facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Vaistinėje „Valerijonas“ oficialiai atidarytas vaistininkystės muziejus. Kitąmet 150 m. švęsianti vaistinė jubiliejiniams metams ruošiasi iš anksto ir Šiaulių miestui jau šią vasarą dovanoja dar vieną lankytiną vietą mieste. Muziejus bus atviras visiems, jame įrengtas istorinis vaistinės fragmentas, eksponuojamos 175 istorinės vertybės, iš arčiau supažindinančios su vaistininko profesija. Daugelį istorinių eksponatų vaistinei perdavė Lietuvos farmacininkų sąjungos, Lietuvos kraštotyros draugijos narys bei Lietuvos nusipelnęs provizorius Liudvikas Rulinskas, kartu su savo žmona provizore Antanina sukaupęs didelę vaistininkystės eksponatų kolekciją.

„Džiaugiamės, kad atsirado šis muziejus“
Vaistinės direktorės ir muziejaus įkūrėjos Almyros Girdenienės teigimu, visuomenei plačiai duris atversiantis muziejus žymės ne tik solidų vaistinės jubiliejų, bet ir atmins čia dirbančius ir dirbusius vaistininkus, jų indėlį į miesto farmacijos istoriją.

„Tai Šiaulių mieste yra seniausia vaistinė. Istorija tęsiasi per kartų kartas, todėl tos istorijos dalelę ir norime išsaugoti Šiauliams, vaistininkystei ir ateities kartoms. Čia nėra pagrindinių žmonių – L. ir A. Rulinskų, kurie sukaupė be galo daug farmacijos eksponatų. A. Rulinskienė mums ir padovanojo 175 eksponatus, kurie yra eksponuojami rūsyje. Tradiciškai susiklostė, kad visi buvę savininkai buvo žydų tautybės. Mums norėjosi išlaikyti šią vaistinę, nes tai yra atminimas tų žmonių, kurių jau nėra, kurie išėjo ne savo noru. Džiaugiamės, kad atsirado šis muziejus, nes tampame vertybe ir tikime, jog išliksime ateityje“, – teigė A. Girdenienė.

Šiaulių miesto mero pavaduotojas Egidijus Elijošius teigė, jog visi šiuo metu esame ypatingoje erdvėje, kurioje kalbame apie fizinę, psichinę ir dvasinę sveikatą.

„Kiekvienas turime savo supratimą apie vaistus. Būdami tokioje erdvėje nematome pašalinių poveikių, chemikalų, atkritimų po ligos, šnekame apie sveiką gyvenseną, apie natūralius produktus. Tai yra šiuolaikiška, perspektyvu, net ir jaunimui įdomu, nors šnekėjimas apie vaistus nėra populiarus. Tokioje erdvėje ne tik gydote, bet jūs ir šviečiate, ir šnekate ne apie susirgimą, ne apie gydymąsi, o apie tai, kaip reikia išvengti ligų. Džiaugiuosi, kad rūpinatės tradicijomis, kad mes būtume sveiki“, – sakė E.  Elijošius.

Muziejuje – patys įvairiausi eksponatai
Vaistinės direktorė ir muziejaus įkūrėja A. Girdenienė detaliau papasakojo apie tai, ką lankytojai galės išvysti naujame visuomeniniame vaistininkystės muziejuje.

„Šiame muziejuje bus galima išvysti senovinių, autentiškų nuotraukų, labai įdomūs yra išlikę vaistų receptai, labai įdomios receptūros. Yra pačių įvairiausių knygų, vienoje iš jų surašytos visų apskričių buvusios vaistinės.

Eksponuojami ir vaistinės indai, kuri dauguma buvo porcelianiniai, bet buvo ir medinių. Taip pat karaliai naudodavo porcelianą, nes jei būdavo nuodai, porceliano indai iš karto pakeisdavo spalvą. Taip pat ant sienos kabo Rulinskų šeimos ekslibrisas. Čia sukabintos įvairios vaistažolės: pelynai, gelsvė, mėta, raudonėlis, čiobrelis“, – pasakojo A. Girdenienė.

Tarp muziejaus eksponatų yra ir vaistinis preparatas „raudonasis streptocidas“ („Prontozil“), už kurio antibakterinių savybių atradimą Nobelio premija apdovanotas vokietis Gerhardas Domagkas. Taip pat įvairių žymių šalies ir užsienio farmacijos kompanijų vaistų bei tinktūrų pavyzdžių, jų įpakavimų, senovinių receptūrų, senovinės svarstyklės, vaistininko instrumentų. Su vietine medicinos ir farmacijos istorija yra susijusi Šiaulių farmacijos laboratorija „Galen“, eksponuojami ir kitų žymių šalies tarpukario kompanijų („SANITAS“, „Ger Ma Po“) gaminiai.

Yra puoselėjančių farmacijos dvasią
Visuomeninio vaistininkystės muziejaus atidaryme dalyvavo ir garbūs svečiai. Vienas  jų – Lietuvos medicinos ir farmacijos muziejaus vadovas Tauras Mekas. Jo teigimu, Šiauliai turi kuo  didžiuotis, nes Lietuvoje, kad būtų išlaikytos senosios, nepakeitusios vietos ir veikiančios vaistinės, yra visai nedaug. O tokia gali pasigirti būtent Šiaulių miestas.

„Gaila, bet Kaune to nepavyko padaryti. Vilniuje irgi kažkaip senųjų vaistinių sugebėta atsikratyti. O Šiauliuose yra, ir tai yra A. Girdenienės didžiulis nuopelnas. Šiaulių miesto valdžia, manau, taip pat prisidėjo, kad tai išliktų, nes vaistinė visada buvo didysis ne tik visuomenės sveikatos, bet ir patarimų centras. Žmonės ateidavo ne tik pasitarti dėl vaistų, bet ir pabūti sveikoje aplinkoje. Šis visuomeninis vaistininkystės muziejus Lietuvoje yra ketvirtas, greitai duosime ir lenkams į kaulus. Tai yra visai neblogai, judame į priekį ir tik tokių entuziastų dėka. Džiugu, kai tokie žmonės juda į priekį ir puoselėja farmacijos dvasią, kuri visą laiką vaistinėje buvo ir visada išliks. Gaila, tačiau skaudu yra kalbėti  apie farmacijos pramonės likimą, kadangi tarpukario Lietuvoje farmacijos pramonė buvo viena stipriausių Baltijos kraštuose, o dabar farmacijos pramonės visai neturime. Gal kažkas pasikeis ir farmacijos pramonė sugrįš“, – pasakojo Lietuvos medicinos ir farmacijos muziejaus vadovas T.  Mekas.

2019 07 04 25

Vaistinės direktorės ir muziejaus įkūrėjos A. Girdenienės teigimu, visuomenei plačiai duris atversiantis muziejus žymės ne tik solidų vaistinės jubiliejų, bet ir atmins čia dirbančius ir dirbusius vaistininkus, jų indėlį į miesto farmacijos istoriją.
Autorės nuotr.

2019 07 04 28

Visuomeninio vaistininkystės muziejaus pristatyme dalyvavo (iš kairės): Lietuvos medicinos ir farmacijos muziejaus vadovas T. Mekas, muziejaus įkūrėja A. Girdenienė ir Šiaulių miesto mero pavaduotojas E. Elijošius.
Autorės nuotr.

Į viršų