facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Nuo liepos 25 d. visoje šalyje įsigaliojo dar balandžio pabaigoje pasirašyta sutartis dėl viešo blokuojamų numerių vystymo, skirta saugumui ir kovai prieš neteisėtai įsigytus mobiliojo ryšio įrenginius – telefonus, planšetes ir kitą įrangą. Visos pamestos ar pavogtos mobiliojo ryšio priemonės tiek Lietuvoje, tiek užsienyje nuo šiol bus atsekamos ir blokuojamos pagal specialius IMEI (angl. „International Mobile Equipment Identity“) kodus. Policijos prašymu, mobiliojo ryšio bendrovės planuoja blokuoti apie 10 tūkst. įrenginių.

Telefonų vagystės vis dar dažnos
Policijos departamento duomenimis, vien per pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvoje buvo pavogti 393, 2017 metais – 2348, o 2016 metais – 3103 telefonai. Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Nusikalstamų veiklų registravimo skyriaus darbuotoja Ramunė Beržanskienė tikina, kad Šiauliuose telefonų vagystės – taip pat gana dažnai pasitaikantis reiškinys.

„Sulaukiame nemažai šiauliečių, kurie į policijos pareigūnus kreipiasi tiek dėl pavogtų, tiek dėl neaiškiomis aplinkybėmis dingusių telefonų“, – teigia policijos atstovė R. Beržanskienė. Ji priduria, kad vagystės atveju į policiją besikreipiančio žmogaus prašymas blokuoti telefoną turėtų būti gerai apsvarstytas – vertėtų apgalvoti, ar iš karto blokuoti mobiliojo ryšio priemonę, nes tai gali pakenkti tyrimo sėkmei. Surasti įtariamąjį ir pačią mobiliojo ryšio priemonę pirmiausia ją užblokavus gali būti ne tik labai sunku, bet ir neįmanoma.

Tad kiek žmonių kreipėsi po to, kai pasitikrinę sistemoje pamatė, kad jų telefonai galėtų būti vogti? R. Beržanskienė sako, kad kol kas, praėjus tik dienai po oficialiai pradėtų telefonų blokavimo, policija tokių duomenų neturi.

Įspėja perkantiems naudotus įrenginius
R. Beržanskienė pabrėžia, kad mobiliojo ryšio priemonės, gautos ne iš oficialių pardavėjų, o iš „antrų“ rankų – lombardų, telefonų prekeivių, parvežamos iš užsienio ar pirkamos iš neaiškių įmonių – gali būti vogtos ir dėl to blokuojamos. Kiekvienas žmogus turėtų įvertinti pavojų įsigydamas įrenginį net ir iš gerai pažįstamo asmens, nes pagal IMEI kodus nustačius, kad mobiliojo ryšio priemonė yra vogta, įdėjus SIM kortelę įrenginys bus blokuojamas ir neveiks.

Atsekti, ar mobiliojo ryšio priemonė neturi neigiamos istorijos, galima tinklalapyje www.manoimei.lt. Radus informaciją, jog įrenginys galimai bus blokuojamas, siūloma kreiptis į savo mobiliojo ryšio operatorius, o dėl jau užblokuotų įrenginių reikėtų kreiptis į policijos komisariatą.

Pamiršusius pasitikrinti, ar jų įrenginys bus blokuojamas ar ne, telekomunikacijų įmonės savo klientus informavo asmeniškai jau iš anksto. Vienos iš telekomunikacijų bendrovės atstovas ryšiams su visuomene Antanas Bubnelis teigia, kad žmonių, sužinojusių šią žinią reakcija – nevienoda.

„Klientus šiuo klausimu skirstyčiau į kelias grupes – į tuos, kurie jau buvo girdėję apie telefonų blokavimą, ir tuos žmones, kuriems ši žinia buvo visiškai nauja. Natūralu, kad klientui, kuris nieko nežinojo, pirmiausia reikėjo ne tik įspėti, kad naudojasi galimai vogta mobiliojo ryšio priemone, bet ir paaiškinti, kodėl ir kokiu tikslu vyksta ši iniciatyva. Vis dėlto džiaugiuosi, kad naujienos apie įrenginių blokavimą pasiekė daugelį žmonių Lietuvoje – tokiems klientams kilo tik praktiniai klausimai apie tai, ką jiems toliau daryti.“

Pasak A. Bubnelio, tokioje situacijoje pirmiausia vertėtų kreiptis į pardavėją, iš kurio pirko įrenginį, ir bandyti išsiaiškinti susiklosčiusią situaciją pačiam bei tikėtis kompensacijos. Nesėkmės atveju, siekiant sumažinti patirtą žalą dėl užblokuotų įrenginių, bendrovė siūlo lengvatas naujos mobiliojo ryšio priemonės įsigijimui.

Blokuos ir už įsiskolinimą mobiliojo ryšio operatoriams
Nors pagrindinis mobiliojo ryšio operatorių, blokuojančių įrenginiu siekis – vagysčių prevencija, tačiau nusikalstamumas bus mažinamas ne tik vagysčių atveju. Galimybė naudotis mobiliojo ryšio įrenginiais bus nutraukta ir tiems žmonėms, kurie turi skolų mobiliojo ryšio tiekėjams.

„Pasiėmus lizingu, pavyzdžiui, mobilųjį telefoną ir bandant jį parduoti iki galo nesumokėjus paskolos sumos, mobiliojo ryšio operatorius tai traktuos kaip vagystę, dėl ko telefonas gali būti blokuojamas“, – sako A. Bubnelis.

Į viršų