurio iki šiol dar neturėjo, taigi išleidome tikrai nemažai“, – sako mama Aida.

Neišvengia psichologinės įtampos
Leidžiant pirmokėlį į mokyklą visiems šeimos nariams tenka išgyventi svarbų pokytį, kurį neretai lydi ne tik finansinė našta, bet ir psichologinė įtampa. Pasak psichiatro ir psichoterapeuto Olego Lapino, sunkiausia mokslo metų pradžia yra pirmokams, kurie susiduria su iki tol nepatirtu stresu. Nemaža dalis jų jau pirmą dieną puola į ašaras. Visgi su tokia neigiama reakcija ne tik galima, bet ir reikia pradėti kovoti dar rugpjūtį.

Specialistas pataria, kad perkant pirmuosius mokyklos reikmenis, vaiką reikėtų įtraukti į šį procesą. Be abejo, būsimasis pirmokas negali žinoti, ko pamokose prireiks, tačiau atėjus į dar nepažintą mokyklos pasaulį jam svarbu turėti bent kelis daiktus, kuriuos išsirinko pats.

„Renkantis galima ne pirkti už vaiką, bet jo klausti: „Kokios kuprinės norėtum? Kokios pieštukinės?“ Juk šių prekių pasirinkimas yra didžiulis ir, nors negalima visos sprendimo naštos perleisti vaikui, negalima ir viskuo pasirūpinti už jį. Net „teisingas“ tušinukas vaikui gali padėti pasijausti patogiau“, – aiškina O. Lapinas.

Reikalauja naujausio kompiuterio
Pasiruošimas naujiems mokslo metams turbūt mažiausiai galvos skausmo kelia auginantiems paauglius. Vaikai jau žino patys, kiek ir kokių sąsiuvinių, pieštukų ar kitokių dalykų jiems reikės. Neretai patys viską ir nusiperka, net tėvus nustebindami, kiek nedaug, pasirodo, užtenka.

Rūpesčiai prasideda tada, kai paauglys pareiškia, jog nori madingų rūbų, aprangos aksesuarų, naujausio kompiuterio, mobiliojo telefono.

„Raštinės prekių pirkimą jau seniai pamiršau. Mano dukra viską, ko reikia, nusiperka pati.

Dažniausiai jai prireikia sąsiuvinių ir pratybų, o visa kita būna užgyventa iš ankstesnių metų. Bėdų kyla tada, kai ji užsimano naujų rūbų ar kompiuterio. Tada skaičiuojame ir žiūrime, ar pagal savo finansus galime sau tai leisti. Jeigu ne, dukrai tenka aiškinti, kad norus būtina atskirti nuo poreikių“, – atvirauja paauglės mama Genovaitė.

Sąsiuviniai – populiariausia prekė
Vieno lietuviško prekybos tinklo komercijos vadovė Vilma Drulienė pastebi, kad perkamiausių mokyklinių prekių sąrašo „karaliai“ nesikeičia jau daug metų, tai sąsiuviniai ir pieštukai.

„Tiek pirmokams, tiek vyresniems vaikams visų pirma reikės ant ko ir su kuo rašyti – būtent todėl šios mokyklinės prekės išlieka perkamiausios rugpjūtį ir rugsėjį. Toliau perkamiausių sąraše rikiuojasi aplankalai, piešimo sąsiuviniai, įvairiausios spalvinimo priemonės. Tokiam pagrindinių priemonių krepšeliui įsigyti šiemet, kaip ir ankstesniais metais, reikės apie 10 eurų. Nors reikia pastebėti, jog galutinė krepšelio kaina labai priklauso nuo konkrečių gamintojų bei įsigyjamų priemonių kiekių“, – sako V. Drulienė.

Didesnis krepšelis, dažniausiai reikalingas pirmokams, apimantis apie 30 būtiniausių prekių, šiemet, beveik taip pat, kaip ir praėjusiais metais, kainuos apie 31 eurą.

„Natūralu, kad pradedant lankyti mokyklą, mažiesiems prireikia ir daugiau priemonių, kaip guašas ar indelis vandeniui. Visgi užtekti jų gali ir kitiems metams – todėl kitą rugpjūtį jau būsimų antrokų tėveliams pravartu peržvelgti, kokių priemonių reikia, o kokios dar tiks iš šiųmečio apsipirkimo“, – teigia komercijos vadovė.

Pigiausias krepšelis kainuoja 31 eurą
Ar tėvų skundai dėl didelių kainų pagrįsti, patikrinome ir mes. Apsilankius prekybos centruose, nesunku paskaičiuoti, kiek kainuoja mokiniams reikalingos prekės.

Pasirodo, sąsiuvinių pakuotė (10 vnt.) kainuoja 1 eurą 10 centų. Piešimo sąsiuvinis (A4 formato)
1 vnt. – 0,69 euro. Aplankalai vadovėliams (10 vnt.) – 1 eurą 29 centus. Aplankalai sąsiuviniams (10 vnt.) – 0,42 euro. Dėklas piešiniams – 0,35 euro. Paprasti pieštukai (2 vnt.) – 0,29 euro. Spalvoti pieštukai (12 spalvų) – 0,98 euro.  Flomasteriai (12 spalvų) – 0,99 euro. Dėklas sąsiuviniams (1 vnt.) – 1 eurą 99 centus. Pieštukiniai klijai (1 vnt.) – 0,19 euro. Trintukas – 0,15 euro. Drožtukas – 0,12 euro. Liniuotė – 0,26 euro. Žirklės – 0,49 euro. Skriestuvas  – 1 eurą 49 centus. Natų sąsiuvinis – 0,29 euro. Spalvotas popierius (vienpusis, 16 lapų) – 0,69 euro. Baltas kartonas – 0,75 euro. Spalvotas kartonas (8 lapai) 1 vnt. – 0,68 euro. Rašalo kapsulės (12 vnt.) – 0,38 euro. Vaškinės kreidelės (12 spalvų) – 0,59 euro. Akvareliniai dažai (12 spalvų) – 0,99 euro. Guašas (6 spalvos) – 1 eurą 79  centus. Teptukai (2 vnt.) – 0,79 euro. PVA klijai (2 vnt.) – 0,29 euro. Plunksnakotis su 4 kapsulėmis – 0,99 euro. Plastilinas (8 spalvos) – 0,99 euro. Kuprinė – 9 eurus 99 centus. Penalas – 0,99 euro. Indelis vandeniui – 0,49 euro. 30 prekių krepšelio suma: 31 euras.

Ragina nepalikti visko paskutinei dienai
Šeimos finansų ekspertė Jūratė Cvilikienė komentuoja, kad pasiruošimas mokslo metams visų pirma turėtų prasidėti nuo vaikų ir tėvų pokalbio, reikalingų pirkinių aptarimo ir jam skirto biudžeto. Tai labai padeda nepasiklysti begalinėje pasiūloje ir apsaugo nuo nereikalingų daiktų įsigijimo.

Kitas svarbus momentas – nepalikti visko paskutinei dienai, nervingas lakstymas po parduotuves tikrai gali baigtis žymiai didesnėmis išlaidomis. Įsigijus svarbiausius dalykus, pvz. kuprinę,
rašiklius, liniuotę, dėl kitų pirkinių geriausia pasikonsultuoti su mokytoju mokslo metų pradžioje.  

„Pirmas suruošimas į mokyklą gali būti tikras iššūkis šeimos biudžetui, ypač jei jis yra kuklesnis. Mūsų skaičiavimais, pats kukliausias pirkinių krepšelis siekia 200 eurų. Vyresniųjų vaikų pasiruošimas mokyklai atrodo paprastesnis, nes neretai nuo praėjusių mokslo metų būna likusių nepanaudotų ar vis dar tinkamų naudoti mokyklinių reikmenų. Tačiau lygiai taip pat gali būti, kad dalį reikmenų būsimas pirmokas turi dar iš priešmokyklinės grupės, todėl prieš vykstant į parduotuvę vertėtų kartu su vaiku susėsti ir peržiūrėti visus stalčius, spinteles ir įvertinti turimų priemonių resursus namuose“, – pataria J. Cvilikienė.

Siekiant sumažinti išlaidas mokyklinėms prekėms, ekonomistė siūlo neskubėti, pirkti tik tai, kas tikrai reikalinga: „Nepamirškite, kad mokslo metams prasidėjus startuoja ir nuolaidos – su konkrečiu sąrašu, kurį rekomenduojame aptarti su mokytoju, galite įsigyti mokyklinių prekių žymiai pigiau. Dalykitės su bendruomene ir draugais – socialiniuose tinkluose galite rasti mokyklos tėvų ar mokinių diskusijų grupes, kuriose vyresni moksleiviai pigiau parduoda savo vadovėlius ar uniformas. Peržiūrėkite, ką jūs galite pasiūlyti kitiems – taip atrasite daiktų, kuriuos galbūt jau buvote primiršę ir galėsite panaudoti dar kartą.“

Finansų ekspertės teigimu, į apsipirkimo procesą verta įtraukti ir mažuosius. Aptarus priemonių sąrašą bei skiriamą biudžetą galima pradėti vaiką pratinti bent dalį reikmenų nusipirkti pačiam jau nuo maždaug 5 klasės.

„Apsipirkimas mokyklai – puiki proga ugdyti vaiko finansinį raštingumą. Prieš eidami į parduotuves tėvai turėtų įvardyti vaikui sumą, kurią skirs mokyklinėms prekėms įsigyti, o apsipirkimo metu vaikas jau pats spręs, ar rinktis brangesnę kuprinę su mylimo herojaus paveikslėliu, ar geresnės kokybės pieštukus. Iš anksto sudarytas bei aptartas daiktų sąrašas vaikui padės suprasti, kad kiekvienas daiktas kainuoja, ir prieš perkant reikia įvertinti, ar jis tikrai reikalingas, ir ar yra būtent tas, kurio nori“, – sako J. Cvilikienė.

 

Į viršų