facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Teisme perklausius slapta darytus kyšininkavimu kaltinamų politikų pokalbių įrašus, konkretus reikalavimas duoti kyšį taip ir nenuskambėjo.

                       

 

Asta VOLKOVAITĖ

Vakar Šiaulių apygardos teisme toliau nagrinėjamoje baudžiamoje byloje, kurioje „suspenduoti” miesto Tarybos nariai 41-erių metų Romanas Čokovas ir penkiasdešimtmetis Igoris Strupeikis kaltinami kyšininkavimu stambiu mastu, pagaliau pasistūmėta į priekį. Perklausyti visi slapta daryti įrašai, apklausti jau beveik visi liudytojai. Konkretus reikalavimas duoti kyšį teisme nuskambėjusiuose garso įrašuose - neišgirstas.

Teigė pažįstąs vicemerę D. Matonienę

„Šiaulių naujienose” ne kartą rašyta, kad R. Čokovui bei I. Strupeikiui buvo pateikti kaltinimai dėl to, kad jie neva reikalavo kyšio už tai, kad Taryba patvirtintų bendrovei „Elektropolis” priklausančio sklypo, esančio Salduvės parko pašonėje, Pavasario gatvėje, detalųjį planą. Planu buvo siekiama pakeisti sklypo paskirtį iš komercinės į individualių namų statybos.

Vakar teisme baigta klausytis slapta darytų STT įrašų, kuriuose skamba ir R. Čokovo, I. Strupeikio bei L. Jurgilo balsus primenantys balsai. Dažnai skambėjo prašymai įrašus prasukti: juose buvo narpliojamos ir temos apie „mergas” bei gana filosofiški pamąstymai prie alkoholio taurelės (sprendžiant iš teisme nuskambėjusių kaltinamųjų bei jų gynėjų pastebėjimų, - aut. past.) apie politiką.

„Neužtektų ir trijų butelių apie politiką kalbėti”, - kalbėjo balsas, primenantis kaltinamojo R. Čokovo balsą. Šiame įraše, darytame viešbutyje „Saulininkas”, tą vakarą virė diskusijos ne tik apie šalies politikus bei jų programas, bet nuskambėjo ir vicemerės Daivos Matonienės pavardė. Beje, balsas, primenantis L. Jurgilo balsą, mestelėjo, kad vicemerę gana puikiai pažįsta.

Vakar Šiaulių apygardos teisme perklausytuose įrašuose konkretus reikalavimas duoti kyšį nenuskambėjo.

Įrašuose minimas ir „Splius” pavadinimas

Teisme paviešintas ir I. Strupeikio pokalbis L. Jurgilu, kuriame pastarasis politiko klausia, ar jam verta duoti interviu kabelinės televizijos „Splius” žurnalistams apie tai, kad nesiseka įgyvendinti savo planų Pavasario gatvėje. I. Strupeikis pasakė, kad vertėtų duoti interviu.

Beje, „Spliuso” savaitraščio „Šiauliai plius” redaktorės Jūratės Sobutienės vyras dirbo toje pačioje įmonėje, kuri rengė detalųjį planą Pavasario gatvėje. Susidaro nuomonė, kad todėl minėtame savaitraštyje ir buvo ginami J. Jurgilo bei bendrovės „Elektropolis”, kuriai priklausė minėti sklypai, interesai. Pati redaktorė karštai kritikavo Tarybos narius, kurie nepatvirtina tokio gero detaliojo plano. Netrukus po to J. Sobutienė buvo apdovanota STT ir Žurnalistų sąjungos organizuotame konkurse už kovą su korupcija.  

Nebegirdyti politikų patarė tik po pirmųjų įrašų

Duoti parodymus pakviesti ir du  STT Šiaulių valdybos pareigūnai: Darius Balčiūnas bei Vaidas Pupelis. Į teismą atvyko tik vienas iš jų - V. Pupelis, D. Balčiūnas pateikė prašymą teismui, kad jis tądien būsiąs komandiruotėje, tad liudyti negalėsiąs. Kaltinamieji bei jų gynėjai teismo prašė, kad abiem liudininkams būtų suteikta galimybė kartu duoti parodymus. Teismas tokį prašymą atmetė. Motyvuota tuo, kad abiejų pareigūnų „vaidmuo” byloje buvo skirtingas: vienas iš jų „vaidino” iki ikiteisminio tyrimo pradžios, kitas – jam prasidėjus.

V. Pupelis turėjo atsakyti į šūsnį teisėjo, kaltinamųjų bei jų gynėjų klausimų. Į kai kuriuos iš jų V. Pupeliui buvo gana sunku atsakyti. Panašu, kad klausimas, ar pareigūnas įspėjo slapta STT įrašymo technika „apginkluotą” L. Jurgilą, kad nusikaltimu įtariamiems žmonėms nederėtų siūlyti alkoholinių gėrimų, V. Pupelį išvedė iš pusiausvyros.

„Ar čia skaitosi, kad teisės pažeistos, kai pasiūlomas alkoholis?” - pratrūko STT Šiaulių valdybos pareigūnas. - Negaliu sakyti: „Negerk, nevažiuok su mašina...” V. Pupelis teisme ėmė išvedžioti, kad suaugę žmonės patys turėtų mokėti spręsti, su kuo jiems gerti. Pareigūnas pripažino, kad L. Jurgilui patarė nebesiūlyti alkoholinių gėrimų I. Strupeikiui ir R. Čokovui tik po to, kai buvo  padaryti pirmieji įrašai, iš kurių pastebėta, kad darant slaptus įrašus viešbutyje „Saulininkas” liejosi alkoholis.

STT pareigūnų technika dažnai paveda

Teisėjas V. Pupelio paklausė, kodėl slaptų įrašų protokoluose nurodyta, kad turėtų būti ne tik garso, bet ir vaizdo įrašų? STT pareigūnas pradėjo išvedžioti, kad tai greičiausiai buvo „techninė-gramatinė” klaida.

Kaltinamasis R. Čokovas liudininko paklausė, kaip galėjo nutikti, kad vienas įrašas kompaktiniame diske atsirado anksčiau, nei galėjo atsirasti įrašas diktofone, kitaip sakant, anksčiau, nei įvyko realus pokalbis. „Jeigu diktofone laiko parametrai nusimuša, tai laikas kompaktiniame diske gali skirtis net ir keliomis paromis”, - sumąstė V. Pupelis. Pareigūnas pripažino, kad ir STT darbuotojų naudojama gera technika dažnai paveda.

Prašo pratęsti „suspendavimo” terminą

Liudytojui palikus salę, prokuroras prisiminė, kad dar reikėtų išspręsti klausimą dėl laikino kaltinamųjų nušalinimo iš Miesto tarybos. Anot kaltintojo, „suspendavimo” terminas baigiasi kovo 15-ąją, o kitas teismo posėdis numatytas tik balandžio pradžioje. Prokuroras pasiūlė pratęsti „suspendavimo” terminą. Esą nušalinimo pagrindas tebėra toks pat. Beje, pastarąjį kartą kaltintojas pateikti prašymą dėl „suspendavimo” susizgribo kiek pavėluotai, - po žiniasklaidoje pasirodžiusių publikacijų apie R. Čokovo sugrįžimą į Tarybą.

Abiejų kaltinamųjų advokatai pažėrė šūsnį argumentų, kodėl I. Strupeikis ir R. Čokovas jau turėtų grįžti į miesto Tarybą.

„Ar teismas kompetentingas spręsti nušalinimo klausimą. Baudžiamajame kodekse nėra tiesiogiai nurodyta, kad nušalinimas gali būti taikoma Tarybos nariams”, - pastebėjo vienas iš R. Čokovo gynėjų.

„Tarybos narys nėra pareigos. I. Strupeikį išrinko žmonės”, - panašios nuomonės buvo ir kyšininkavimu kaltinamo mediko advokatas.

Klausimas dėl kaltinamųjų laikino nušalinimo iš miesto Tarybos liko neišspręstas. Šiaulių apygardos teismas minėtą prašymą turėtų patenkinti arba atmesti kovo 10-ąją.

Į viršų