Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos ligoniukai vakar sulaukė neįprastų lankytojų. Linksmai pokštaudami, dainuodami keistas klounų daineles gerą nuotaiką skleidė raudonnosiai klounai: visažinis  Kazimieras, išsiblaškėlis Algirdas, dailioji Klara ir saldumynų mėgėja Lusinda. O kadangi jie nuolat ginčijosi, vienas kitą pertraukinėjo, painiojo net savo vardus, vėliau paaiškėjo – net skaičiuoti gerai nemoka, tai gal vaikams visai kitaip prisistatė. Jie aplankė Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos centro, Vaikų ligų, Vaikų psichiatrijos, Vaikų intensyviosios terapijos skyrių pacientus.

Misija – nešti džiaugsmą
„Raudonos nosys – gydytojai klounai“ yra Lietuvoje gydytojus klounus vienijanti organizacija, kurios tikslas – lankyti sergančius vaikus ligoninėse ir dovanoti jiems šypsenas, padedančias sveikti.

Kaip teigė klounas  Kazimieras, jų  misija – nešti džiaugsmą.

Juokas geriau negu vaistai ir jie šitaip gydo vaikus jau 7 metus. Ar liga, ar ne liga –  vaikas nori džiaugtis, nori juoktis. Kiekvienas apsilankymas teikia gerų emocijų.  

„Nežinau, ar padeda sveikti, bet laukia mūsų visur. Algirdas suskaičiavo, kad per savaitę aplanko 120-187 vaikus, o Klara gyrėsi, kad  ir pas senelius jau pabuvojo, ir  reabilitacijos centruose,  net pas pabėgėlius, – Kazimieras, paklaustas, kaip vertina savo veiklą, sakė: – Paklounavęs jaučiuosi kaip tikras žmogus.“

Juokas gydo, teikia vilties
Moksliniai tyrimai rodo, kad juokas stabdo stresą, didina endorfinų, mažinančių skausmą, kiekį. Padeda sutrumpinti sveikimo procesą, skatina optimizmą, lavina vaizduotę, padeda kurti ryšius tarp žmonių.

Moters ir vaiko klinikos direktoriaus pavaduotoja dr. Margarita Valūnienė džiaugiasi, kad  jau keletą metų ligoninėje lankosi šios programos klounai ir bendrauja su vaikais, vaidindami linksmas istorijas. „Vaikams smagu, kad neformalūs žmonės atkreipia į juos dėmesį, kitaip bendrauja.“

M. Valūnienės nuomone, žaismingumas, juokas sustiprina viltį greičiau pasveikti.

Ypač vilties reikia lėtinėmis ligomis sergantiems. Vaikai atitrūksta nuo ligoninės kasdienybės, vaistų, diagnozių. Svarbu, kad gydytojai klounai profesionaliai pasirengę bendrauti ir su psichikos sutrikimų varginamais vaikais, dovanoja jiems puikią galimybę pabendrauti, bent trumpam atsipalaiduoti nuo baimių, nerimo.

Didžiausia dovana – džiugios emocijos
Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos centre po apendikso operacijos gulinti Augustė neišsidavė, kad klounai ją pralinksmino, nes juoktis dar nedrąsu, o jos mama Aneda linksmai plojo artistams ir dėkojo už puikią nuotaiką. „Akimirkai pasimiršo bėdos“, – sakė ji.  

Inga kol kas palatoje viena, tad šiek tiek liūdna. Jai patiko juokingas klounų šokis, būtinai papasakos mamai apie keistus svečius. Gražvydo palatoje klounai labiausiai patiko tėčiui, o vaikinui sunku atsikratyti operacijos baimės. Vis dėlto pripažino, kad trumpam buvo apie ją pamiršęs.

Slaugytojos Danutės teigimu, tokie žaismingi lankytojai ne tik vaikams reikalingi. Medikams taip pat suteikia trumpą atokvėpio valandėlę: „Visa, kas nuotaiką pataiso, yra puiku.“

Vaikų ligų skyriuje trimetė mergaitė susidomėjusi stebėjo, kokius pokštus klounai berniukams rodo. Sulaukusi jų dėmesio, pasimetė, tapo rimtumo įsikūnijimu. Tik klounams išėjus iš palatos ėmė reikalauti: „Noriu klouno.“

Šiauliuose „Raudonos nosys – gydytojai klounai“ dar apsilankys ne kartą. Jie moka bendradarbiauti su ligoninės personalu, žino, kokius pokštus mėgsta paaugliai, supranta, kaip neišgąsdinti mažylių.  Ne dovanos, ne saldainiai, net ne žaislai labiausiai džiugina. Vertingiausia yra emocinė parama vaikams ir juos slaugantiems artimiesiems.

2017 10 05 12

„Raudonos nosys – gydytojai klounai“ Šiaulių moters ir vaiko klinikoje žarsto gerą nuotaiką.
Artūro STAPONKAUS nuotr.

Į viršų