facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Savaitgalis buvo karštas. Šiauliečiai išsigelbėjimo ieškojo artimiausiuose paplūdimiuose. Vyresnio amžiaus žmonėms ilgesingus prisiminimus kelia vaizdingos Geluvos ežero apylinkės, svetingas kadaise paplūdimys. Šiaulietis B. M. (pavardė redakcijai žinoma) pasibaisėjo tuo, ką praėjusį  sekmadienį išvydo Pageluvyje.

Pilietis piktinasi
Pirmiausia šiaulietį papiktino chaosas, nes mašinų buvę prigrūsta ir pakelėje, ir pievoje prie pat ežero. Akį badė netvarka, nes aplinkui primėtyta šiukšlių, nors pastatyti šiukšlių konteineriai. Žolė nenušienauta ir mažesnių aplink zujančių vaikučių tik galvelės iš žolių kyščiojo. Poilsiautojai kas kur sumanę statėsi kepsnines, rengėsi pietauti.

Apie vietą, kur karaliai pėsti vaikšto, klausti nereikėję – kvapas atvedė, bet pasinaudoti šiais „patogumais“ nekilo noras. Aplinkui miško takeliais nedrąsu buvę vaikštinėti, nes „užminuota“.

Šiaulietis labiausiai piktinosi, kad nesaugu tokioje maišalynėje nei vaikams, nei suaugusiems  – nei kokio tvarkdario, nei gelbėtojo. Ar toli iki nelaimės, kai mašinos statomos bet kur, kai nėra paruoštų vietų kepsninėms, o tokia sausra?

„Geluvos ežero skaidrumas, apylinkių grožis pritraukia šimtus poilsiautojų. Kur eina mokesčių mokėtojų pinigai, jeigu net po sunkaus darbo žmogui nėra higieniškų poilsio sąlygų? Kodėl valdžia tuos, kurie už menką atlygį pluša ir pailsėti į kurortus nepajėgia išsiruošti, tik prieš rinkimus prisimena?“ – klausė šiaulietis.

Suskaudo jam širdį ir pamačius apleistas, apdegusias buvusios vaikų stovyklos griuvenas. ,,Rūpestis vaikais ir jaunomis šeimomis – tik lozungai. Užuot remontavę, pritaikę poilsiui – sudarkė, išdraskė, išpardavė viską, o vaikai dulkėtose gatvėse ar prikaitusiame kambaryje prie telefono, kompiuterio „atostogauja“. Ne pinigų mūsų išrinktiesiems trūksta, o ūkiškumo ir rūpinimosi žmogumi, – apibendrino pilietis. – Geluvoje toks grožis, nuostabios pušys. Bet ar neateis pikti žmonės, ar neiškirs?“

„Tegu ponai nesiskundžia“
Tokiais žodžiais į korespondentės klausimą atsiliepė Bubių seniūnas Vytautas Slabys. „Miestiečiai mat piktinasi. O mes dėl išsiklaipiusių miesto šaligatvių nesiskundžiame. Kaip mes galime spėti sutvarkyti? Tie, kurie skundžiasi, tegu pasako, ką padarė patys. Nėra nei gelbėtojų, nei valytojų ir nebus – neturime tam lėšų“, – pamažu švelnindamas toną seniūnas pradėjo pasakoti, kad visus paplūdimius tvarko savo menkomis pajėgomis, netiki, kad padėtis tokia apverktina, nes žolė nupjauta prieš 2 savaites, ir pakvietė atvažiuoti kartu apžiūrėti.

Kai po pietų drauge su seniūnu nuvykome prie Geluvos, traktoriukas pjovė žolę. Seniūnas patikino, kad negalvotume, jog darbai pradėti dėl mūsų skambučio – esą viskas planuojama, kiekvienam darbui turi ateiti savas laikas.

Žolė pievoje prie ežero iš tikrųjų nebuvusi labai aukšta, tokia galėjo per dvi savaites ūgtelėti. Šiukšlių aplink nesimatė, nurinkta. Dvivietė tupykla, įrengta prieš 2 metus, higieniškumu neviliojo, bet buvo neseniai išvalyta ir vėl kažkieno neatsakingai „paženklinta“. Persirengimo kabinos, suoliukai tvarkingi. Maudymuisi zonos ežere nepažymėtos. Saugių vietų kepsninėms statyti ir geriamojo vandens taip pat nėra.

Iki 2008 m. Geluvos ežeras priklausė miestui kaip rekreacinė zona, bet irgi nebuvo nieko modernaus įrengta. Seniūnas sutinka, kad poilsiautojų aptarnavimas galėtų būti kitoks: „Tai yra mano kiemas ir jis turi būti tvarkingas. Gal norėtume teikti šiuolaikiškas paslaugas – net gultus, rankšluosčius. Deja, rajono Savivaldybė dar iki tokio požiūrio neužaugo. 689 eurai per metus skiriami visiems paplūdimiams tvarkyti. Ką už juos galima padaryti? Seniūnija net neturi etato maudyklos priežiūrai.“

Pasak seniūno, prie ežero netrukus atsidarys kavinė, tariamasi, kad verslininkai tvarkys aplinką, leis poilsiautojams naudotis biotualetu.

O kol kas už laukiamos kavinės gražios tvoros dar kyšojo juosmenį siekiančios žolės kuokštai.

O kieno reikalas?
Minėtoji vaikų stovyklavietė, kuri dabar gąsdina juoduojančiais degėsiais, priaugusi piktžolių ir krūmokšnių, kaip seniūnui žinoma, yra įtraukta į apleistų pastatų sąrašą, kuris pristatytas Savivaldybės Ekonomikos skyriui.

Tik metų metus niekas nesikeičia. Vieta, be abejo, pavojinga, ypač smalsiems vaikams. Dabartinis jos savininkas yra UAB „Talša“, kurios generalinis direktorius Henrikas Elenbergas, paklaustas, kas planuojama čia daryti, pasakė: „Mano reikalas“ ir numetė ragelį.

Taigi nėra ko kvailais klausimais trikdyti ramybę.

Rajono Savivaldybėje taip pat. Vieni pas kitus siuntinėjo, bet atsakingų neatsirado. Seniūnas prasitarė, kad jau mėnesį laukia, kol bus sudaryta komisija dėl apleistų Zubovų pastatų pačioje Bubių gyvenvietėje, o čia – tik miškas…

Pavojus slypi ir pakelėse
Seniūnas V. Slabys aprodydamas savo valdas nuogąstavo, kad vos spėja tvarkytis, nes seniūnijos atsakomybei palikta labai daug: „Apsauginė zona iki kelio yra valstybinė žemė, jai tvarkyti lėšų neskiriama, o seniūnija turi rasti. Mūsų teritorijoje 43 neveikiančios kapinės, 4 veikiančios, parkai, paplūdimiai sudaro 40 ha. Seniūnijoje beturime 5 užimtumo darbuotojus. Kurtuvėnų kapinėms tvarkyti skirta 0,75 etato, Bazilionų – 0,5 etato. Nerimą kelia, kas žolę pjaus ir lapus grėbs po 10 metų. Jauni nieko nesiruošia daryti. Mes dar turime technikos, o daugelis seniūnijų neturi.“ Seniūnas parodė net iš pažiūros primityvų greiderį, kurį įsigijo dėl taupumo. Konkursą laimėjusi bendrovė už 1 km kelio išlyginimą ima 15 eurų, o savuoju už tiek 50 km išlygina.

Apžiūrėjome ir savanorystės pagrindais įrengtą maudyklą Gilvyčiuose, išklausėme nuogąstavimus, kad Bubių tvenkinys laukia nesulaukia gelbėtojų (jiems skirtą namelį šiaip taip pavyko išsaugoti),  neprisiprašo, kad būtų įrengtas „varlinukas“ vaikams maudytis.

Rajono valdininkų ataskaitose skelbiama, kad pernai rajone niekas nenuskendo. Ar būtinai turime sulaukti nelaimės, kad atsirastų lėšų jei ne patogumui, tai bent saugumui?

Kelininkai pinigų, pasak V. Slabio, nestokoja. Tačiau jiems priklausančios pakelės nenušienautos. Ypač pavojinga, kad  automobilio langus siekiančios žolės styro išvažiavimuose iš Kurtuvėnų, Bazilionų. Apie kokį eismo saugumą galima kalbėti, jei per žoles žmogaus ar transporto priemonės gali nepamatyti.  Nuo Bubių važiuojant Kurtuvėnų link dažnai į kelią iššoka žvėrys. Įspėjamuosius  ženklus, deja, baigia užmaskuoti aukštaūgės žolės.

Ir viena gera žinia – vanduo švarus
Šiaulių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro sveikatos stebėsenos specialistė Vaineta Jurkienė informavo, kad 14 Šiaulių rajono vandens telkinių vandens kokybę maudymosi sezono metu tiria Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Šiaulių skyrius.

Gegužės 25 dienos tyrimo duomenimis juose vandens kokybė atitinka higienos reikalavimus. Geluvos ežere vanduo taip pat švarus, maudytis tinkamas.

2018 06 12 08

V. Slabys: ,,Mes tvarkome, kiek pajėgiame. Bet ką už tuos grašius galime padaryti?“
Artūro STAPONKAUS nuotr.

2018 06 12 06

Traktoriukas pirmadienį šienavo Geluvos aplinką.
Artūro STAPONKAUS nuotr.

2018 06 12 09

Vanduo Geluvoje švarus.
Artūro STAPONKAUS nuotr.

2018 06 12 10

Tupyklos kvapai nesvetingi.
Artūro STAPONKAUS nuotr.

Į viršų