facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Su šiauliečiu Mindaugu susitinku kas rytą ties Kaštonų alėja. Pasisveikiname ir skubame kiekvienas į savo pusę. Praėjusią savaitę kelias dienas pasigedau jo linksmo balso. Vakar sutinku raišuojantį – koja apibintuota elastiniu tvarsčiu. Pasirodo, išeidamas iš savo šimtabučio slystelėjo nuo paskutinio laiptelio ir patempė raiščius. „Seniai tie laiptai aptrupėję, šalia jų plytelės išsiklaipiusios, bet vis apeidavome. Pasveiksiu, pats sutvarkysiu“, – ryžtingai pasižada vyriškis.

Apie tai, kokios traumos dažniau ištinka vasarą, Šiaulių miesto žurnalistams pasakoja gydytojas ortopedas traumatologas Alfonsas Šapalas.

Atsargiau su technika
„Traumų vasarą įvyksta ne mažiau negu žiemą, – teigia gydytojas ortopedas traumatologas Alfonsas Šapalas, laikinai einantis Respublikinės Šiaulių ligoninės Ortopedijos traumatologijos skyriaus vedėjo pareigas. – Priežasčių būna įvairių, bet viena svarbiausių – neatsargumas.“

Pasak gydytojo, šio sezono keistenybė – padaugėjo susižalojusių žoliapjovėmis. Medikui nesuprantama, kaip žmogui ateina į galvą taisyti arba valyti žoliapjovę jos neišjungus.

Nesilaikydami saugos reikalavimų  praranda po 2–3 rankos pirštus. 1 asmeniui amputuoti net 4 kojos pirštai.

Sunku įsivaizduoti, ar blaivus žmogus galėtų taip neatsargiai elgtis.

Sunkiai susižaloja žmonės su tokiais elektriniais prietaisais, kaip pjūklai, obliai. Irgi nukenčia bandydami ranka nubraukti pjuvenas ar drožles. Vienam asmeniui taip amputuota visa plaštaka, teko vežti į mikrochirurgijos centrą.

Šią vasarą būta gana sunkių avarijų. Jų metu patiriamos galvos, krūtinės ląstos traumos, galūnių lūžiai. Kai kurių traumų gydymas sudėtingas, išeitys ne visada palankios. Vairavimas reikalauja labai rimtos atsakomybės, atidumo. Kitaip kelionės džiaugsmas gali baigtis ligoninės lovoje.

Neatsargios pramogos
Šiais metais palyginti mažai  nudegimų. Ar kad vasara karšta, ar kad žmonės išmoko atsargiau su ugnimi elgtis.

Šiauliai, ypač paskutiniu metu, nėra labai palanki vieta sportinėms pramogoms – dviračiams, paspirtukams. Elektriniais paspirtukais dar nedaug važinėjama, bet vienam kitam jau prireikė medikų pagalbos. Pasitaiko susižalojusių dviratininkų, keturračių vairuotojų.  

Nemažai kalbama, rašoma apie riziką pažeisti stuburą, sąnarius šokinėjant ant batuto, bet tai neatbaido entuziastų. Kokia pramoga bebūtų, rizika dvigubėja, jeigu šalia – alkoholis. Tada ir muštynės kyla, kai kas net peilius išsitraukia. Muštynėse neišvengiama galvos traumos, tokius pacientus dažniausiai neurochirurgai gydo.

Ko gero, skaudžiausiai susižaloja jauni asmenys, kurie beatodairiškai šokinėja į vandenį nežinomame vandens telkinyje. Kaklo trauma neretai nulemia neįgalumą visam gyvenimui.

Daugėja pagyvenusių pacientų
Kita traumų grupė – galūnių kaulų, šlaunikaulių lūžimai. Šiek tiek keista, kad vasarą nesumažėja tokių traumų, bet pasitaiko paslysti ant šlapio paviršiaus, ant lapų, einant nelygiu šaligatviu.

Pargriūti ypač pavojingas senyvo amžiaus žmonėms: jų kaulai išretėję, greitai lūžta, sunkiai sugyja. Pasak gydytojo A. Šapalo, skyriuje tokių pacientų nemažai, gal dėl to, kad  visuomenė sensta.

Kita objektyvi priežastis, kodėl net vasarą  nemažėja darbo traumatologams, kad aplinkui Šiaulius ligoninėse beveik nebėra traumatologinės pagalbos. Radviliškis, Kelmė dar tokias paslaugas teikia, o Akmenė, Joniškis visus nukentėjusius veža į Šiaulius.

Atsargumas buityje ir pramogaujant labai svarbus norint išsaugoti sveikatą ir darbingumą. Gydytojas ortopedas traumatologas A. Šapalas linki išlikti sveikiems ir džiaugtis vasaros malonumais.

2019 08 07 22

Kojos trauma.
Zitos KATKIENĖS nuotr.

Į viršų