facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Šiaulių miesto savivaldybė buvo paskelbusi Pročiūnų žudynių vietos įamžinimo ir prieigų sutvarkymo projekto idėjos konkursą, kuriam buvo pateikti 8 darbai. Vertinimo ekspertų komisija Šiaulių miesto savivaldybės surengto Pročiūnų žudynių vietos įamžinimo nugalėtoju pripažino šiauliečio dizainerio Dariaus Linkevičiaus pateiktą projektą „ŽYMĖ732“. Jis iš aštuonių konkursui pateiktų darbų surinko daugiausiai komisijos balų – 224 bei atitiko kitus konkurse keltus reikalavimus.

Pročiūnų žudynių vietoje – 732 palaikai
Šiaulių miesto savivaldybės administracija nusprendė įamžinti Pročiūnų žudynių vietą ir kapus Aviacijos g. 56. Visa istorija prasidėjo nuo 1941–1944 m., kai į Pročiūnų kaimo miškelį naciai vežė, šaudė ir čia pat laidojo žmones iš Šiaulių sunkiųjų darbų kalėjimo ir žydų geto. Turimi istoriniai duomenys leidžia daryti prielaidą, kad šioje vietoje užkasti Antrojo pasaulinio karo metais iš Šiaulių kalėjimo atvežti ir sušaudyti 732 žmonės. 1997 m. nustatyta apytikslė masinių žudynių teritorija, ji įtraukta į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. Vykdant kelio tiesimo darbus 2015 m. šalia šios teritorijos buvo atkasta duobė su 37 žmonių palaikais. Šiaulių miesto savivaldybė ėmėsi tvarkyti teritoriją bei įrengti atminimą įamžinantį skulptūrinį architektūrinį meninį akcentą. Tokiu akcentu turėtų tapti skelbtą konkursą laimėjęs šiauliečio dizainerio D. Linkevičiaus projektas „ŽYMĖ732“.

„Projekto idėja aiški, pagrįsta ir įtikinanti. Objekto dydis tinkamas erdvėje (3,5 x 3,1 (h) m). Monumento inkrustavimas į kontekstą pagrįstas ir tinkamas. Objektas suprantamas, lengvai skaitomas. Objekto meninė kokybė profesionali, stilistinė dermė pakankama, emocinė plastikos kalba subalansuota. Taip pat svarbu, kad užtikrinamas ilgaamžiškumas – pasirinktas grūdintas plienas ir granito riedulys“, – taip projektą „ŽYMĖ732“ įvertino projekto recenzentas architektas Audrys Karalius.

Antrąją vietą užėmusi Gintauto Lukošaičio „SĖDINTI“ pelnė 183 balus. Objektas vertintojams pasirodė kiek per mažas (bendras aukštis – 2,5 m) erdvėje.  

„Objekto meninė kokybė profesionali, stilistinė dermė pakankama, emocinė plastikos kalba galima, bet stokoja konceptualaus sukibimo su tema. Tikėtina, kad nedidelė (1 m aukščio) tamsios bronzos skulptūrėlė vizualiai pradings tiek gamtiniame fone, tiek pramoniniame užstatyme ateityje“, – teigė konkurso recenzentas architektas A. Karalius.
Projektas atitiko ir vieną svarbų kriterijų – jis telpa į nurodytą 24 tūkst. eurų biudžetą.

„Tikimės, kad visa tai neužtruks dar 3 metus“
Šiaulių apskrities žydų bendruomenės vadovas Sania Kerbelis pasakojo, jog noras įamžinti Pročiūnų žudynių vietą prasidėjo nuo to, jog buvo pradėti vykdyti kasimo darbai ir atkasti žmonių kaulai. Dėl šio įvykio turėjo įsikišti ir Šiaulių žydų bendruomenė.

„Buvo nuspręsta kreiptis į Šiaulių miesto valdžią, kad ši vieta būtų įamžinta. Teko domėtis, kad toje teritorijoje yra ne viena masinių žudynių vieta, jų kur kas daugiau. Šiuo metu toje teritorijoje yra lentelė, kurioje nurodoma, kad čia Pročiūnų žudynių vieta, tačiau pravažiuojant pro šalį net nepasakytum, kad taip yra. Kreipėmės ir į Šiaulių miesto merą, kuris prižadėjo, kad per metus visa tai bus padaryta, bet, deja, viskas vyko labai vangiai. Tik po 3 m. buvo paskelbtas Pročiūnų žudynių vietos Šiauliuose įamžinimo konkursas.

Šiuo metu miesto Savivaldybė turi gauti lėšų, kad būtų įgyvendintas Pročiūnų žudynių vietos Šiauliuose įamžinimo konkursas, tikimės, kad visa tai neužtruks dar 3 m. Pročiūnų žudynių vietos Šiauliuose įamžinimo konkursą laimėjo šiauliečio dizainerio D. Linkevičiaus pateiktas projektas „ŽYMĖ732“. Iš visų kitų pateiktų projektas jo buvo labiausiai vykęs. Mums jis iš karto tik pamačius krito į akį, nes buvo neutralus. Kituose darbuose, pavyzdžiui, buvo pavaizduota Dovydo žvaigždė, tačiau tai būtų klaidinę kitus, nes yra žinoma, kad ten yra palaidoti ne vien tik žydai, todėl tai nebūtų  tinkamai atspindėję šios masinės žudynių vietos. Reikėjo rinktis tokį projektą, kuris būtų neutralus, be jokių simbolių, todėl D. Linkevičiaus projektas buvo tinkamiausias“, – pasakojo Šiaulių apskrities žydų bendruomenės vadovas S. Kerbelis.

„Man buvo ypač svarbu sudalyvauti šiame konkurse“
Pročiūnų žudynių vietos įamžinimo ir prieigų sutvarkymo projekto idėjos konkurso nugalėtojas šiaulietis dizaineris D. Linkevičius laikraščiui „Šiaulių naujienos“ pasakojo, jog tokio pobūdžio objektai jam labai daug ką reiškia bei jaudina. Pabendravęs su Šiaulių regiono kelininkais, jį visa tai labai „užkabino“, nors pagrindinė jo darbo sritis yra grafikos dizainas, visa kas susiję su vizualine reklama. Konkurso nugalėtojo teigimu, kiekvienas savyje ieškome ambicijų, kuo galėtume išsiskirti iš kitų.

„Daug metų dirbu su kelininkais. Šalia kelio būdavo statomi mano sukurti akcentai, tačiau kai prieš dvejus metus Lietuvoje įvyko reorganizacijos, regioninės kelių priežiūros įmonės buvo panaikintos jas sujungiant į vieną, tada visas mano įdirbis dingo. Mano pradėti projektai buvo sustabdyti, todėl net dvejus metus buvo pauzė, šioje srityje niekas nevyko. Man tai buvo savotiška nostalgija, nes tie darbai turi išliekamąją vertę, nepalyginsi su reklaminiais dalykais. Šie objektai ne tik yra ilgalaikiai, bet ir glosto kūrėjo ambicijas ir savimeilę, todėl kai atsirado galimybė dalyvauti konkurse bei pasitikrinti savo galias, nesuabejojau. Per tiek metų apie mano visus objektus šnekėjo tik mano draugai ar žurnalistai, kurie dirba Šiauliuose, o daugiau niekas nešnekėjo nei kritikai, buvo visiška  tyla. Man ilgą laiką buvo neaišku, ką aš čia darau, dėl ko aš čia darau, kaip tai vertinama, ir kaip tai pavadinti, todėl man buvo ypač svarbu sudalyvauti šiame konkurse su profesionaliais kūrėjais“, – apie apsisprendimą dalyvauti konkurse papasakojo D. Linkevičius.

„ŽYMĖ732“ – grotų ir akmens simboliai
D. Linkevičius sakė, jog iš pat pradžių jo projektas vadinosi „ŽYMĖ“, tačiau pagal konkurso nuostatus pavadinimą teko pakeisti, todėl autorius prie esamo pavadinimo pridėjo skaičius 732. Taip pat jo projektui nuspręsta rinktis tokias medžiagas, kurios būtų ne tik nebrangios, bet ir atrodytų estetiškai ir būtų ilgaamžės.

„Iš pradžių projektą pavadinau tik „ŽYMĖ“, kad tai nebūtų skulptūra ar ženklas, o daug prasmių savyje talpinantis pavadinimas. Iš vienos pusės norėjau, kad tai būtų ne tik žymė, kuri atspindėtų skausmingus dalykus, bet ir kad tai būtų žymė mūsų sąmonėje, atkreiptų kitų dėmesį ir būtų greitai įsimenama. O skaičiai 732 žymi, jog šioje vietoje užkasti Antrojo pasaulinio karo metais iš Šiaulių kalėjimo atvežti ir sušaudyti 732 žmonės, bet dabar šį skaičių reikėtų tikslinti, jei toks išliktų galutinis pavadinimas, nes darant kelio tiesimo darbus buvo atkasti 39 žmonių palaikai, o dar toliau buvo atkasta ir per 70. Ta vieta yra pažymėta nužudytų žmonių palaikais, ir kiek jų dar bus atkasta, nėra aišku. Pročiūnų žudynių vieta yra šalia kelio, kur yra intensyvus judėjimas, todėl norėjau, kad ten stovėtų greitai suvokiamas ir maksimaliai matomas objektas tiems, kurie pravažiuotų pro ten. Medžiagos pasirinktos tokios, kad ne tik išreikštų to laikmečio idėją, bet ir kad jos nebūtų labai brangios ir gerai žiūrėtųsi. Buvo prašoma, kad nebūtų jokių religinių, socialinių ar politinių simbolių, nes ten Pročiūnų žudynių vietoje yra įvairių aukų, todėl pasirinkau grotų simbolį, kuris suvienys visas aukas, kurios buvo atvežtos iš tuometinio Šiaulių kalėjimo. Akmuo bus taip pat kaip simbolis, kuris atskleis sunkų žuvusių aukų likimą, bet taip pat akmenį galime laikyti aliuzija į žydus, kurie ant savo artimųjų kapų nešdavosi akmenukus“, – teigė šiaulietis dizaineris D. Linkevičius.

 

Į viršų