Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento duomenimis, Šiaulių apskrities administracinėse teritorijose padidėjo sergamumas peršalimo ligomis. Iš viso Šiaulių krašte praėjusią savaitę gripu susirgo 30 žmonių, iš kurių pusė – vaikai iki 17 metų.

Pastarosiomis dienomis vis dažniau šeimos gydytojų duris praveriamos jau ligai įsismarkavus. Kai keletą dienų laikosi aukšta temperatūra, tada prireikia ir medikų pagalbos, nors iki tol dažnas yra linkęs į lengvus peršalimo ligos simptomus paprasčiausiai nekreipti dėmesio.

Šiaulių centro poliklinikos šeimos gydytoja Regina Januškienė pastebi, jog tėvai nevengia sloguojančių vaikų vesti į darželius, net kai iš ten dažniausiai jie parsineša į namus dar didesnę puokštę ligų. Saugantis peršalimo ligų gydytojai pataria laikytis higienos, dažniau būti gryname ore, valgyti daugiau vaisių ir daržovių bei išeinant iš namų tinkamai apsirengti ir aprengti vaikus, nes dažnai perkaitimas tampa ir peršalimo ligos priežastimi. Taip pat gydytoja rekomenduoja daugiau leisti laiko gamtoje, nes grynas oras padeda kovoti su sloga.

Padaugėjo sergančių peršalimo ligomis
Pasak gydytojos R. Januškienės, peršalimo ligos prasidėjo jau rugsėjį, kada vaikai sugrįžo į mokyklas, pradėjo lankyti darželius.

Lapkričio mėnesį ligos buvo nurimusios ir sergančių šiauliečių buvo sumažėję, tačiau pastarąsias dvi savaites sergančiųjų peršalimo ligomis vėl padaugėjo.

„Šiuo metu pas mus dažniausiai ateina pacientai, kurie skundžiasi karščiavimu, galvos ir gerklės skausmu,varginančios slogos simptomais. Į medikus žmonės kreipiasi ne pirmąją ligos dieną, o susirgę bent porą dienų palaukia namuose, gydosi liaudiškomis priemonėmis. Grėsmę sveikatai kelia aukšta ir ilgai nekrintanti temperatūra. Tokiems pacientams būtina medikų apžiūra, jiems atliekami papildomi tyrimai.

Pasitaiko, kad į medikus kreipiasi ir nuvarginti slogos simptomų žmonės. Jei peršti gerklę, ateina kartais pasitikrinti, ar nėra anginos. Daugiausia sulaukiame pačių mažiausiųjų šiauliečių, kurie lanko kolektyvus, todėl serga dažniau nei suaugusieji. Be to, vaiko imunitetas nėra tvirtas, todėl natūralu, kad daugiau ir serga. Be to, lankantys mokyklą ar darželį ne tik patys užsikrečia, bet ir susirgę pasidalija savo ligomis su kitais, todėl ligų išvengti nepavyksta“, – aiškina gydytoja.

Gydytojai rekomenduoja grūdinti organizmą
Nors šiuo metu jau grūdintis ir stiprinti imunitetą yra vėlu, tačiau vis tiek R. Januškienė sako, kad reikia stengtis kuo daugiau gerti vandens, vaistažolių arbatų, valgyti šviežių vaisių ir daržovių ir taip stiprinti organizmą, kad didėtų atsparumas ligoms.

Anot R. Januškienės, norint rečiau sirgti, grūdintis geriausia būtų pradėti nuo pavasario ar bent jau rudenį. Kai ligos įsismarkauja, grūdinimais jau nebepadės išvengti peršalimo ligų. Taip pat gydytoja pataria atkreipti dėmesį į aprangą.

„Labai svarbi mūsų apranga, nes netinkamai apsirengęs žmogus gali peršalti arba perkaisti.  Ateina į gydytojo kabinetą mamos su vaikais ir kartais nurengus vaikelį jis tiesiog garuoja. O ką tai reiškia? Kad mamos persistengia, vaikus per daug prirengia, jie perkaista, o jei dar vėjas koks pertraukia, taip ir serga jie be paliovos“, – aiškina gydytoja.

Peršalimo ligos neaplenkia ir kūdikių, tačiau jie, anot gydytojos, dažniausiai suserga, kai į namus kartu su peršalimo ligomis grįžta vyresni vaikai.

Gydytoja džiaugiasi, kad šiemet gripo atvejų dar neteko užfiksuoti, tačiau skuba priminti gyventojams gripo požymius.

„Prasidėjusio gripo simptomai, kurie labai panašūs į peršalimo ligų, yra kur kas ryškesni. Gripu sergantis žmogus skundžiasi galvos, akių skausmu, jį vargina aukšta temperatūra, kūno laužymas. Tikrojo gripo simptomai turi ryškesnius simptomus ir žmogus jaučiasi prasčiau. Namuose reikėtų pasilikti gydytis atsižvelgiant į būklę. Pakilus temperatūrai ir sloguojant į darbą ar mokyklą nereikėtų eiti, nes toks žmogus yra pavojingas kitiems ir gali apkrėsti bendradarbius ar bendramokslius“, – sako gydytoja.

Pirmas dvi dienas, jaučiant panašius simptomus, anot R. Januškienės, dar galima gydytis namuose, tačiau jei sveikata negerėja, trečią ligos dieną jau rekomenduojama kreiptis į medikus.

Gydytoja R. Januškienė sako, kad šiuo metu siaučia „pilvo“ gripas, o tikrasis gripas dar snaudžia. Gydytojų vadinamas „pilvo“ gripas – tai infekcinės ligos, kurios šiuo metu itin dažnos tarp vaikų ir suaugusiųjų. Susirgę žmonės skundžiasi pilvo skausmais, viduriuoja, vemia.

Į viršų