facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Asta VOLKOVAITĖ

Vakar Šiaulių apygardos teisme juoku netvėrė ne tik teisėjas, bet ir patys kaltinamieji. Toliau nagrinėjamoje baudžiamojoje byloje, kurioje „suspenduoti” miesto Tarybos nariai keturiasdešimtmetis Romanas Čokovas ir  49-erių metų Igoris Strupeikis kaltinami kyšininkavimu stambiu mastu, nerimo aistros. Klausantis slapta darytų pokalbių įrašų, susirūpinusius kaltinamųjų veidus keitė šypsniai bei skambėjo kandūs pareiškimai dėl neva blogai atlikto Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnų darbo.

Prokuroras suabejojo ŠU Elektronikos katedros vedėjo kompetencija


„Šiaulių naujienose” ne kartą rašyta, kad R. Čokovui bei I. Strupeikiui buvo pateikti kaltinimai dėl to, kad jie neva reikalavo kyšio už tai, kad Taryba patvirtintų bendrovei „Elektropolis” priklausančio sklypo, esančio Salduvės parko pašonėje, Pavasario gatvėje, detalųjį planą. Planu buvo siekiama pakeisti sklypo paskirtį iš komercinės į individualių namų statybos.

Vos ne iki pietų virė diskusijos apie Šiaulių universiteto Elektronikos katedros vedėją Gintautą Daunį. Kaltinamieji dėl fonoskopinės ekspertizės teismo dar kartą prašė iškviesti minėtą elektroniką. Esą kas jau kas, bet diplomuotas elektronikas tikrai mokėtų paaiškinti, kaip padirbinėjami garso įrašai ir kaip nustatoma, ar garso takelis originalus, ar ne.

- Pirkdami dešros gabalėlį esame labiau apsaugoti, - garso įrašų tikrumu vaizdžiai suabejojo ir R. Čokovo gynėjas.

Prokuroras suabejojo G. Daunio kompetencija ir pareiškė, kad prie teismui pateikto prašymo nėra dokumentų, įrodančių, kad minėto docento garso įrašų vertinimas atitiktų jo kompetenciją. Teisėjas dar kartą atmetė kaltinamųjų prašymą iškviesti G. Daunį motyvuodamas tuo, kad pastarasis negalės nieko ištirti.

I. Strupeikis: kavinėse važinėja automobiliai?

Teisme nuskambėjus STT protokolams, paaiškėjo, kad kai kuriuose iš jų pareigūnai nenurodė technikos įrenginių, kuriais daryti garso įrašai, techninių reikalavimų duomenų. Dar viename protokole pažymėta, kad 2008-ųjų balandį slapta užfiksuotas pokalbis tarp kaltinamojo I. Strupeikio ir vieno iš liudytojų vyko prekybos centro kavinėje, nors klausantis garso įrašų vietoj muzikos fono girdisi pravažiuojančių automobilių gausmas. Beje, STT pareigūnai nurodė, kad šis pokalbis truko net 45 valandas.

- Kaip kavinėse važinėja automobiliai? - teismo klausė kaltinamasis I. Strupeikis. Į šį klausimą negalėjo atsakyti net pats teisėjas.

Kaltinamieji pareiškė norą atkreipti dėmesį į kompaktinių plokštelių „iškepimo” laiką. Paaiškėjo, kad STT pareigūnai porą pokalbių garso įrašymo aparatūra užfiksavo anksčiau, nei jie įvyko realiai. Kaip tai galėjo nutikti, nedrįso spėlioti net kaltinamąjį aktą rašęs prokuroras. Teisėjas šypsodamasis pareiškė, kad į ši klausimą greičiausiai galėtų atsakyti tik fonoskopines ekspertizes atliekantys Teismo ekspertizės instituto specialistai. Kokius būtent garso įrašus reikėtų perduoti tyrimui, turėtų būti nuspręsta kitame teismo posėdyje.

Konkretus reikalavimas duoti kyšį - nenuskambėjo

- Kokie žmonės ateina į politiką... - stebėjosi I. Strupeikio balsą primenantis balsas dėl to, kad nebuvo patvirtintas detalusis planas. Gynėjai tiesiog prunkštė iš juoko nuskambėjus šiai frazei, o I. Strupeikis netrukus išsitraukė medikams skirtą laikraštį. Minėtas balsas savo pašnekovą (jo balsas priminė Pavasario gatvės sklypų reikalus tvarkančio verslininko Laimono Jurgilo balsą, - aut. past.) patikino, kad detaliojo plano patvirtinimui reikės maždaug trejų metų ir mestelėjo, kad visgi reikalai gali išsispręsti ir greičiau.

- Visur reikia pinigų, - tęsė balsas, primenantis I. Strupeikio balsą, ir pradėjo išvedžioti, kad net ligoniai eidami pas medikus neina tuščiomis. Teismo salę vėl užliejo juoko pliūpsniai. Visgi vakar klausytuose garso įrašuose konkretus reikalavimas duoti kyšį taip ir nenuskambėjo nei iš R. Čokovo, nei iš I. Strupeikio slapta užfiksuotų pokalbių.

STT "agentas" girdė alkoholiniais gėrimais?

Beje, iš garso įrašų paaiškėjo, kodėl kaltinamieji prieš keletą mėnesių teismui pateikė prašymą iškviesti Šiaulių priklausomybių ligų centro vadovą, gydytoją narkologą Elmantą Zevertą. Kaltinamųjų teigimu, minėtas specialistas turėjo paaiškinti, kokį poveikį žmogaus sveikatai daro alkoholis.

- Tris po penkiasdešimt dar. Gerai? - garso įrašuose nuskambėjo siūlymas kaltinamiesiems dar išgerti. Anot teisminės bylos, kaltinamųjų susitikimas su L. Jurgilu vyko viešbutyje „Saulininkas”. Į kitą teismo posėdį, suplanuotą už poros savaičių, turėtų būti iškviesti STT pareigūnai: Darius Balčiūnas ir Vaidas Pupelis. Numatyta baigti klausytis ir visų slapta darytų garso įrašų. Beje, kaltinamųjų skaičiavimu, garso įrašų trukmė – apie 40 valandų.

Į viršų