facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Vis daugiau žmonių, ypač įsigydami didesnius pirkinius, nenori iškart sumokėti visos sumos. Juk galima už naują telefoną, kompiuterį ar net atostogas mokėti nedidelėmis dalimis kas mėnesį, o paslaugą ar prekę gauti iškart. Verslas į tai reaguoja, pirkėjai – taip pat. Tačiau ar tikrai verta pirkti lizingu?

Nevengia pirkti lizingu
Sutuoktiniai Daiva ir Mindaugas „Šiaulių naujienoms“ pasakoja mielai besinaudojantys lizingo paslauga. „Kasmet išsimokėtinai perkame keliones. Pirkdami iš anksto tikrai sutaupome. Be to, tuomet nereikia staiga išleisti didelės pinigų sumos, o tai – itin aktualu, nes mūsų šeima didelė“, – atvirauja sutuoktiniai.

Jie sako, kad lizingo paslauga labai reikalinga, kai norisi keliauti kartu su visa šeima: „Dažniausiai renkamės poilsines keliones „viskas įskaičiuota“ viešbučiuose. Patys suprantate, kad visai šeimai keliauti tikrai nėra pigu, todėl lizingas mums labai praverčia.“

Žinoma, netrūksta ir ne tokių optimistinių pasisakymų. Viešojoje erdvėje kartais tenka išgirsti istorijų apie „Pirk išsimokėtinai“ paslauga pasinaudojusius ir apgautus ar nuviltus klientus. Pasitaiko ir tokių situacijų, kai dėl susidariusių didelių skolų dūžta žmonių likimai.

Štai vienai Šiauliuose gyvenančiai šeimai pomėgis viską pirkti lizingu atsirūgo labai skaudžiai. Savo vardo ir pavardės nepanorusi atskleisti šiaulietė pasakoja, kad dėl to vos neprarado šeimos.

„Buvo metas, kai vos ne viską: išmaniuosius telefonus, buitinę techniką, automobilį pirkome lizingu. Manėme, kad tai puikus būdas iš karto daug neišleidžiant įsigyti norimus daiktus. Iš pradžių viskas buvo lyg ir gerai. Situacija pasikeitė tik vyrui staiga netekus darbo ir man išėjus į dekretą. Tuomet susikaupė tokios didelės skolos, kurių savo jėgomis niekaip nebūtumėme pajėgę grąžinti“, – pasakoja šiaulietė.

Vienu metu šeima ne tik neturėjo iš ko grąžinti skolų, bet ir iš ko pavalgyti. Dėl pinigų stygiaus šeimoje nuolat kildavo barnių. Problemos išsisprendė tik vyrui susiradus darbą, įsikišus tėvams ir seneliams.

„Tėvai ir seneliai už mus grąžino visas skolas bei skyrė lėšų būtiniausioms reikmėms. Jeigu ne jie, nežinau, kaip viskas būtų pasibaigę. Dabar į lizingus žiūrime šiek tiek atsargiau, nors neslėpsiu, pagunda iš karto įsigyti brangesnį daiktą vis dar kyla“, – sako šiaulietė.

Dažniausiai išsimokėtinai perka automobilius
Tai, kad lietuviai vis dažniu linkę pirkti lizingu, patvirtina ir SEB banko Lizingo departamento direktorius Saulius Mickus.

„Lizingo paslauga Lietuvoje pastaruoju metu sparčiai populiarėja, tai rodo ir praėjusių metų banko lizingo paslaugos rezultatai. Pernai pastebimai ūgtelėjo ir lizingu įsigyjamų automobilių skaičius, ir jų vertė“, –  laikraščiui sako S. Mickus.

Iš viso bankas automobiliams įsigyti gyventojams pernai paskolino per 40 mln. eurų – 27 proc. daugiau negu ankstesniais metais. Kas antras banko automobilių lizingo paslauga pasinaudojęs Lietuvos gyventojas įsigijo naują tik iš gamyklos išriedėjusį automobilį.

Banko klientų lizingu įsigyjamų naujų automobilių vertė pernai vidutiniškai buvo 26,6 tūkst. eurų, naudotų – apie 15,4 tūkst. eurų. Palyginti su 2017 metais, šios sumos išaugo maždaug dešimtadaliu.

Anot pašnekovo, lizingo paslaugą patariama rinktis, kai gyventojas ruošiasi pirkti automobilį, brangesnį nei 5 tūkst. eurų, kai klientas turi sukaupęs pradinę (pirkinio, įsigyjamo lizingu, bent 10 proc. kainos turi įnešti pats klientas), kai nori sutaupyti (jei tenkinamos visos lizingo sutartyje nustatytos sąlygos, palūkanos yra mažesnės negu imant vartojimo kreditą).  

Taip pat jis atkreipia dėmesį, kad lizingu įsigyti galima tiek naują, tiek naudotą automobilį. Jį gyventojai gali įsigyti ne tik iš oficialių automobilių pardavimo salonų ir banko pasirinktų naudotų automobilių pardavėjų, bet ir iš fizinių asmenų bei kitų įmonių, prekiaujančių automobiliais. Lizingo termino pabaigoje automobilis turi būti ne senesnis kaip 13 metų. Minimali suma, kurią galima pasiskolinti yra 8 tūkst. eurų, maksimali – 50 tūkst. eurų. Maksimalus lizingo paslaugos laikotarpis – iki 7 metų.

Banke lizingu įsigyjant turtą, jo įkeisti nereikia, nes pats turtas jau yra užstatas. Lizingo laikotarpiu automobilis priklauso bankui, o sumokėjus visas įmokas jo savininku tampa klientas.

Tuo tarpu vartojimo kreditą patariama rinktis, kai klientas nori didesnės laisvės, kaip leisti skolintus pinigus – skirtingai nei lizingo paslaugos, kuri yra skirta automobiliui įsigyti, atveju, vartojimo kreditą gyventojai gali imti labai įvairiems tikslams, įskaitant ir pirkinius, ir paslaugas. Vartojimo kreditą klientai taip pat ima, kai neturi lėšų pradinei įmokai (lizingo atveju tai yra privaloma sąlyga) arba kai klientas nori iškart įgyti visas nuosavybės teises. Imant vartojimo paskolą įkeisti turto nereikia.

Minimali suma, kurią galima pasiskolinti imant vartojimo kreditą, yra 300 eurų, maksimali – 30 tūkst. eurų. Maksimalus grąžinimo terminas – iki 5 metų.

S. Mickus patikina, kad pirkti lizingu tikrai yra saugu. Pabrėžia, kad kredituodami klientus bankai laikosi Lietuvos banko Atsakingojo skolinimo nuostatų, kurie nurodo, kad kliento turimų finansinių įsipareigojimų dydis neturi viršyti 40 proc. jo (jo šeimos) nuolatinių pajamų. Tad jei klientas ir norėtų pasiskolinti  maksimalią sumą, tačiau jo nuolatinės pajamos yra nepakankamos, netvarios arba jis jau turi kitų finansinių įsipareigojimų, jam finansavimo paslauga gali būti nesuteikta arba suteikta mažesne apimtimi, nei galbūt klientas tikėjosi.

Finansinius įsipareigojimus prisiimantiems klientams visuomet rekomenduojama pasirūpinti draudimu – jei netikėtai pablogėtų finansinė padėtis, asmuo bus užtikrintas, kad įmokas galės grąžinti laiku.

„Dėl šių priežasčių vėluojančių įmokų banke nėra daug. Be to, klientams visada sakome, kad jei kyla sunkumų mokant įmokas, nedelsdami apie tai praneštų bankui – tokiais atvejais tariamės ir ieškome individualių sprendimų“, – sako Lizingo departamento direktorius.

Populiarėja ir paslaugų lizingas
Pastaruoju metu Lietuvoje populiarėja ne tik daiktų, bet ir paslaugų lizingas. Pasak plastinės chirurgijos klinikos marketingo ir pardavimų vadovės Renatos Petraitytės, sparčiai auga susidomėjimas galimybe išsimokėtinai pirkti brangesnes ir didesnes grožio procedūras.

Pranešime spaudai rašoma, kad lyginant su praėjusiais metais, šiemet plastinių operacijų pirkimas išsimokėtinai išaugo 25 proc. „Dažniausiai išsimokėtinai perkamos plastinės operacijos – vokų pakėlimas, krūtinės pakėlimas ar mažinimas, pilvo plastika ar šių operacijų kombinacijos, kurios kainuoja kiek brangiau, tad klientams jas apmokant lizingu tenka ne tokia didelė finansinė našta sumokėti visą sumą iš karto“, – pasakoja R. Petraitytė. Taip pat pastebimos tendencijos, kad mūsų šalies gyventojai išsimokėtinai vis dažniau perka ir keliones.

Kelionių agentūros pardavimų vadovo Tado Čekavičiaus teigimu, jų klientai vis dažniau keliones užsisako iš anksto. Gana dažnai kelionės perkamos ir kaip dovana, tad susidomėjimas kelionėmis ypač išauga kalėdiniu laikotarpiu. „Perkant iš anksto galima ir sutaupyti. Be to, taip lengviau planuoti savo finansus, nereikia staigiai išleisti didelės pinigų sumos, o tai – itin aktualu šeimoms, kurios kelionę perka 3 ar 4 asmenims“, – sako T. Čekavičius.

Jo manymu, lizingo paslauga labai reikalinga keliones perkančioms šeimoms su vaikais bei kitoms didesnėms žmonių grupėms. Po vieną kelionės išsimokėtinai perkamos rečiau, o keliaujantieji su visa šeima šia paslauga naudojasi labai noriai. Vidutinis kelionių agentūros klientas – 28-40 metų dirbantis, stabilias nuolatines pajamas turintis žmogus. Lietuviai dažniausiai renkasi poilsines keliones 7 dienoms „viskas įskaičiuota“ tipo viešbučiuose, o kelionei vienam asmeniui vidutiniškai skiria 500-600 eurų. Kryptys įvairios – nuo Egipto ir Turkijos iki naujų krypčių, tokių kaip Albanija, Bulgarija ar Gruzija. Tiesa, nemažai žmonių keliauja ir į egzotiškas keliones, pavyzdžiui, Pietryčių Aziją.

Į viršų