facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Vaiko teisių apsaugos įstatymo pataisos, kuriomis siekiama stiprinti psichologinę ir socialinę šeimų gerovę, regis, atvėrė ilgai nepaisytą piktžaizdę. Iki tol vaikai, kuriems saugi aplinka, jaukūs namai, rūpestingi tėvai – nepatirtas dalykas, tarsi neegzistavo. Nors nelaimingų vaikų tragiškos istorijos, pasibaigusios mirtimi, sekė viena paskui kitą.

Po priimtų pataisų šoktelėjęs vaikų, paimtų iš šeimų, skaičius gerokai padidino ir socialinių paslaugų poreikį – trūksta tiek socialinių globėjų, tiek  bendruomeninės globos paslaugų.

Šiauliuose pernai vasarį  ėmė veikti LPF SOS Vaikų kaimų Lietuvoje draugijos Šeimų stiprinimo padalinys, šiemet Zokniuose atsidarė vaikų dienos centras „Parama šeimoms“, kuriame net ir vasarą gausu vaikų, o birželį startavo „SOS Vaikų kaimai Lietuva“ bendruomeniniai vaikų globos namai namaimieste. Ir juose netuščia. Visgi pagalbos taškai yra, tačiau stinga žmonių, kurie galėtų laikinai priglausti kritinėse situacijose atsidūrusius vaikus.

Paruoštų globėjų – tik keletas
Nuo birželio Šiaulių miesto bendruomeniniuose globos namuose teikiamos bendruomeninės globos paslaugos, pagalba vaikams, atsidūrusiems situacijose, kai jie negali gyventi su savo biologiniais tėvais ar šeimos nariais. Šiuose namuose prireikus konsultuoja psichologas. Čia mokoma sveikos gyvensenos įgūdžių, atstovaujama vaikų interesams ugdymo, gydymo įstaigose.

„Šiandien bendruomeniniuose šeimos namuose gyvena keturi vaikai – du berniukai ir dvi mergaitės iš skirtingų šeimų. Situacijos šių vaikų įvairios – vienoje šeimoje buvo priklausomybės problemos, kitoje – smurtas.

Namuose gali gyventi daugiausiai aštuoni vaikai. Tai jau ne valstybinė įstaiga, aptverta tvora. Svarbu, kad tai būtų šeimos namas ir nesijaustų, jog tai yra institucija, aplinka vaikui turi būti kuo artimesnė namų aplinkai“, –  sako socialinio darbo atvejo vadybininkė Gintarė Lukaitė-Cekavičė.

Socialiniai globėjai – dar viena grandis, užtikrinsianti vaiko gerovę. Šiandien Šiauliuose jau yra trys parengti globėjai, kurie priims tėvų globos netekusius vaikus. Tačiau toks skaičius – labai mažas.

„Mažiausiai reikėtų dešimt ir daugiau. Ir apskritai reikėtų tiek, kad galėtumėme padėti vaikams ne vien tik iš miesto, bet ir iš rajono ar net iš regiono. Paskelbus informaciją apie tai, kad laukiama norinčiųjų tapti socialiniais globėjais, masinio atsiliepimo nebuvo“, – sako G. Lukaitė-Cekavičė.

Visgi, socialinio atvejo vadybininkės manymu, žmonių sąmoningumas auga ir norą padėti išreiškė įvairios šeimos – vyresnio amžiaus žmonės, jau užauginę savo atžalas, taip pat vis dar auginantys savo vaikus.

Tačiau jei norinčiųjų ir atsirado, tai galų gale išsigąstama sveikatos patikros, kandidatai mano, kad jų gyvenimo sąlygos būsiančios netinkamos.

Kad ir kokie tėvai – vaikams svarbiausia yra grįžti
Laikinoji globa vaikams teikiama daugiausiai iki metų ir tik blogiausiu atveju jiems ieškoma naujos šeimos.

Pasak specialistės, laikinoji globa turi visą kompleksą tikslų: ne tik grąžinti vaiką į šeimą užtikrinant kokybišką priežiūrą bei jo interesų atstovavimą, bet ir sudaryti vaikui gyvenimo sąlygas, kurios atitiktų jo amžių, sveikatą ir išsivystymą. Labai svarbu, kad jis saugiai ir tinkamai augtų, tobulėtų, rengtųsi savarankiškam gyvenimui šeimoje ir visuomenėje.

Pagalba teikiama ir šeimai operatyviai šalinant vaiko atskirties nuo šeimos priežastis. O jeigu nėra galimybių grįžti į šeimą, tenka rengti vaiką įvaikinimui ar globai kitų fizinių globėjų šeimoje.

„Kiekvienas vaikas, kad ir kokia bloga mama bebūtų, nori sugrįžti pas ją, nepaisant to, kad ji ir nesirūpina juo, muša... – sako G.  Lukaitė-Cekavičė. – Vis dar gajus požiūris, kad vaikas yra beteisis. Kiekviena šeima yra skirtinga ir mūsų kuruojamose šeimose nemaža absoliučių kraštutinumų – vienoje vaikas būna visiškai beteisis, o kitoje vaikas viską gali ir jam viskas leidžiama: štai nori – eina, nori – neina į mokyklą. Bet mūsų tikslas – „rūpestinga šeima kiekvienam vaikui.“

Kita vertus, kai kas piktinasi, kad norintieji tapti socialiniais globėjais ar tie „negeri tėčiai ir mamos“  dabar sulaukia kur kas daugiau pagalbos ir dėmesio nei „gerieji“ tėčiai ar mamos.
Antai, socialiniams globėjams – atostogos, atlyginimas, įvairi pagalba, mokymai.

„Iš vienos pusės, galbūt ir gauna daugiau šie žmonės pagalbos, bet iš kitos pusės, įstaigoje augantis vaikas valstybei kainuotų žymiai daugiau. Manau, kad žmonės, kurie prisiima globoti svetimą ir nori jam padėti, nusipelnė pagalbos. Tačiau lygiai taip pat toms šeimos, kurios neturi jokių problemų, irgi reikia dėmesio. Tikiu, kad valstybė skirs daugiau dėmesio bet kokios šeimos gerovei stiprinti“, – sako specialistė.

2017 07 04 17

Socialinio atvejo vadybininkės manymu, žmonių sąmoningumas auga ir norą padėti išreiškė įvairios šeimos – vyresnio amžiaus žmonės, jau užauginę savo atžalas, taip pat vis dar auginantys savo vaikus.
Artūro STAPONKAUS nuotr.

Į viršų