facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Energijos resursų taupymui skiriamas nepakankamas dėmesys. Renovacijos procesai taip pat nevyksta sparčiai. Svarstoma, kad užuot laukus, reikėtų skatinti mažąją renovaciją. Tik panašu, kad kol kas ne tik šiauliečių, bet ir  kitų miestų gyventojų ši galimybė ne itin domina.

Galima sutaupyti milijonus
Šiauliuose viešėjęs LR aplinkos ministras Kęstutis Mažeika susitiko su miesto vadovais ir su renovacija susijusiais organizacijų atstovais. Susitikimo metu aptarta daugiabučių namų atnaujinimo programa, pateiktas siūlymas valstybės lygiu skatinti mažąją renovaciją. Pasak Šiaulių mero Artūro Visocko, visos šalies mastu tai leistų sutaupyti dešimtis milijonų, o investicijos kur kas mažesnės nei vykdant pilną renovaciją. Šiaulių savivaldybė tokią renovaciją jau išbandė viešosios paskirties pastatuose.

„Siūlytume keisti kryptį imantis pastatų šilumos sistemų renovacijos. Tai santykinai nedidelė investicija, tačiau jos efektyvumas yra didžiausias. Remiuosi konkrečiu pavyzdžiu. Vien investavus į miesto švietimo įstaigų šilumos sistemų išmanųjį valdymą, patalpose palaikomas ugdymo procesui reikalingas mikroklimatas, o visos investicijos atsipirko ko ne per metus. Džiaugiamės, kad šiame procese aktyviai dalyvavo ir verslas, sukūręs ir įdiegęs reikalingas technologijas. Tokių įmonių galėtų būti kur kas daugiau, jei gyventojai gautų paramą mažajai renovacijai“, – kalbėjo A. Visockas.

Siūlo žiūrėti ne tik į išorę
Bendrovės „Informatikos ir ryšių technologijų centras“ atstovai patvirtino, kad pirmojo etapo metu (2014 metais) buvo patobulintos 3 švietimo įstaigų šilumos sistemos. Savivaldybei pamačius realius sutaupymus, kitais metais užsakytas išmaniųjų pastato valdymo sistemų diegimas dar 16-oje mokyklų ir darželių. Pernai rangovai naujoves įdiegė dar 37 mokyklose ir darželiuose. Bendra investicijos suma – 186 tūkstančiai eurų – per metus modernizavimas leidžia sutaupyti apie 130 tūkstančių eurų.  

Minėtos bendrovės vadovas Gintautas Žaliauskas atkreipė dėmesį, kad išmaniąsias šilumos valdymo sistemas buvo galima įdiegti jau seniai: „Investicijos, kurios daromos į išorę ir vidų, skiriasi kelis kartus, o rezultatas yra tas pats, abiem atvejais galima sutaupyti. Mes manome, kad visas žiūrėjimas tik išorę, nežiūrėjimas į vidų, kiek tas namo vidus sutvarkius gali duoti efektą, buvo labai ilgai ignoruojamas.“

Anot jo, šį projektą dar prieš šešerius metus buvo bandyta pristatinėti ministerijoms, bet sulaukta visiško jų ignoravimo. Situacija pasikeitė tik pradėjus bendradarbiauti su savivaldybėmis. Dabar tikimasi, kad ir ministerijos pagaliau atkreips dėmesį į galimybę sumažinti šildymo išlaidas.

Tiki renovacijos nauda
UAB „Šiaulių būstas“ direktorė Roma Janušonienė pritarė, kad renovacija gali atnešti didelės naudos. Ji išsamiau papasakojo apie vieną atvejį, kai ilgus metus teko įkalbinėti daugiabučio, esančio Energetikų g. 11, gyventojus imtis investicinio projekto. Direktorės teigimu, daugiabutis prieš renovaciją buvo labai prastos būklės – remonto reikalavo ne tik išorės sienos, bet ir šildymo sistema bei laiptinė. Nepaisant to, gyventojai bijojo kažką keisti. Proveržis atsirado tik po ilgų įkalbinėjimų ir dabar žmonės nesigaili. Po atliktų darbų šiame daugiabutyje ne tik tris kartus sumažėjo energijos suvartojimas, bet ir išaugo gyvenimo kokybė bei pastebimai padidėjo nekilnojamojo turto vertė.

„Kaip administratoriai galime pasakyti, kad žmonėms labai svarbu nuolat priminti ir nepaleisti. Jeigu jie nenori renovacijos, reikia grįžti prie to: priešiškai nusiteikusius padaryti savo draugais, ir bus rezultatas“, – kalbėjo R. Janušonienė.

Bendrovės atstovės nuomone, šiauliečius nuo renovacijos labiausiai atbaido ilgas procesas. Gavus gyventojų pritarimą, reikia vėl rinkti parašus dėl kreditavimo, tvirtinimo ir t. t.: „Turime keletą objektų, kur mums primena, kad ateiname septintą kartą ir klausia ko dar norime. Šitas turbūt žmones erzina.“

Nepaisant to, anot jos, renovaciją vis tiek reikia skatinti, žinoma, neperspaudžiant.

Susiduria su įvairiomis problemomis
Miesto meras priminė, kad šiauliečiai gali pasirinkti. Jeigu jiems atrodo, kad privatus verslas yra netinkamas ir mano, jog jie daro kažką ne taip, tuomet gali pasirinkti savivaldybės kontroliuojamą įmonę.

AB „Šiaulių energija“ Daugiabučių namų renovacijos administravimo skyriaus viršininkė Judita Kivyliūtė patikino, kad bendrovė visada yra pasiruošusi pakonsultuoti renovacijos klausimais.

Ji užsiminė, kad Šiauliuose iš viso yra renovuotas 41 daugiabutis, Šiaulių rajone – 20.

„Šiaulių energija“, kaip miesto administratorius, šiuo metu administruoja 21 daugiabučio namo kreditavimo sutartis ir 21 daugiabučio namo projektų įgyvendinimą.

Anot jos, renovacija vyktų sparčiau, jeigu pavyktų išspręsti tam tikras problemas. Viena iš jų – vėluojantys teisės aktai. Administratoriai, gyventojai, investicinio plano rengėjai patiria tikrą paniką, kai turi dokumentus koreguoti paskutinį akimirką.

Kita problema – gyventojų neaktyvumas. Nors gyventojai būna kviečiami į susirinkimus, juose pasirodo tik maža dalis jų. Iki šiol nežinoma, kaip būtų galima juos paskatinti. Nuo renovacijos atbaido ir prasta gyventojų finansinė padėtis. Žmonėms rūpi, kiek tai kainuos, jie bijodami per didelių išlaidų renovacijos tiesiog atsisako.

J. Kivyliūtė atkreipė dėmesį, kad mažiems namams sunku rasti rangovus. Techninio darbo projektą pavyksta nupirkti tik iš penkto, šešto karto, o taip prarandama daug laiko. Finansavimo pasikeitimai taip pat neskatina gyventojų pritarti renovacijai. Žmonės bijo įsipareigoti neaišku kokiai sumai. Netrūksta ir tokių, kurie aktyviai pasisako prieš renovaciją. Jie rašo skundus, kreipiasi į teismus, todėl viskas taip ilgai užtrunka.

Nepaisant to, Renovacijos administravimo skyriaus viršininkės teigimu, pasiekti rezultatai skatina toliau aktyviai tęsti renovacijos procesą: „Įvertinus analizuojamų programų įgyvendinimo etapus, matome, kad procesas gal ir lėtokai vyksta, bet pakankamai sklandžiai. Ateityje mes planuojame intensyviau viešinti atnaujinimo modernizavimo projektus ir jų naudą, aktyviau dirbti su didelius šilumos nuostolius patiriančiais namais, kelti renovacijos specialistų kvalifikaciją.“

Žada atsižvelgti į siūlymus
Išklausęs specialistų pasisakymus K. Mažeika pažadėjo įvertinti Šiaulių patirtį ir į renovacijos procesus įnešti kuo daugiau aiškumo.

„Jeigu vertintume ilgesnį renovacijos laikotarpį, tai tikrai yra daug gerų pokyčių. Žinoma, kiekvienas pokytis sukelia stresą gyventojams, projektų administratoriams ir rangovams, tačiau su laiku įvairių siurprizų turėtų būti vis mažiau, daugėja geros patirties ir pavyzdžių“, – kalbėjo ministras.

Būsto energijos taupymo agentūros direktorius Valius Serbenta pripažino, kad teisinėje sistemoje tam tikro stabilumo iš tiesų trūksta. Pati pastato renovacija yra lengviausias etapas, daug sunkiau ir ilgiau vyksta pirminiai procesai, kuriems įtakos turi įvairiausi veiksniai. Taip pat sakė pastebintis tam tikrą progresą.

„Situacija Šiauliuose džiugina, per keletą metų čia matomas žymus progresas. Gerėja projektų administratorių kompetencijos, gerieji pavyzdžiai užkrečia kitus gyventojus. Yra pakeistas Daugiabučių namų modernizavimo įstatymas ir nuo 2020 metų sausio 1 dienos įsigalios nuostatos, leisiančios atlikti tik šilumos sistemų renovacijos darbus. Jei dar praplėsime tas nuostatas, naujomis galimybėmis, galės naudotis gyventojai, kurie norės atlikti tokią dalinę renovaciją“, –  teigė V. Serbenta.

Susitikime dalyvavę asmenys sutiko, kad dalinė, vadinamoji mažoji renovacija, gali būti geras sprendimas. Aplinkos ministras patikino, kad taip ir yra: „Manau, kad poįstatyminiais teisės aktais mes tikrai galime apsibrėžti tas ribas, nuo kur iki kur tai yra mažoji ar etapinė renovacija, kur galėsime nustatyti bendrąsias žaidimo taisykles, remiantis geraisiais pavyzdžiais. Aišku, turime kalbėti ir apie realijas. Tam šiai dienai yra numatyta apie 5 mln. eurų, ateityje galima iš klimato kaitos programos, įvertinus poreikį, numatyti daugiau, bet turime įsivertinti pirmiausia, kokias priemones norime taikyti, kurios yra efektyviausios.“

2019 06 10 13

K. Mažeika pažadėjo įvertinti Šiaulių patirtį.
Vitalio LEBEDŽIO nuotr.

2019 06 10 14

Šiauliuose diskutuota apie mažosios renovacijos naudą.
Vitalio LEBEDŽIO nuotr.

Į viršų