Jaunųjų atlikėjų koncertas, skirtas Baltijos šalių 100-mečiui ir Tarptautinei vaikų gynimo dienai, vyks birželio 1 d. 16 val. Chaimo Frenkelio viloje. Tai – Šiaulių miesto garbės pilietės smuiko mokytojos ekspertės Nijolės Prascevičienės sumanyto projekto ,,Su muzika širdyje“ pirmoji dalis. Apie koncertą ir  projekto idėją pasakoja pati jo iniciatorė ir meno vadovė.

Pagarba prof. Sauliui Sondeckiui
,,Projektas ,,Su muzika širdyje“ – Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos ir 1-osios muzikos mokyklos renginys, skirtas prof. S. Sondeckiui, kurio 90-ąsias gimimo metines paminėsime šiais metais spalio 12 dieną, – kalbėjo N. Prascevičienė. – Šis projektas mano sugalvotas toks išplėstinis. Pasikviečiau kolegų iš Latvijos ir Estijos, kurie atvyks su augančiais jaunaisiais talentais smuiko pasaulyje. Kadangi profesorius labai mylėjo vaikus, ypač smuikuojančius, pirmąją projekto dalį rengiame birželio 1 dieną, bendru sutarimu koncertą  paskyrėme Baltijos šalių šimtmečiui ir Tarptautinei vaikų gynimo dienai.“

Smuiko mokytoja prasitarė jaučianti pareigą išlaikyti aukštą jaunųjų atlikėjų paruošimo lygį, saugoti muzikines miesto tradicijas: „Minėsime ir maestro S. Sondeckį. Niekada nepamiršiu tų koncertų, kuriuos rengdavome profesoriaus namuose Vilniuje. Mums visiems šio gerbiamo muziko atminimas labai brangus. Kol galiu, aš tai darysiu.“

Talentingi Baltijos šalių smuikininkai – Šiauliuose
„Muzika reikalinga vaikams kaip oras. Ne taip dažnai šiauliečių šeimos turi galimybę paklausyti geros muzikos. Tuo labiau nemokamai puikioje Ch. Frenkelio vilos salėje. Todėl ir nusprendėme rengti koncertą Tarptautinę vaikų gynimo dieną. Tegu tai bus gražus šventės akcentas. Talentingi vaikai iš trijų Baltijos šalių smuikuos vaikams ir jų tėveliams“, – sako N. Prascevičienė.

Koncerte dalyvaus Šiaulių 1-osios muzikos mokyklos, S. Sondeckio menų gimnazijos, Rygos ir Estijos jaunieji smuikininkai.  Skambės  H. Vieniavskio „Koncertas Nr. 2“,  M. Ravelio „Čigonė“, B. Dvariono „Prie ežerėlio“, J. Sibelijaus „Romansas“,V. A.  Mocarto kūriniai. Tai – profesionalių smuikininkų atliekama muzika. Koncerte ją atliks jauni, bet talentingi, jau spėję išgarsėti, tarptautiniuose konkursuose laurus skinantys atlikėjai.

Tai šiauliečiai Agnius Juška, Morta Milašauskaitė, Ugnė Krikščiūnaitė, smuikininkų ansamblis „Fiori musicali“, kurį mokytoja subūrė iš Šiaulių 1-osios muzikos mokyklos ir S. Sondeckio menų gimnazijos moksleivių. „Mūsų smuikininkams tai bus ne tik šventė, bet ir galimybė lygiuotis į pranašesnius, – sako mokytoja ekspertė. – Visada svarbu išgirsti, kaip tą patį kūrinį galima sugroti geriau. Iš savo svečių verta pasimokyti. Pažįstu jų mokytojus ir labai džiaugiuosi, kad sutiko dalyvauti projekte.“

Koncerte birželio 1-ąją gros Estijos smuikininkai Uku Toots ir  Rahel Peäske, kuriems pranašaujama didelė ateitis. Latvijos smuikininkai Olga Fokina, Anastasija Svirina, Daniel Bulajev jau pažįstami Lietuvos muzikos klausytojams. Anastasija – V tarptautinio S. Sondeckio jaunųjų smuikininkų violončelininkų ir pianistų konkurso A grupės laureatė. Ypatingo dėmesio nusipelno  Daniel Bulajev, trylikametis smuiko vunderkindas, kuris nuo mažų dienų stebina  išskirtiniu talentu. Būdamas penkerių su kameriniu orkestru debiutavo Rygoje, septynerių su simfoniniu orkestru jau grojo Rusijoje, o dar po metų atliko pirmąjį solinį rečitalį Maskvos P. Čaikovskio konservatorijos koncertų salėje. D. Bulajev jau yra koncertavęs su „Kremerata Baltica“, „Rusijos virtuozų“, Maskvos jaunimo kameriniais orkestrais, Latvijos nacionaliniu operos, Liepojos ir kitais simfoniniais orkestrais, grojo su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru.

„Dėkoju „Aušros“ muziejui už salę, o šiauliečius raginu nepraleisti progos išgirsti jaunuosius talentus, kartu su vaikais įsileisti į širdis prasmingos muzikos, “– sakė  N. Prascevičienė.

Su muzika širdyje ir su atsakomybe
Projekto tęsinys – koncertai liepos 6-ąją ir spalio 12-ąją. Minint 90-ąsias Sauliaus Sondeckio metines, be  solistų, dar dalyvaus Šiaulių jaunuolių ir berniukų choras „Dagilėlis“,Vilniaus valstvbinis kvartetas, Šiaulių 1-osios muzikos mokyklos, S. Sondeckio menų gimnazijos muzikantai. Apie konkrečias koncertų programas dar kalbėti ankstoka, bet pokalbis nejučia krypsta apie jaunųjų talentų ugdymą. „Labai džiaugiuosi, kad nepaisant kultūros menkinimo Lietuvoje, tėvų pasikeitusio požiūrio į meninį ugdymą, dar vis atsiranda vaikų, kurie labai daug dirba, mažiau sėdi prie kompiuterių, – atviravo mokytoja. – Kiekvieną galima išmokyti groti, bet paruošti tarptautiniams konkursams – visai kas kita. Turi būti atsidavimas tiek paties vaiko, tiek jo šeimos, tiek ir mokytojo. Griežiant smuiku iš pradžių labai sunku išmokti techninių dalykų – teisingai ranką laikyti, peties nekelti, judesiai turi būti plastiški. Prireikia kantrybės, fizinės ištvermės. Kai su tuo susiduria, ima suprasti, kad tai ne šou, ne žaidimas, o sunkus darbas. Iš vaiko privalau reikalauti kaip iš suaugusio.“

Pasak patyrusios pedagogės, pasikeitė visuomenė, auga karta, kuri eina lengviausiu keliu. Vaikai pripratę būti tik giriami. Keistai nustemba išgirdę, kad ne viskas gerai. Kai pasiseka, pajunta tikrą šventę, išmoksta skirti, kas yra tikras pagyrimas.

Vaikai judrūs, sunkiai suvaldomi. Kaip įmanoma išmokyti groti smuiku? Mokytoja turi atsakymą: kai žiūri vienas kitam į akis, vaikas pajunta, kad gali būti kitoks. „Čia jie daug geresni negu klasėje. Užsimezga ryšiai, tampa kaip savo vaikai. Tas ryšys sudrausmina ir padidina atsakomybę, nes vienaip groji vienas, ir visai kitaip, kai kas nors klausosi: – negali bet kaip. Kai mokytoja reikli ir beveik niekada vaikų negiria, ateina pirmieji pasiekimai, o jie motyvuoja siekti dar daugiau“, – patirtimi dalijasi N. Prascevičienė.

Anot jos, didžiausiais lobis, kai vaikas mokosi muzikos mokykloje. Jie labai pasikeičia, ima kitaip viską vertinti. Pasikeičia ir šeimos, jos kartu su vaiku auga, bręsta muzikinis skonis, atsiranda tradicijos lankyti koncertus, siekti gražių dalykų. Labai daug baigusių muzikos mokyklas vėliau groja universiteto kameriniame ansamblyje, važinėja po pasaulį. „Visi vaikai turėtų mokytis muzikos, – sako mokytoja. – Štai padūkėlių berniukų grupę surinkau į ansamblį. Kaip jie stengiasi lygiuotis į šiek tiek vyresnius – „Fiori muzicali“(lot. „muzikos gėlės“). Net pavadinimą pasiūlė: „Mokytojos berniukai“ Jie viską supranta, pasitikrina, kaip aš galvoju. Taip ir žaidžiu. Dirbu su mažais vaikais. Kad juos ugdyčiau teisingai, neturiu kada atsipalaiduoti, turiu galvoti apie kiekvieną. Aš įpratusi ką nors darydama atiduoti save visą.“

Į viršų