facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

„Nėra jokių Higienos normų, reglamentuojančių vaikų žaidimų kambarių įrengimus”, - teigia Šiaulių visuomenės sveikatos centro Kontrolės skyriaus vedėja Josana Motiejauskaitė. 
Vaido SIMANAUSKO nuotr.
 
 
 

Asta VOLKOVAITĖ

Pirmadienį policijos pareigūnams pranešta, kad prekybos centre „Bruklinas“ esančioje vaikų žaidimų salėje susižalojo du mažamečiai vaikai. Nuo pripučiamo batuto sekmadienio popietę nukritusiam aštuonmečiui lūžo kaukolė, sukrėstos galvos smegenys, jo keturmetei seseriai lūžo kairės kojos blauzdikaulis. Pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo dėl neatsargumo. Paaiškėjo, kad iki šiol nėra reglamentuotos tvarkos dėl vaikų žaidimų kambarių, o pripučiamiems batutams galioja tiktai elementarūs žaislų saugos standartai.

Prižiūrėtojui moka už sėdėjimą?

Antradienį apie įvykį paklaustas vaikų žaidimų aikštelės savininkas panevėžietis Žilvinas Baronas pareiškė nieko apie sužalotus vaikus nežinąs. „Nieko dar nežinau, ruošiuosi viską išsiaiškinti”, - antradienio popietę „Šiaulių naujienoms” pareiškė vaikų žaidimų aikštelę prekybos centre „Bruklinas” įkūręs verslininkas. Pabandėme pasikalbėti su sekmadienį minėtoje vaikų žaidimų aikštelėje vaikus prižiūrėjusiu darbuotoju.

„Nieko nežinau apie susižalojusius vaikus, niekas į mane nesikreipė. Mano darbas yra sėdėti. Aš tik žinau, ką turėčiau daryti nelaimės atveju, žinau apie bendrąją medicinos pagalbą”, - savo darbo specifiką apibūdino nelaimės dieną vaikų žaidimų aikštelėje dirbęs vaikinas. Darbuotojas pridūrė puikiai žinąs visas taisykles. Esą jis ne visada privalo stebėti vaikus. „Jei vaikas jaunesnis nei septyneri metai, juo turi pasirūpinti tėvai”, - „Šiaulių naujienoms” dėstė nepanoręs prisistatyti darbuotojas.

Tėvai savo vaikams turės paieškoti kitos aikštelės

Prekybos centro valdytojo, bendrovės „Naujasis Bruklinas” administracija sužinojusi apie įvykius verslininko Ž. Barono nuomojamoje vaikų žaidimų aikštelėje, pranešė, kad artimiausiu metu tėvai savo vaikams turės paieškoti kitos žaidimų aikštelės, nes prekybos centre „Bruklinas” patalpas besinuomojančio Ž. Barono įmonės veikla, kol nėra aiškios nelaimės priežastys ir aplinkybės, būsianti sustabdyta. 
 
„Tol, kol nebus aiškios nelaimės priežastys ir aplinkybės, nebus išspręstas klausimas dėl žalos kompensacijos, vienašališkai sustabdysime nuomos sutartį su Ž. Barono įmone. Ateityje svarstysime, ar sutartis iš viso bus pratęsta”, - rašoma elektroniniame prekybos centro vadovės Rūtos Iždonienės išplatintame pranešime. 

Vaikai buvo palikti likimo valiai

Prekybos centro valdytojai tik įvykus nelaimei žada aiškintis, ar Ž. Barono įmonė turi nelaimingų atsitikimų civilinės atsakomybės draudimą. Anot „Bruklino” valdytojų, pagal vaikų žaidimų aikštelės pripučiamiems batutams nuomos sutartį, Ž. Barono įmonė yra įsipareigojusi užtikrinti jos darbuotojų priežiūrai paliktų vaikų saugumą, laikytis atitinkamų taisyklių bei reikalavimų.
 
Aiškėja, kad vaikų žaidimų aikštelės prižiūrėtojai nepakankamai padarė, kad būtų išvengta nelaimingo atsitikimo, kai susižalojo du mažamečiai. Anot vadovės, nėra normalu, kad keturmetė ir aštuonmetis buvo palikti likimo valiai. „Tai, kad du mažamečiai vaikai buvo palikti be priežiūros, kalba apie atsainų batutų aikštelės operatorių požiūrį į saugumą”, - visą kaltę nuomininkams verčia R. Iždonienė.

Batuto negalima praryti 

Pabandėme išsiaiškinti, kokių reikalavimų turėjo laikytis vaikų žaidimų aikštelę įkurdinęs verslininkas. Ar vaikų žaidimų aikštelės prižiūrėtojas vaikus privalo stebėti ir tais atvejais, kai mažamečius prižiūri patys tėvai?  „Toks darbuotojas vaikų žaidimų aikštelėje privalo nuolat būti, nepriklausomai nuo vaikų amžiaus, - teigia Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Šiaulių skyriaus vyriausioji valstybinė inspektorė Neringa Ginčienė. 
 
Aiškėja, kad konkrečių saugos reikalavimų milžiniškiems pripučiamiems batutams net nėra. „Reikia laikytis bendrųjų saugos reikalavimų bei kitų reikalavimų. Tai kažkas panašaus į žaislų saugos standartus”, - lygina N. Gečienė. Išeitų, jog batutas, kaip ir kiti žaislai, neturėtų tilpti vaikui į burną, ant jo neturi būti smulkių detalių, kurias vaikas galėtų atkąsti ir praryti, batutas negali turėti aštrių pjaunančių briaunų ir pan. 

Nėra reglamentuotos tvarkos

„Nėra jokių Higienos normų, reglamentuojančių vaikų žaidimų kambarių įrengimus. Mes turime normas ikimokyklinio, neformaliojo ugdymo įstaigoms. Vaikų žaidimų aikštelių nei prie vienų, nei prie kitų priskirti negalime, tad čia galima vadovautis tiktai bendrosiomis normomis dėl mikroklimato ar triukšmo”, - tvirtina Šiaulių visuomenės sveikatos centro Kontrolės skyriaus vedėja Josana Motiejauskaitė. Pasirodo, kad nėra ir reglamentuotos tvarkos dėl pripučiamų batutų.
 
„Vaikų žaidimų aikštelės šalyje apskritai yra naujovė, neseniai atsiradęs objektas”, - sako J. Motiejauskaitė. Minėtos įstaigos Kontrolės skyriaus vadovė priduria, kad Šiaulių visuomenės sveikatos centras vaikų žaidimų aikštelių net nekontroliuoja. - Niekas nepriskyrė tokios kontrolės, - teigia J. Motiejauskaitė.
 
Šiaulių apskrities ligoninės Vaikų chirurgijos skyriaus vedėjas Povilas Venckus vakar „Šiaulių naujienoms” sakė, kad keturmetei prireikė operacijos atstatyti kaulą, jos brolio būklė šiuo metu stabili.

Pripučiami aukšti batutai Ž. Baronui priklausančioje žaidimų aikštelėje „Bruklino” prekybos centre net iš pažiūros neatrodo saugūs, - beveik nė viename nėra apsauginių sienelių, todėl nelaimės buvo galima laukti. Į viršų