facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Sigita Januškytė daugeliui yra pažįstama kaip anglų kalbos dėstytoja, tačiau ji nė dienos negali įsivaizduoti be sporto bei subalansuotos mitybos. Moteris kiekvieną dieną plaukia, yra iškovojusi daugiau kaip 30 pačių įvairiausių medalių. Plaukimo entuziastė S. Januškytė dabar svajoja pademonstruoti aukštą lygį baseino maratonuose bei akvatlone. Tačiau pati didžiausia jos svajonė yra išlaikyti tokią pat puikią sveikatą.

„Noras grįžti į plaukimą visada buvo“
Plaukimo entuziastė S. Januškytė papasakojo, kaip plaukimas, be kurio dabar neįsivaizduoja nė dienos, atsirado jos gyvenime. Anot jos, plaukimas visada buvo jos mintyse, tačiau studijų laikotarpiu negalėjo plaukti tiek, kiek norėjo.

„Kai buvau vaikas, įveikdavau net 2 km. Mes tiek pavargdavome, kad treneriui tekdavo mus traukti iš vandens. Lankiau ir dailės mokyklą. Taip pat dar dainavau, manęs visur buvo po truputį, bet neišsirinkau nei dailininkės, nei dainininkės, nei plaukikės karjeros, rinkausi realistinę karjerą – tapau anglų kalbos dėstytoja. Turiu du bakalauro diplomus, magistro diplomą.

Kai stengiausi įgyti pirmąjį bakalauro diplomą, tada truputį plaukiau, o kai baigiau magistro studijas, tada galvojau, kad laikas plaukime atsigriebti. Ir atsigriebiau. Tačiau mintyse noras grįžti į plaukimą visada buvo.

Aš esu Apolinaro Dambrausko auklėtinė, kuris po kelių dienų – gegužės 16-ąją – švęs 90-metį. Kai buvau vaikas, pamenu, jam nebūdavo – ar gerai plauki, ar blogai, būdavo, ar padarei treneriui gėdos, ar ne. Man buvo motyvacija savo plaukimu nepadaryti treneriui gėdos. Labai stengiausi, todėl praplaukusi trenerio klausdavau, ar jam nepadariau gėdos. Kai atsakydavo, kad ne, tada atsipūsdavau. Dar ir dabar jam paskambinu, papasakoju įspūdžius ir pokalbio pabaigoje paklausiu, ar jam nepadariau gėdos.

Esu labai patenkinta, kad šis treneris į mano mažo vaiko galvą įdėjo tai, jog reikia visada pasitempti, nesiskųsti, negali būti labai sunku. Trenerio griežtumas buvo reikalingas, kad vaikai neišdykautų ir kažko pasiektų. Pamenu savo pirmąją treniruotę pas šį trenerį. Kur reikėjo – buvo griežtas, o kur reikėjo – buvo labai geras. Jis sakė, kad visi gulatės ant vandens, jei dabar neatsigulsite, bus jūsų pirma ir paskutinė treniruotė.

Aš labai norėjau lankyti baseiną, todėl būtų buvęs didelis siaubas, jei mane būtų išmetę. Nebijojau visokių išgalvotų siaubų, bijojau realistinio dalyko, kad mane gali išmesti, nes galvojau: atsigulsiu ir nuburbuliuosiu į dugną. Pasirinkau gultis ant pilvo, ištiesiau rankas ir laukiu, kol pasieksiu dugną, bet žiūriu, kad dugnas dar toli. Gulėjau tiek kiek man užteko oro, o atsistojus treneris parodė į mane ir pasakė, kad ši mergaitė geriausiai moka gulėti ant vandens. Buvau tiek užsigrūdinusi, jog išeidavau šlapia galva ir nesirgdavau. Paskutinį kartą sirgau, kai man buvo 10 m.

Plaukimas man yra mano nuostabusis mėlynasis rojus. Aš plaukimo talentą paveldėjau iš tėčio, o jis iš savo tėčio. Mano tėtis jaunystėje įveikdavo 5 km ir jam tai būdavo normalu. O mano senelis mokėjo laikytis ant vandens, kad net nereikėjo nei rankų, nei kojų judinti. Taigi iš jų paveldėjau patį geriausią aptakumą. Man nieko kito ir nebeliko, kaip tik pratęsti šią nuostabią šeimyninę tradiciją. Pamenu, pačioje pradžioje įveikdavau 4 km, pasakydavau tai tėčiui, nes galvojau apsidžiaugs, o jis padaro labai liūdną veidą ir sako: kas atsitiko, kodėl tiek mažai. O kai padariau 6 km, visiems buvo daug, o tėčiui tik normaliai“, – pasakojo plaukimo entuziastė.

Varžybos – pozityvo ir gerų emocijų banga
Plaukikė S. Januškytė matydavo, kad kiti stebisi, kodėl ji yra plaukikė, nors neturi pečių ir yra coliukė. Tačiau dabar ši plaukimo entuziastė gali pasigirti tvirtais pečių raumenimis. Save plaukikė vadina pačia gryniausia brasiste, nes pagal sudėjimą yra smulkių kaulų ir aukšta. Tai  toks plaukimas, kaip plaukia mūsų garsioji auksinė žuvelė Rūta Meilutytė.

S. Januškytė pamena pirmąjį savo čempionatą Alytuje. Nors labai stengėsi, bet, deja, nieko nelaimėjo, nes vien entuziazmo neužtenka, reikia pagerinti techniką. Anot moters, kai galvoji apie medalį, jo nelaimi, bet kai galvoji apie techniką, medalis tave pats susiranda.

„Pamenu pačioje plaukimo karjeros pradžioje mačiau labai gerą, technišką plaukimą. Norėjau paprašyti, kad ir mane pamokytų, bet jis nesustojo. Ir po to jis perskaitęs mano mintis sustojo ir paklausė: „Ar norite pagerinti techniką?“ Tik po to ir buvo iškovotas pirmasis mano medalis, su kuriuo priėjau prie šio plaukimo meistro pasiūlydama dalytis per pusę.

Kai gavau pirmąjį savo medalį, visa salė nugriaudėjo, man sakė, kad esu iš kito pasaulio plaukikė neprofesionalė, nes labai gerai varau. Tos kelios sekundės duoda tiek džiaugsmo, tada supranti, kad ir toliau tai darysi visus metus.

Mano mėgstamas yra 4 baseino takelis, jei taip atsitinka, kad jis yra užimtas, pasirenku 3 ar 5 takelį, bet mintyse vis tiek įsivaizduoju plaukianti 4-uoju, kuris man duoda didžiausią motyvaciją. 4 baseino takelis man geriausiai tinka energiškai, nes tiek iš vienos, tiek iš kitos pusės yra erdvė. Po to sužinojau, kad tai yra ir R. Meilutytės mėgstamas takelis.

Plaukimo varžybose žmonės susitinka apsikeisti geromis emocijomis, vienas kitą sveikina, vienas kitu džiaugiasi, vienas kitą giria. Tada varžybose supranti, kad toks ir turėtų būti tikrasis gyvenimas, nes vyrauja labai gera energija. Aš galvojau: negi tiek daug linksmų žmonių gali būti vienoje vietoje.

Mano karjeroje jau per 20 varžybų ir visada jose labai linksma. Dabar esu nuplaukiusi 5500 km, dar 200 km trūksta iki JAV krantų. Yra malonus pats faktas, kad perplauksiu Atlanto vandenyną. Plaukimo varžybose pozityvas garantuotas, nes net žiūrovai tai pastebi“, – pasakojo plaukikė.

Plaukimas gali pereiti į kraštutinumus
S. Januškytė papasakojo apie tokias savo pačios patirtas plaukimo patirtis, kurių daugiau tikrai nekartotų. Anot jos, tai gali pakenkti sveikatai, nes tai yra kraštutinumai. Pirmiausia jai teko Plateliuose plaukti maratoną – 2 km, t.y. 1 km pirmyn per ežerą ir 1 km atgal.

„Man svarbiausia buvo sėkmingai tai įveikti. Dabar tokius maratonus laikau kraštutinumais, todėl taip niekada daugiau neplaukčiau. Pirmiausia tai yra nesveika inkstams, nes yra labai šalta. Paskutinę atkarpą taip drebėjau, taip bijojau dėl savo inkstų, tačiau džiaugiuosi, jog viskas gerai baigėsi, bet daugiau nebetampysiu liūto už uodegos. Kita priežastis yra ta, kad yra net 50 m gylis. Ir dar viena priežastis – ežeruose būna nelaimingų atsitikimų. Yra sakoma, kad jeigu kas, kelkite ranką, nes yra gelbėtojas, bet tas gelbėtojas yra už 15 m, todėl gali ir nespėti iškelti. Tai buvo graži patirtis, laimėjau taurę, bet daugiau taip nebedaryčiau. Ateityje savo jėgas išbandysiu tokiuose maratonuose, kurie atitinka žmogaus kūnui reikalingą temperatūrą – baseino maratonus“, – sakė plaukikė S. Januškytė.

Taip pat plaukimo entuziastė paminėjo ir dar vieną savo patirtį. Tai buvo paros maratonas Ignalinoje, kurio daugiau taip pat nekartotų. Jai pavyko nuplaukti 12 km.

 „Dabar niekada nesakyčiau, kad 80-metį galiu pralenkti“
S. Januškytei buvo garbė susipažinti su įvairiais, labai talentingais plaukimo veteranais, kurie daugelį stebina savo rezultatais. Atrodytų, kad 70 m. ar net daugiau kaip 80 m. turintys plaukikai negalėtų varžytis su jaunais ir veržliais plaukikais.

Tačiau užtenka pamatyti tik vienas varžybas, kuriose dalyvauja garbaus amžiaus plaukikai, ir supranti, kad turi keisti nuomonę. Tokie plaukikai ne tik „duoda putų“ jauniems plaukikams, tačiau ir įrodo, kad ir jie dar turi parako.

S. Januškytė pasakojo, kad jai yra garbė plaukti su tokiais plaukikais.

„Pamenu plaukikę Aldoną, kuriai buvo 75 m. Tačiau kaip ji plaukė. Prieš startą galvojau, kad turėčiau ją pralenkti, nes tai yra močiutė. Reikėjo plaukti 4 ratus, pamenu, dariau posūkį, jau baigiau trečiąjį, pradėjau ketvirtąjį ir mačiau, kaip Aldona išlipa iš vandens. Kai paklausiau, kiek jai metų, ji man šypsodamasi pasakė: 75-eri. Jei ir dabar su Aldona, kuriai jau 80 m., plaukčiau, ji lygiai taip pat gerai plauktų: ji yra kupina jėgų, žydinti, su šypsena ir sako, jog gyvens 100 m.

Labai nuostabus plaukikas buvo 90-metis Vladas Vimbaras. Jis startuodavo su jaunuoliais, kuriems buvo 25–30 m. Galvojau, jog jaunimas tikrai pralenks šį vyresnį žmogų. Savo akimis mačiau, kaip jis pralenkė visus ir dar kraštiniame takelyje, kai visi jam metė bangas (juk sakoma, jog jei gauni kraštinį takelį, vadinasi, arba esi kažką prisidirbęs, arba tavo laikas yra pats prasčiausias). Turėjau išlaukti didžiulę eilę, kad galėčiau su juo nusifotografuoti.

Šiauliai gali didžiuotis ilgamečiu plaukiku Algimantu Blinstrupu, kuriam dabar yra 82 m. Jis taip pat startavo su jaunais plaukikais. Galvojau, kad tikrai praloš, o jis pralenkė visus „pacanus“. Dabar niekada nesakyčiau, kad 80-metį galiu pralenkti“, – sakė S. Januškytė.

Taip pat plaukikė pasakojo apie dar vieną plaukimo legendą Zigmą Polinauską, kuriam dabar yra 93 m. ir  jis yra įspūdingas plaukikas.

„Aš jį pirmą kartą pamačiau tada, kai jam buvo 86 m., ir tada jis mane pralenkė. Jis yra ne tik didžiulis plaukimo entuziastas, bet ir pasiekęs profesionalumą tokiuose sportuose kaip nusileidimas parašiutu, sklandymas bei gimnastika. Vyrai jį vadina legenda vandenyje, o aš sakau – plaukiantis stebuklas. Tose varžybose jis „pavarė“ tokį greitį, tokią techniką, kad savo akimis negalėjau patikėti. Jam finišuojant visa salė plojo. Taip pat su didžiausiais plojimais pasveikinome jo bendraamžę, plaukimo veteranę ir nusipelniusią plaukimo trenerę Lenorą Katkevičienę“, – pasakojo S. Januškytė.

Plaukimas – būdas pagerinantis žmogaus sveikatą
Plaukimo entuziastė labai rūpinasi savo sveikata bei subalansuota mityba. Ji teigė, jog nevalgo kaloringo maisto, rytais mėgsta gerti šviežių vaisių ar daržovių sultis. 10 metų yra žaliavalgė, vegetarė nuo gimimo, nevalgo kiaušinių, žuvies, yra visiška abstinentė. Valgo pupas, pupeles, žirnius, perlines, avižines kruopas, kopūstus, morkas, obuolius. Taip pat jai pakanka tik kartą per dieną pavalgyti.

O be mitybos įpročių, S. Januškytė papasakojo, ir koks naudingas plaukimas buvo jos sveikatai. Jai ne tik pagerėjo regėjimas, laikysena, kepenų veikla, padidėjo plaučių tūris, sustiprėjo venų sienelės, bet ir nebėra galvos skausmo, kuris plaukikę kankino paauglystėje. Plaukikei profilaktiškai nuėjus pasitikrinti stuburo ar skydliaukės, gydytojai sako, kad sveikiems nėra ko pas juos vaikščioti.

„Paauglystėje labai norėjau sustiprinti akytes. Tie, kurie norite to pasiekti, ateikite plaukti.

Dabar žymiai ryškiau matau, rečiau akinių bereikia. Plaukimas sustiprina akių raumenis ir tinklainę, o nuo jos priklauso pagrindinės akių funkcijos, bet tai jaučiasi tik po ilgojo plaukimo. Kai aktyviai pradėjau plaukti, po pusės metų pagerėjo mano laikysena – „paaugau“ net 3 cm. Dėl smalsumo ėjau pasitikrinti stuburo, gydytoja pasakė, kad dėl plaukimo užbėgau skoliozei už akių.

Profilaktiškai ėjau pasitikrinti ir skydliaukės. Pamenu gydytojas sako: „Atėjo plaukikė pasitikrinti skydliaukės.

Anekdotas. Aš ir netikrinęs galiu pasakyti, kad viskas yra gerai“. Ataugos yra mūsų visuomenės nusistovėjęs mitas. Reikia užauginti nugaros raumenis ir niekada nebus ataugų. Kai man padarė širdies echoskopiją, gydytojai pasakė: parašykite sau 10 balų. Taip pat padidėjo plaučių tūris, pagerėjo kepenų veikla. Seniau man labai skaudėjo galvą, tačiau plaukimas taip sureguliavo, kad net susinervinus nebeskauda. Dėl inkstų buvo pajuodę paakiai, bet plaukimas taip pagerino inkstų veiklą, kad dabar paakiai atrodo gražiausiai. Taip pat pagerėjo kraujotaka, žarnyno veikla. Man buvo išsiplėtusios venos, po 5 ar 6 metų nusprendžiau pasitikrinti venas. Mane patikrino ir gydytoja pasakė, kad tokių gerų venų nesu mačiusi. Tai davė plaukimas.

Anksčiau būdavo, kad trakšteldavo ir sąnariai, tačiau dabar to traškėjimo nebeliko. Studijų laikotarpiu pečiuose jausdavau skausmą lyg būtų karštos juostos. Kai dėl smalsumo po 5 m. plaukimo nuėjau pasitikrinti, man pasakė, kad išplaukiojau abiejų pečių operacijas. Gavau dar didesnę motyvaciją, todėl visiems gydytojams esu labai dėkinga.

Plaukimas yra vienintelis sportas, kai nėra apkraunami sąnariai, nes esame nesvarumo būsenoje, todėl ir nebeliko traškėjimo. Aš net nežinau, ką reiškia nuovargis, nes 21 val. dar esu aktyvi. Plaukiant ateina labai geri sprendimai ir kūrybinės idėjos, ko sausumoje niekada nesumąstyčiau. Juk ir Archimedui didžiojo atradimo idėja atėjo tada, kai jis buvo vandenyje. Dažnai iš džiaugsmo noriu sušukti eureka, nes ateina įspūdingos kūrybinės idėjos, todėl ir esu 8 knygų autorė“, – pasakojo plaukimo entuziastė S. Januškytė.

2019 05 11 12

S. Januškytė su ilgamečiu Šiaulių plaukiku A. Blinstrupu.
S. Januškytės archyvo nuotr.

2019 05 11 13

Pirmasis plaukimo entuziastės S. Januškytės plaukimo čempionatas Alytuje (iš kairės): J. Jonušaitė, L. Katkevičienė ir S. Januškytė.
S. Januškytės archyvo nuotr.

 

Į viršų