facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Zita KATKIENĖ
Prieš  62-ejus metus, kai įkurta Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO), pradėta minėti ir Pasaulinė sveikatos diena.
 Taigi nuo 1948 m. pradėjo minėti balandžio 7-ąją - Pasaulinę sveikatos dieną, nes tądien įsigaliojo PSO konstitucija ir oficialiai buvo įkurta ši organizacija. Kasmet  šią dieną iškeliama vis kita aktuali sveikatos tema. Šių metų šūkis - „Tapkime globalaus judėjimo už sveikesnius miestus dalyviais”. Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistai ragina miesto bendruomenę daugiau dėmesio skirti miesto aplinkai, savo sveikatai, įgyti naujų sveikos gyvensenos žinių, gerai praleisti laisvalaikį, pakelti nuotaiką sau ir kitiems.

Rūpestis - plačiąja prasme

Jau tapo įprasta balandžio mėnesį tvarkytis aplinką. Pasak Visuomenės sveikatos biuro  visuomenės sveikatos stiprinimo specialistės Astos Ivoškienės, šį balandį nereikėtų apsiriboti vien aplinkos švarinimu. Pasaulinės sveikatos dienos proga  specialistai ragina miestiečius kartu kurti sveiką aplinką bei rūpintis, kad ji taptų ne tik švari, bet ir saugi plačiąja prasme. Tam savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras organizuoja renginių ciklą „Darom 2010”, kuriuo siekia propaguoti sveiką miesto bendruomenės gyvenimo būdą, skleisti sveikatos stiprinimo žinias, skatinti miesto bendruomenės aktyvų laisvalaikį bei siekia ugdyti vaikų ir jaunimo ekologinį ir pilietinį sąmoningumą. „Kviečiame kuo greičiau registruotis ir aktyviai prisidėti prie visuotinai organizuojamos švarinimo akcijos „Darom 2010“, kuri vyks balandžio 17 d. visoje Lietuvoje”, - ragina I. Ivoškienė.

Didžiausi miesto triukšmo šaltiniai, anot A. Ivoškienės, gatvės, autostrados, oro uostai, geležinkeliai, automobilių stovėjimo aikštelės, buitinis ir pramoninis triukšmas, komerciniai ir kariniai rajonai, šventės, ceremonijos, net paauglių pamėgti ausinukai.

Autotransporto keliamas triukšmas miestų aplinkoje sudaro iki 80 proc. bendro visų šaltinių poveikio. Pagrindiniai parametrai, nuo kurių priklauso autotransporto keliamas triukšmas, yra eksploatuojamų transporto priemonių techninių būklių, gatvių dangos kokybės, eismo intensyvumas, važiavimo greitis ir gatvių užstatymas. Tad Visuomenės sveikatos biuro specialistai ragina nekentėti gamybinio ar buitinio triukšmo savo aplinkoje ir saugoti savo sveikatą. „Mes siekiame atkreipti visuomenės dėmesį į vis didėjančią triukšmo problemą ir prisidėti prie jos sprendimo”, - teigia specialistė.

Kad miestas taptų saugesnis, visuomenės sveikatos stiprinimo specialistai dar ragina atkreipti gyventojų dėmesį į gatvių  saugumą. Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato 2009 metų duomenimis, avaringiausios Šiaulių gatvės yra Tilžės, Vilniaus, Pramonės, Vytauto, Dubijos, Aušros alėjos bei Architektų. Tad šiose gatvėse vairuotojai turi būti ypač dėmesingi ir atidūs.

Prasideda dviračių  sezonas, nenumaldomai artėja ir moksleivių vasaros atostogos. „Primename tėvams, kad aprūpintų vaikus apsaugos priemonėmis, mokytojams, kad aiškintų saugaus elgesio gatvėje, prie vandens telkinių taisykles”, - teigia A. Ivoškienė. Suaugusieji eismo dalyviai, pasak   specialistės, turi būti sąmoningesni, tolerantiškesni. Saugokime save ir kitus gatvėse, keliuose. Visi, anot specialistės, turėtų pasistengti, kad mūsų miestas taptų saugus mums patiems ir mūsų svečiams.

Akcijomis - sveikatos link

Švarinimo akcijos „Darom 2010”, - ne vienintelis renginys balandyje. Visuomenės sveikatos biuras ragina šiauliečius užsiimti vis labiau populiarėjančia sporto šaka - šiaurietišku vaikščiojimu. Balandžio 9 d. 12 val. miesto gyventojai kviečiami į akciją „Judėjimas sveikatos labui”. Šiaurietiško vaikščiojimo instruktažą ir treniruotę Saulės laikrodžio aikštėje ves Šiaulių kūno kultūros mokyklos instruktorius, dalyvaus „Šviesuolių” klubo, „Sporto veteranų” klubo aktyvistai, miesto mokyklų „Sveikos gyvensenos” klubų moksleiviai.

Kaip minėta, saugesnę aplinką kuriant dera atkreipti dėmesį ir į triukšmo problemą mūsų mieste. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, didžiausi triukšmo šaltinių - gatvių, autostradų, oro uostų, geležinkelių bei daugelio kitų komercinių ir karinių rajonų, net švenčių, ceremonijų, pramogų klubų skleidžiamo  triukšmo nekentėti savo aplinkoje ir saugoti savo sveikatą. Europoje kasdien milijonai darbuotojų patiria triukšmo darbe poveikį ir visą su juo susijusią riziką. Triukšmas yra akivaizdžiausia problema tam tikrose pramonės šakose, pavyzdžiui, gamyboje ir statyboje.

Tam, kad triukšmas kenktų, nebūtinai jis turi būti itin stiprus. Tam, kad sukeltų  problemų, jis gali sietis su kitais rizikos veiksniais darbo vietoje. Pavyzdžiui, nelaimingų atsitikimų darbe tikimybė  padidėja, triukšmui slopinant įspėjamuosius signalus. Kartu veikdami triukšmas ir kai kurios cheminės medžiagos padidina riziką prarasti klausą. Taip pat triukšmas tampa darbe patiriamo streso priežastimi. Jis gali būti rimta problema ir kitokio pobūdžio darbo aplinkoje, pavyzdžiui, mokyklose, baruose.

Siekdami atkreipti visuomenės dėmesį į vis didėjančią triukšmo problemą  ir prisidėti prie jos sprendimo, balandžio 28 d. 20.55 val. Visuomenės sveikatos biuras skelbia visuotinę akciją „Saugokis triukšmo, paklausyk tylos”. Šios akcijos  metu bus raginama miesto organizacijose, įmonėse ir namuose penkioms minutėms išsijungti nebūtinus garsą skleidžiančius prietaisus  bei mobiliuosius telefonus ir pasimėgauti tyla. Akcija, anot A. Ivoškienės, bus skelbiama ir mokymo bei ugdymo įstaigose, tik individualiai, jiems patogiu laiku.

Be to, siekdami paraginti bendruomenę spręsti triukšmo problemą, biuro specialistai organizuoja mokinių „Sveikos gyvensenos“ klubų  eiseną. Ji vyks balandžio 28 d. 14-15 val. Vilniaus gatve (pėsčiųjų  bulvaru)  nuo Šiaulių viešbučio iki Kaštonų alėjos. Eisenos dalyviai vaikai dalys  biuro specialistų parengtas informacines skrajutes praeiviams, kavinių lankytojams, užeis į parduotuves, bankus, kur aiškins akcijos tikslus ir siekius.

Visą  balandžio mėnesį visuomenės sveikatos biuro specialistai dirbs žmonių sveikatos labui.  Radijo laidose Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistės teiks klausytojams informaciją apie triukšmo poveikį žmogaus sveikatai, pasakos apie galimybę kreiptis dėl triukšmo matavimų, primins gyventojų teisę apsisaugoti nuo sveikatą žalojančio triukšmo, atkreips gyventojų dėmesį į gatvių saugumą. 
Į viršų