facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Jau žinoma, kaip šių metų vasarą dirbs Šiaulių lopšeliai-darželiai. Taip pat jau aišku, ką atostogų metu veiks moksleiviai. Pasirodo, jiems veiklų tikrai netrūks. Mažieji galės vykti į vairias stovyklas, lankyti edukacines pamokas, sporto treniruotes.

Tėveliai gali būti ramūs
Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento Švietimo skyriaus vedėja Edita Minkuvienė informavo, kad Šiauliuose veikia 31 ikimokyklinio ugdymo įstaiga. Vasarą dalis įstaigų tam tikru laiku nedirbs: trumpam savo veiklą nutrauks 12 lopšelių-darželių. Liepos mėnesį laikinai nedirbs 5 lopšeliai-darželiai. Liepos-rugpjūčio mėnesiais neveiks 3 lopšeliai-darželiai. Vien tik rugpjūčio mėnesį laikinai bus uždaryti 4 lopšeliai-darželiai.

Lopšelio-darželio „Žilvitis“ direktorė Eglė Ivanauskaitė-Rimšė sakė, kad ir ankstesniais metais dauguma darželių dirbdavo vasarą, tačiau patvirtinus naują lopšelių-darželių darbo vasaros laikotarpiu tvarkos aprašą atsirado daugiau aiškumo tiek pačioms ikimokyklinėms įstaigoms, tiek ugdytinių tėveliams.

„Dabar tėveliai turi nurodyti laikotarpius, kada jų vaikams reikalingas ugdymas. Taip mes sužinome, kiek vaikučių bus, ir galime planuoti pedagogų darbą, darbuotojų atostogas, reguliuoti bei numatyti užsakomo maisto kiekius“, – kalbėjo E. Ivanauskaitė-Rimšė.

Direktorės teigimu, šiemet ikimokyklinės ugdymo įstaigos padės ir bendrojo ugdymo mokykloms bei jose ugdomiems priešmokyklinės grupės vaikams. Kaip žinia, vasarą mokykloms nutraukus vaikų ugdymą, tėvai dažniausiai nežino, kur palikti savo priešmokyklinukus. Pašnekovė priminė, kad tokiu atveju išeitis yra. Ikimokyklinės ugdymo įstaigos gali priimti pavienius vaikus, o esant didesniam poreikiui – pasiūlyti patalpas, užtikrinti maitinimą ir saugią tiek vidaus, tiek lauko edukacinę aplinką.

Vaikai ugdomi ir vasarą
„Noriu paminėti, kad veikla, ugdymas nesustoja ir vasarą. Lopšeliuose-darželiuose vyksta projektinė, pažintinė veikla, vaikai atlieka įvairius eksperimentus, tyrinėjimus, bandymus, susijusius su vandeniu, smėliu, vyksta edukacinės išvykos. Tėveliai labai džiaugiasi, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigos dirba vasaros mėnesiais ir jiems nereikia galvoti, kur saugiai palikti savo vaikus“, – teigė E. Ivanauskaitė-Rimšė.

Ji patikino, kad net ir vasaros laikotarpiu higienos normos nebūna viršijamos. Vienoje grupėje būna apie 20 vaikų, kurie yra vyresni nei 3 metų, ir po 15 vaikų, kuriems yra 2 metai. Pats lankomumas vasarą sumažėja apie 50 proc. Jeigu įstaiga yra šešių grupių, tai dažniausiai vaikų sumažėja liepos mėnesį iki trijų grupių.

Tiesa, tie tėveliai, kurie nusprendė pakeisti savo sprendimą ir, pavyzdžiui, savo atžalą į darželį leisti ne liepos, bet rugpjūčio mėnesį, tai gali padaryti iki kiekvieno einamojo mėnesio 25 dienos. Užtenka parašyti tik prašymą ir tada ikimokyklinės įstaigos priima atitinkamą sprendimą: sumažina grupių skaičių, išleidžia pedagogą atostogoms ir pan.

„Svarbiausia, kad tėvai yra įspėjami iš anksto, jog judesys yra galimas vasaros laikotarpiu. Tai reiškia, kad gali vaikas būti perkeliamas iš vienos grupės į kitą. Jeigu tėveliai nenori to judesio, nes vaikas labai jautrus ar turi kitokių problemų, tai jie nusprendžia, ar vaiką leisti į ikimokyklinio ugdymo įstaigą arba ieškoti kitokių galimybių, bet tai yra pavieniai atvejai“, – pridūrė E. Minkuvienė.

Dalyvauja įvairiose programose
Vasarą bus prižiūrimi ne tik darželinukai, bet ir mokiniai. Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorė Asta Lesauskienė sakė, kad moksleiviai galės dalyvauti įvairiose neformaliojo vaikų švietimo programose. Siekiant palengvinti tėvų finansinę naštą, kiekvienam vaikui skiriamas neformaliojo vaikų švietimo krepšelis (NVŠ) – 15 eurų per mėnesį.

A. Lesauskienės teigimu, neformaliojo švietimo paslaugomis kasmet pasinaudoja vis daugiau vaikų. 2016-2017 m. m. neformaliojo vaikų švietimo programose buvo užimta 61 proc. Šiaulių miesto 1-12 kl. mokinių, 2017-2018 m. m. – 68 proc., 2018-2019 m. m. – 70 proc.

Neformaliojo vaikų švietimo programos teikėjai patvirtino, kad vasarą vaikai noriai mokosi įvairių dalykų bei prasmingai leidžia laisvalaikį.

„Mes turbūt esame tie neformaliojo švietimo teikėjai, kurie įšokome į tą traukinį vieni iš pirmųjų ir esame išlikę iki pat dabar. Per tuos metus vaikų susidomėjimas tikrai išsaugo. Šiais metais pas mus lankosi 60 vaikų. Tai rodo, kad mes esame populiarūs, reikalingi“, – kalbėjo kūrybinės studijos „Menoja“ direktoriaus pavaduotoja pedagogė Daiva Stakvilevičienė.

Ugdo įvairias kompetencijas
Kūrybinės studijos atstovė pasakojo, kad užsiėmimų metu vaikai paliečia visas dailės sritis. Dar vienas privalumas yra tas, kad čia nėra jokios skubos. Įvairius kūrybinius darbelius galima atlikti neskubant, atsižvelgiant į vaikų norus ir galimybes. Be to, visi atlikti darbai būna paruošti eksponavimui.

„Stengiamės vaikus supažindinti su tokiomis technikomis ir raiškos būdais, kurių jie neturi galimybės išbandyti mokykloje. Žinome, kad mokyklose kūrybinei veiklai skirtos 45 min. yra be galo mažai. O mes kiekvienam vaikui laiko ir dėmesio skiriame kur kas daugiau“, – tikino D. Stakvilevičienė.

Anot jos, užsiėmimų metu vaikai įgyja ir tam tikrų kompetencijų: „Kompetencijų įgyja pačių įvairiausių: nuo socialinių iki techninių, o kūryba tampa ta grandimi, kuri suvienija mūsų gražų buvimą drauge.“

Švietimo skyriaus vedėja papildė, kad yra organizuojamos įvairios apklausos, diskusijos, kurių metu vaikai pasidalija savo įspūdžiais apie dalyvavimą neformaliajame švietime ir papratai jų atsiliepimai būna teigiami: „Vaikai akcentuoja, kad ne tik konkrečias kompetencijas turi galimybę ugdytis, bet ir gali prasmingai praleisti laisvalaikį. Tai yra labai svarbu, nes vyresnieji vaikai pripažįsta, kad patys ne visada sugeba prasmingai susiplanuoti laisvalaikį.“

Be to, mokydamiesi naujų dalykų, vaikai gali save realizuoti ir auginti pasirinktoje srityje. „Šitas kompetencijas ypač ugdo neformalusis švietimas, nes formaliajame švietime vienas ne laiku pasakytas suaugusio žmogaus žodis vaikui kūrybiškumą gali užkirsti visam gyvenimui“, – sakė E. Minkuvienė.

Vaikai nenuobodžiauja
Vasarą vaikams tinginiauti neleis ir kitos įstaigos. Štai Šiaulių Didždvario gimnazija gabiems miesto mokiniams ne pirmus metus organizuoja vasaros stovyklą Nidoje.

„Kiekvienas metais stengiamės keisti programą, įtraukti vis naujus vadovus, kad vaikai įgytų skirtingų kompetencijų. Stovykloje visada dalyvauja tarptautiniai savanoriai iš skirtingų šalių. Šiemet jie bus iš Armėnijos, Gruzijos, Turkijos, Austrijos. Tai vėl kitoks bendravimas su kitos šalies, kitos kultūros savanoriais, kurie dalijasi savo patirtimi, matymais, išgyvenimais“, – kalbėjo Didždvario gimnazijos atstovė Sonata Dedūraitė.

Kaip paaiškino gimnazijos atstovė, stovykloje savanoriai įvairiomis temomis organizuoja diskusijas. Mokosi programuoti, priversti robotus judėti, dalyvauja įvairiose orientacinėse varžybose ir t. t.

S. Dedūraitės teigimu, Didždvario gimnazija tiki savo stovyklos misija. Tai yra padėka miesto mokiniams už jų nuveiktus darbus, Šiaulių, Lietuvos atstovavimą kitose šalyse: „Mes tikrai labai tikime ta misija ir stengiamės, kad vaikai stovykloje jaustųsi gerai ir žinotų, kad jie mums svarbūs, jog jais labai didžiuojamės.“

Turi galimybę rinktis
Apie vaikų užimtumą vasarą pagalvojo ir Kane‘s arena, kuri jau trečius metus organizuoja savaitines stovyklas.

„Iš kitų stovyklų išsiskiriame tuo, kad pas mus po vienu stogu yra 10 sporto šakų. Be to, vasarą mūsų stovykla yra didelė pagalba tėvams, nes vaikus priimame nuo 8 val. ryto iki 17 val. vakaro. Leidžiame juos atvesti, pasiimti ir vėliau, todėl tėvai gali jaustis saugūs, kad vaikai bus prižiūrimi“, – pasakojo arenos atstovė Živilė Vidžiūnė.

Anot jos, stovyklos metu vaikai dirba su įvairių šakų treneriais, kurie praveda treniruotes ir su jais užsiima. Taip pat vyksta edukacinės ekskursijos ir pan.

Šiaulių miesto savivaldybė vasarą iš viso planuoja užimti apie 2 tūkst. vaikų. Skaičiuojama, kad vaikų vasaros užimtumo programas pasiūlė 36 organizacijos. Tai daugiausia mokyklos, bet yra ir sporto klubų, viešųjų įstaigų. Gabių vaikų stovyklai Savivaldybė skiria 18 tūkst. eurų, o kitoms užimtumo programoms – beveik 67 tūkst. eurų.

„Visas spektras yra pakankamai platus ir matome, kad tikrai yra galimybė visą vasarą atrasti kažkokį pasirinkimą ir vaikams būti užimtiems“, – sakė Švietimo skyriaus vedėja E. Minkuvienė.

2019 06 06 14

Spaudos konferencijoje kalbėta, kad mažieji šiauliečiai per atostogas netinginiaus.
Vitalio LEBEDŽIO nuotr.

 

Į viršų