facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Prieš kelerius metus Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba lopšelio-darželio „Berželio“ direktorę N. Marcišauskienę pasodino į teismo suolą. Nors politikai direktorės neatleido, šiandien įstaigai jau gresia ieškinys dėl vaiko patirtos kančios.   
Redakcijos archyvo nuotr.
 
 

Mykolas DEIKUS

Jeigu jūsų vaikas lopšelyje-darželyje ar mokykloje buvo sužalotas, nepasiduokite įkalbinėjami „susitarti”, nepranešti policijai, nesakyti medikams, kad trauma įvyko švietimo įstaigoje ar pan. Ketverių metų Inos sūnus praėjus beveik pusmečiui po sužalojmo kenčia skausmus, o mama beviltiškai siekia priversti švietimo klaną atsakyti už sūnui suteiktą skausmą.

Vaikui – kančių valandos

Garsųjį lopšelį-darželį „Berželis” lankęs ketverių berniukas buvo sužalotas praėjusių metų lapkritį. Tuo metu, kai auklėtojos žioplinėjo, vyresnis vaikas pastūmė berniuką ir šis krito ant grindinio. Kaip vėliau paaiškėjo, lūžo dešiniosios rankos kaulas.

Į verkiantį vaiką ir tai, kad nevaldo rankos, dėmesio niekas nekreipė. Sužeistas vaikas nuvarytas pietauti. Kadangi pats nebepajėgė nusirengti, bendraamžiai nuvilko paltuką ir jį pakabino. Vaiko kančios tęsėsi toliau.

Auklėtoja nutempė prie pietų stalo ir liepė valgyti. Kadangi dešiniosios rankos nebepakėlė, mažylis bandė maistą knibinėti kairiąja ranka. Pro ašaras. Tik praėjus kelioms kankinančioms valandoms, lopšelio-darželio darbuotojai suprato, kad kažkas negerai. Ir iškvietė ne greitosios pagalbos medikus, o mamą, kuri atskubėjo taksi automobiliu.

Policijai nepranešė

Taksi automobiliu mama berniuką  nuvežė ir į ligoninę, nes lopšelio-darželio darbuotojos bandė  atkalbinėti, jog nenutiko nieko rimto. Tačiau medicininį išsilavinimą  turinti mama nebesileido į ginčus ir išsivežė vaiką.

Operacija, varžtai, gipsas, langetės, mėnesius nevaldoma ranka. „Iš pradžių jam skaudėjo dešinioji rankytė, negalėjo žaisti, piešti, naktį  neapsiversdavo be mūsų pagalbos. Vėliau šie negalavimai užsitęsė  ir pradėjo varginti...” – pasakoja mama.

Dabar moteris sako suprantanti, kodėl ją, ištiktą šoko, į ligoninę atlėkusi auklėtoja atkalbinėjo nesakyti medikams, kad nelaimė įvyko lopšelyje-darželyje. Mamai tuo metu formalumai ir nerūpėjo.

Galima tik nuspėti, koks pokalbis tarp lopšelio-darželio atstovų ir medikų įvyko, kad apie traumą nebuvo pranešta policijai. Nors tokiais atvejais pranešti policijai – ligoninės pareiga, prašo tai padaryti tėvai ar ne.

Konfliktą  mėginta „numarinti”

Moteriai susidarė įspūdis, jog vienintelis lopšelio-darželio „Berželis” administracijos rūpestis – užglaistyti skandalą. Nei įstaigos direktorė, nei administracijos darbuotojos, skambinusios mamai, nė nepasiteiravo, kaip jaučiasi vaikas. Skubino pasirašyti dokumentus, komisijų išvadas ir pan.

Nors buvo atlikti net keli formalūs tyrimai, įstaigos administracija išlipo sausa. Tačiau po nelaimės su švietimo klanu susidūrusi moteris kaupė dokumentus, fiksavo pažeidimus, rinko įrodymus, kurie, įsitikinusi vaiko mama, buvo nuslėpti nuo Savivaldybės administracijos.

Savivaldybė pažeidimų nerado

Savivaldybės administracijos direktorius Vladas Damulevičius sako kalbėjęs su mama ir suprantąs, ką ji jaučia.

„Buvo atlikti du tyrimai, nurodžiau ištirti dar ir trečią kartą. Viską, kas, kalbant tarp eilučių, žinau. Buvo nubausta auklėtoja, tačiau įstaigos direktorė visus dokumentus sutvarkė teisingai. Nieko neradome”, - sako V. Damulevičius. Dėmesio lopšelis-darželis „Berželis” sulaukė dar ir dėl to, kad šios įstaigos direktorė N. Marcišauskienė anksčiau buvo patekusi į teismo suolą, nubausta, tačiau „išnešė” palyginti sveiką kailį. 

Administracijos direktoriaus žodžiais, jau metai, kai bet kokių tyrimų išvados yra persiunčiamos visoms Savivaldybės įstaigoms, kad šios padarytų  išvadas ir ištaisytų klaidas.

Pastaruoju metu rengiama nauja kontrolės sistema, kurioje numatytas ir aktyvus Vaikų teisių apsaugos tarnybos vaidmuo. Tai yra, smurtu švietimo įstaigose domėsis ne tik Švietimo, bei ir Vaikų teisių apsaugos skyriaus specialistai.

Dar ne laiminga pabaiga

Šiandien Inos sūnus lanko kitą lopšelį-darželį. Moteris džiaugiasi aplinka ir jaučia, kad į vaiką žiūrima visai kitaip.

Tačiau moteris pasiryžusi užbaigti, ką pradėjusi. Jos įsitikinimu, kalta ne nubaustoji auklėtoja, o sistema, už kurią atsakingas įstaigos vadovas.

Moteris teigia surinkusi dokumentus, kurie liudija prieštaringai vertintiną „Berželio” administracijos vaidmenį visame tyrime. Surinkti duomenys verčia abejoti, ar įstaigos direktorė šioje istorijoje nenusižengė teisės aktams.

Po to, kai Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai atsisakė (nusižengdami teisės aktams) priimti prašymą pradėti ikiteisminį tyrimą dėl vaiko sužalojimo, moteris pasitelkė advokatus. Lopšelio-darželio administracijai ketinama pateikti civilinį ieškinį dėl vaiko patirto skausmo. Preliminariu teisininkų vertinimu, šis ieškinys – perspektyvus. 

Į viršų