facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Gal dėl tradiciškai mieste jau kelerius metus organizuojamų šauniųjų „Šiaulių naktų“, o gal ir ne šiauliečiai gana dažnai išreiškia nuomonę dėl neva per trumpai dirbančių miesto bibliotekų – vyresnio amžiaus žmonės sako, kad kliūtimi vaikščioti į bibliotekas jiems tampa nedirbančios bibliotekos savaitgaliais, kada jie turi daugiausiai laisvo laiko, o jaunuoliai užsimena, kad neturi galimybių užsiimti moksline veikla vėlai vakarais. Todėl paklausėme Šiaulių universiteto bibliotekos, Šiaulių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos, Lietuvos aklųjų bibliotekos Šiaulių filialo ir Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos, ar yra galimybių pakoreguoti bibliotekų darbo laiką.

Viskas priklauso nuo universiteto
Šiaulių universiteto bibliotekos direktorė Aušra Mingailienė teigė, kad rugsėjo-birželio mėnesiais nuo pirmadienio iki šeštadienio dirbanti biblioteka savo lankytojus tenkina, o nusiskundimų dėl darbo laiko girdėti neteko. Dėl mažo lankytojų skaičiaus šeštadieniais (išskyrus, kai bibliotekoje vyksta renginiai) netgi planuojama trumpinti darbo laiką. Čia ateinantys miesto gyventojai dažniausiai lankosi Periodinių leidinių skaitykloje, kartais ieško informacijos internete, lanko viešąsias paskaitas, parodas ir kitus renginius. Daugiausia lankytojų – nuo darželinukų iki senjorų – biblioteka sulaukia nuo 11 iki 18 val. Bibliotekos direktorė A. Mingailienė sakė, kad didžiausias lankytojų srautas jaučiamas studijų metu – nuo vasario iki gegužės ir nuo rugsėjo iki gruodžio mėnesio.

Anot direktorės, toks bibliotekos nustatytas darbo laikas tenkina bibliotekos tikslinę auditoriją – akademinę bendruomenę, nes nemaža dalis mokslinei veiklai reikalingos literatūros pateikiama elektronine forma, kuri pasiekiama bet kuriuo paros metu iš bet kurios pasaulio vietos per duomenų bazes. Ji sako nepastebėjusi, kad moksline veikla užsiimantys jaunuoliai – mokiniai ir studentai – ar kiti universiteto bendruomenės nariai norėtų užsibūti bibliotekoje ilgiau. Paprastai biblioteka ištuštėja jau apie 19 val. Anot A. Mingailienės, besidomintys bibliotekos paslaugomis suranda laiko ir galimybių atvykti ir esamomis darbo valandomis.

Vis dėlto universiteto bibliotekos direktorė neatmeta galimybės pailginti bibliotekos darbo valandas, jei to reikalautų akademinės bendruomenės nariai, tačiau biblioteka neabejotinai susidurtų su daugybe problemų.

„Dėl mažo darbuotojų skaičiaus ir pastato specifikos reikėtų nemažų investicijų norint, kad biblioteka veiktų visą parą. Universitetui šios išlaidos būtų per didelės, nes miestas universiteto bibliotekai lėšų neskiria – jie turi finansuoti miesto Savivaldybės viešąją biblioteką. Kadangi ŠU biblioteka yra išlaikoma iš universiteto lėšų, dėl to mes orientuojamės tik į universiteto bendruomenės pageidavimus – į miestiečių norus turėtų atsižvelgti viešosios bibliotekos“, – teigė A. Mingailienė.

Atsižvelgtų tik į atlikto tyrimo duomenis
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos (ŠAVB) l. e. direktoriaus pavaduotoja Ekaterina Prakapene teigė, kad nusiskundimų dėl darbo valandų iš miestiečių taip pat neteko girdėti.

Ji pateikė 2017 m. ŠAVB atlikto Bibliotekos paslaugų pasitenkinimo tyrimą, kai lankytojų buvo prašoma įvertinti bibliotekos darbo laiką. Rezultatai parodė, kad dauguma respondentų (85 proc.) yra visiškai patenkinti bibliotekos darbo laiku arba labiau patenkinti (58 proc.) nei nepatenkinti (27 proc.). Nepasitenkinimą išreiškė tik apie 10 proc. ŠAVB lankytojų.

Anot E. Prakapenes, 2017 m. duomenimis, didžiausios registruotų vartotojų grupės buvo moksleiviai ir dirbantys žmonės (atitinkamai 31 ir 35 proc. visų vartotojų) – šie asmenys yra aktyviausi bibliotekos lankytojai.

Kaip teigia E. Prakapene, daugiausia lankytojų ŠAVB sulaukiama nuo 10 iki 11 val., kai biblioteka pradeda dirbti. Jų vėl padaugėja nuo 13 iki 14 val., kai nemažai darbinio amžiaus žmonių turi pietų pertrauką. Nuo 16 iki 18 val. dažniausiai lankosi moksleiviai ir studentai po pamokų ir paskaitų bei darbinio amžiaus žmonės po darbų. Mažiausiai apsilankymų fiksuojama nuo 18 iki 20 val., o tai  rodo, jog pailgintas darbo laikas nėra būtinas.

Šiems rodikliams daug įtakos daro tai, kad daugumą paslaugų galima gauti net ir tada, kai biblioteka nedirba. Pavyzdžiui, rasti ir užsakyti norimą leidinį, pratęsti knygos naudojimo terminą galima naudojantis elektroniniu katalogu iš namų. Grąžinti knygas galima į knygų grąžinimo įrenginį net ir tada, kai biblioteka nedirba. Taip pat galima nuotoliniu būdu naudotis bibliotekos prenumeruojamomis duomenų bazėmis.

ŠAVB l. e. direktoriaus pavaduotoja E. Prakapene sako, kad nors nusiskundimų dėl darbo laiko iš lankytojų ir nesulaukia, tačiau atsižvelgia į kiekvieną išreikštą nuomonę ir siūlymą.

„Biblioteka labai lanksčiai reaguoja į vartotojų poreikius ir pageidavimus. Iki šiol nebuvo atlikta tyrimų, ar toks poreikis yra. Jei vis dėlto toks poreikis (patvirtintas tyrimo duomenimis) atsirastų, be abejo, galimybė dirbti visą parą būtų svarstoma“, – tvirtino E. Prakapene.

Darbo valandos susijusios su finansiniais kaštais
Lietuvos aklųjų bibliotekos (LAB) Šiaulių padalinio vyr. bibliotekininkė Jovita Lapinskaitė teigė, kad poreikio ilginti bibliotekos darbo laiko iš skaitytojų nesulaukia, nes lankytojų bibliotekoje nėra daug, o ir tie, kurie lankosi, dažniausiai renkasi jiems patogų bibliotekos siūlomą darbo laiką. Tiesa, bibliotekos lankomumas yra glaudžiai susijęs su metų laikais, todėl apsilankiusiųjų skaičiai nuolat kinta.

„Sezoniškumas, kaip ir kituose paslaugų sektoriuose, taip pat ir bibliotekose yra juntamas. Vasara – atostogų metas, skaitytojai išvyksta į sodus, sodybas, keliauja, todėl rečiau lankosi bibliotekos renginiuose. Rudenį skaitytojai grįžta į biblioteką pasiilgę kultūrinių renginių, susitikimų, moksleiviai atvyksta į ekskursijas po biblioteką“, – sakė J. Lapinskaitė.

Ji teigia, kad siekdami kokybiško aptarnavimo nuolat atlieka vartotojų ir potencialių vartotojų tyrimus, kuriais siekia išsiaiškinti vartotojų nuomonę apie LAB teikiamas paslaugas.

„Tyrimų metu poreikis, kad LAB veiktų visą parą, identifikuotas nebuvo, o 2016 m. atlikto LAB vartotojų nuomonės dėl teikiamų paslaugų tyrimo rezultatai parodė, kad 94 proc. respondentų LAB darbo laikas yra tinkamas. Taip yra galbūt todėl, kad LAB skaitytojai bet kuriuo paros metu gali pasiekti skaitmeninius bibliotekos leidinius prisijungę prie virtualios aklųjų bibliotekos ELVIS“, – sakė J. Lapinskaitė.

Ji pabrėžia, kad nors reaguoja į visus lankytojų pateikiamas idėjas, tačiau galimybės bibliotekoms dirbti visą parą yra glaudžiai susijusios su papildomais finansiniais kaštais ir žmogiškaisiais ištekliais.

Nemato tikslo ilginti darbo valandų
Anot Šiaulių rajono savivaldybės Viešosios bibliotekos vyriausioji metodininkės Audronės Kiršinaitės, kasmet šių padalinių paslaugomis naudojasi apie 2 tūkst. skaitytojų, o apsilankančiųjų bibliotekoje ir jos renginiuose yra daugiau negu 16 tūkst. Aktyviausi lankytojai – senjorai, kuriuos bibliotekos darbo valandos visiškai tenkina.

Kaip teigia vyriausioji bibliotekos metodininkė A. Kiršinaitė, bibliotekai dirbti visą parą net ir sesijų metu nėra tikslo.

„Bibliotekos fondu naudojasi tik apie 50 studentų, daugelis jų per metus apsilanko 1-2 kartus, nes leidinių studijoms ieško akademinėse bibliotekose. Jei biblioteka dirbtų visą parą, lankytojų gal ir sulauktų, bet tikrai ne tų, kurie ieško informacijos ar nori turiningai praleisti laisvalaikį, juolab kad biblioteka yra nuošalioje vietoje ir darbuotojams būtų nesaugu“, – teigė A. Kiršinaitė.

24 / 7 veikiantys terminalai
Šiaulių miesto savivaldybės Viešoji biblioteka dažnai atlieka savo filialų/skyrių darbuotojų apklausas, todėl remdamasi ja bibliotekos direktorė Irena Žilinskienė sakė, kad komentarų apie per naktį dirbančių bibliotekų reikalingumą girdėti neteko.

Anot moters, 6 dienas per savaitę dirbančios bibliotekos valandos tenkina jos lankytojus, kurie bibliotekoje lankosi pagal savo galimybes.

„Laikas nuo 10 iki 12 val. tradiciškai skirtas darželinukams ir mokinukams. Bibliotekoje skaitantiems senjorams patinka lankytis šviesiuoju dienos metu – nuo 10 iki 16 val. Po pamokų, apie 14–16 val. sulaukiame moksleivių – viešosios interneto prieigos lankytojų. Vakarinis bibliotekos laikas patogus dirbantiesiems vartotojams“, – sakė I. Žilinskienė.

Į atsakymą apie realią galimybę Šiauliuose turėti bent vieną visą parą veikiančią biblioteką I. Žilinskienė mena 24 val. per parą veikiančius ir ateityje veiksiančius terminalus kai kuriuose iš 8 bibliotekos turimų filialų.

„Prie Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Aido“ filialo veikia knygų grąžinimo įrenginys 24/7. Nuo 2019 metų knygų grąžinimo įrenginiai, veikiantys visą parą bus įrengti dar ir prie „Saulės“, Lieporių, „Šaltinėlio“, Rėkyvos ir „Aido“ filialo padalinių, taip pat prie Vaikų literatūros skyriaus“, – sakė direktorė I. Žilinskienė.

Į viršų