facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Rugpjūčio 7–11 d. Šiauliuose vyks visų laukiamas 17-asis tarptautinis dailės festivalis „Šiaulių Monmartro Respublika'19“. Per visus 17 metų festivalis puoselėja kūrybinės laisvės, dailės ir muzikos pažinimo tradicijas. Iš viso dalyvaus 25 dailininkai iš Lietuvos ir užsienio. Taip pat dalyvaus ir geriausi Lietuvos kamerinės muzikos kolektyvai. Taigi lauks ne tik susitikimas su žymiais menininkais, bet ir galimybė pamatyti šviesų performansą ir viešą plenerą „Mėlyna ir 2 kitos spalvos“.

Tikras dailės festivalis
Šiaulių miesto kultūros centro „Laiptų galerija“ direktorė Janina Ališauskienė teigė, jog šis festivalis – vienas iš Šiaulių miesto reprezentacinių renginių. Direktorės teigimu, tai yra tikras dailės festivalis, nes net ir muzikiniai vakarai bus susieti su daile.

„Mūsų festivaliui yra klijuojama neskubėjimo etiketė, nes juk kaip kamerinė ar klasikinė muzika ar dailė gali būti siejama su skubėjimu ar lėkimu. Nesvarbu, kokio išsilavinimo ar kokio amžiaus žmogus, jam reikia poezijos, reikia muzikos ir reikia dailės. Kol būsime gyvi, mes tai ir darysime.

Koncertas „Menų pakylėti“, kuris vyks Šv. Jurgio bažnyčioje, yra truputį adaptuotas. Turėjo būti labiau dailės koncertas kartu su Jūrate Stauskaite, kuri prie molberto būtų piešusi, šokėjai būtų šokę, tačiau vis tiek tai yra bažnyčios erdvė. Pavadinimas liko tas pats, pakviesta solistė Asta Krikščiūnaitė.

Pirmą kartą į festivalį ,,Šiaulių Monmartro Respublika'19“ atvyksta 25 dailininkai iš Olandijos, Latvijos, Ukrainos ir Lietuvos. Iš ukrainiečių atvyks Matvei Vaisberg, iš Kijevo atvažiuos ir menotyrininkė. 12 dailininkų bus iš Vilniaus, tik 2 laisvi menininkai, vienas iš jų – pedagogas. Visi kiti – Vilniaus dailės akademijos dėstytojai. Du dailininkai atvyks ir iš Kauno.

Rugpjūčio 8 d. vyks Valstybinio Vilniaus kvarteto koncertas-performansas „Parodos paveikslėliai“, o 22 val. visus kviesime į Pelikso Bugailiškio sodą, kuriame bus šviesų performansas, videoprojekcija „Prancūzų impresionistai“. Taip pat vyks  ir „Ritmas kitaip“ koncertas. Kitą dieną taip pat Šv. Jurgio bažnyčioje vyks koncertas-performansas „Menų pakylėti“, o 22 val. vėl rinkimės Pelikso Bugailiškio sode, kuriame vyks šviesų performansas, videoprojekcija „Lietuvos arsininkai“, lietuviški romansai, atliekami folkloro ansamblio „Salduvė“, – pasakojo J. Ališauskienė.

Taip pat bus atidaryta Dalios Kasčiūnaitės tapybos paroda „Juoda/balta“, kurią pristatys menotyrininkė dr. Danutė Zovienė. Pati parodos autorė D. Kasčiūnaitė plenero dalyviams „Laiptų galerijoje“ praves ir meistriškumo pamoką „Master Class“. Taip pat bus ir Augustino Savicko (1919–2012) tapybos parodos, skirtos dailininko 100-mečiui pažymėti, atidarymas. O kelias dienas Pelikso Bugailiškio sode vyks viešas pleneras „Mėlyna ir 2 kitos spalvos“.
Šiaulių miesto savivaldybės Žmonių gerovės ir ugdymo departamento direktorė Asta Lesauskienė džiaugėsi, jog šiais metais startavo gana ilgas reprezentacinių renginių sąrašas.  

„Labai smagu, kad šis renginys buvo pripažintas reprezentaciniu renginiu. Mums atsirado galimybė daugiau skirti lėšų šiam renginiui. Tikimės, kad ir programa šiais metais bus išskirtinė, ne tik dailininkai, bet ir visi žiūrovai pamatys kažką nuostabaus, įstabaus ir nepamirštamo. Stengiamės ir patys dalyvauti, kai yra pristatomi šie renginiai, nes norime pasidžiaugti tuo, kas yra Šiauliuose, kas jau daug metų yra išskirtinio, reprezentuojančio būtent Šiaulius“, – teigė A. Lesauskienė.

Dalyvaus ir menotyrininkės
„Laiptų galerijos“ renginių organizatorius Ričardas Jakutis detaliau pristatė tuos, kurie sutiko dalyvauti šiame 17-ame tarptautiniame dailės festivalyje „Šiaulių Monmartro Respublika'19“. Anot R. Jakučio, reikėtų pradėti nuo Matvei Vaisberg, kuris gyvena tarp Niujorko ir Kijevo. Jis savo kūryboje daugiausiai remiasi Senuoju Testamentu, taip pat jo kūrybai didelę reikšmę turėjo Marc Chagall įtaka.

„M. Vaisberg kartu yra ir knygų iliustratorius. Iš mūsų Lietuvos rašytojų yra iliustravęs Grigorijų Kanovičių. Po Šiaulių jis po to vyks į Niujorką, kuriame vyks paroda „Siena“, skirta „Maidanui“.

Kolekcininkui turėti šio žmogaus paveikslą yra didelė garbė. Su juo kartu atvažiuos ir peizažistas Oleg Prontenko, kuris yra ne tik dailininkas, bet ir istorikas. Taip pat atvažiuos ir menotyrininkė Irina Žmuliukina. Man labai smagu, kad šiame mūsų festivalyje dalyvaus ne tik dailininkai, bet ir menotyrininkės.

Tarp dalyvių yra tokių, kurie dalyvaus jau 12-ąjį kartą, o yra ir tokių, kurie pirmą kartą dalyvaus. Mažiausiai dalyvaus šiauliečių menininkų. Iš viso paskaičiavome, jog per 17 m. dalyvavo per 200 dalininkų. Visais dailininkais reikia džiaugtis, nes visi yra žinomi“, – teigė R. Jakutis.

Be paminėtų menininkų dalyvaus Gražina Arlauskaitė-Vingrienė (Šiauliai), Ričardas Bartkevičius (Vilnius), Ilona Daujotaitė-Janulienė (Vilnius), Betty Dijk (Olandija), Marie Louise Ewen (Olandija), Gintaras Palemonas Janonis (Vilnius), Živilė Jasutytė (Vilnius), Mindaugas Juodis (Kaunas), Dalia Kasčiūnaitė (Vilnius), Inta Klāsone (Latvija), Aldis Kļaviņš (Latvija), Sigitas Prancuitis (Šiauliai), Lilija Puipienė (Vilnius), Giedrė Riškutė (Vilnius), Solvita Spirģe-Sēne (Latvija), Marius Strolia (Vilnius), Irena Šliuželienė (Šiauliai), Vilius Šliuželis (Šiauliai), Loreta Zdanavičienė (Vilnius), Ričardas Zdanavičius (Vilnius), Danutė Zovienė (Vilnius), Vita Žabarauskaitė (Šiauliai).

Į viršų