facebookgoogle twitter instagram youtube krepselis

darbo laikas

telefono nr el pastas

Premjeras Šiauliuose pasitiktas ne su duona ir druska, o su daniškos kiaulės galva ir srutų kanistru.
Vaido SIMANAUSKO nuotr.


Mykolas DEIKUS

Premjero ir kompanijos ekskursiją į Šiaulius vainikavo garsūs pareiškimai išvakarėse ir su danų kiaulininkais ir durpininkais kovojančių visuomenininkų atsineštas kiaulės pusgalvis, durpių maišas ir grafinas „natūralių“ daniškų kiaulių srutų. Nepaisydami „Saulės“ salėje pasklidusios srutų smarvės, svečiai gyrėsi gerėjančia ekonomikos padėtimi, skaitė sau adresuotus sveikinimus ir „barė“ nepatenkintus, kuriuos akylai sekė VSD darbuotojų kameros.

Nekonkretūs pažadai

Jau iš anksto buvo skelbiama, kad išvažiuojamajame Vyriausybės posėdyje sprendimai nebus priiminėjami. Sprendimų ir nebuvo priimta. Nepaisant to, kad Šiaulių meras Genadijus Mikšys švytėjo iš pasitenkinimo, klausantis premjero komandos susidarė įspūdis, kad posėdžio būta ganėtinai nekonkretaus.

Premjeras abstrakčiai kalbėjo apie Šiaulius kaip regiono centrą, transporto „kryžkeles“ ir pan. Net ir vienintelis konkretesnis ištartas susisiekimo ministro Eligijaus Masiulio pažadas įtraukti planuojamą Šiaulių logistikos centrą į bendrą šalies sistemą buvo su išlyga. Šiauliai dar turės daug pasistengti – tai pripažino ir miesto meras G. Mikšys.

Šiaulių oro uostas, anot susisiekimo ministro, liks „municipalinis oro uostas su kariniu oro uostu“. O tolimesnės perspektyvos priklausys nuo šiauliečių veiklos sėkmės.

Planuojamoms pasaulio žaidynėms „Sportas visiems“ lėšų skirti pažadėta pagal išgales – konkreti suma neįvardyta.

Lietuvoje – viskas gerėja, o skolos didėja

Nepaisant sparčiai šalyje didėjančio nedarbo premjeras tikino, kad ekonominė padėtis šalyje gerėja. Tą patį tvirtino finansų ministrė Ingrida Šimonytė, o krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė prisiminė savo medikės profesiją, nedarbą prilygino pasekmėms, kurios lydi paciento „išėjimą iš reanimacijos“ (vėliau pasigyrė, kad dirbdama Vyriausybėje išmokusi ekonomikos, - red. past.).

„Mūsų politika labai pozityviai vertinama“, - gyrėsi premjeras A. Kubilius, kurio žodžiais, Vyriausybė neturi kito kelio kaip skolintis, o buvusios gerovės pasekmėmis „turime dalytis“ su ateinančiomis kartomis.

Sužinojo daug „naujo“

Vis dėlto, sprendžiant iš antradienio pavakarę išplatinto Vyriausybės pranešimo, ministrų vizitas buvo išties naudingas. Nors Šiauliai jau seniai laikomi Šiaurės Lietuvos centru, pranešime teigiama, kad panaikinus apskritis aplink didmiesčius formuosis regionai – tada ir Šiauliai tapsią regiono centru.

„Miestas yra išsidėstęs patogioje geografinėje padėtyje, todėl turi geras susisiekimo sąlygas ne tik su kitais didžiaisiais Lietuvos, bet ir su kitais Europos miestais – Šiaulius kerta „Via Hanseatica“. Tai modernėjanti magistralė, jungianti didžiuosius miestus – Sankt Peterburgą, Rygą, Tilžę (Sovecką), Karaliaučių (Kaliningradą), Gdanską, Berlyną, Hamburgą,“ - šias ir kitas panašias „naujienas“ po vizito paskelbė premjero spaudos tarnyba. 

Laukė su kiaulės galva

Tačiau tikrosios linksmybės premjero A. Kubiliaus ir jo svitos laukė vakare, susitikime su miestiečiais, vykusiame „Saulės“ koncertų salėje. Likus valandai iki susitikimo matėsi mažiausiai trys piketuotojų grupės. Kažkas atitempė net dviratį, kurį aukštai iškėlė tiesiai prieš paradinį įėjimą (aliuzija į premjero pasivažinėjimus dviračiu?).

„Žiūrėsime Kubiliaus akimis – iš aukšto“, - šmaikštavo aukštėliau, ant laiptų, palypėję piketuotojai.

Iš visų piketuotojų išsiskyrė Rėkyvos bendruomenės atstovai, susivieniję su kovotojais prieš danų kiaulides. Rėkyvos bendruomenės pirmininkė Nijolė Malakauskienė rankose laikė pustuštį durpių maišą su užrašu, jog tai – paskutinės lietuviškos durpės (suprask, durpes iškasė ir pardavė danų valdoma bendrovė). Greta Šiaulėnų (Radviliškio rajonas) bendruomenės atstovas pamėlusiomis nuo šalčio rankomis laikė padėklą su išsišiepusia kiaulės galva, papuošta Europos Sąjungos vėliavėle, ir penkių litrų bakeliu su srutomis, kurios teka iš danų valdomos kiaulidės. Vyro žodžiais, srutų smarvėje jau daugybę metų gyvena visas miestelis.

Ant šaligatvio mėtėsi kilimėlis, sulaistytas srutomis, atgabentomis iš Tytuvėnų – praėjusią vasarą dėl kiaulininkų veiklos buvo kilusi ekologinė nelaimė. Policijos pareigūnai kilimėlį paprašė nutempti toliau nuo durų – į gatvę. Jų žodžiais, „kad kai kas neįliptų“.

Premjerą gelbėjo nuo kiaulės

Trys ketvirtadaliai sugužėjusių į salę atvyko palaikyti premjero komandos. Nors premjerą pasitiko plojimais ir stovėdami, tačiau susitikimo metu netrūko piktų replikų ir jas palaikančių „ovacijų“.

Nedidelis incidentas kilo prie scenos, nes Vadovybės apsaugos departamento pareigūnai pareikalavo toliau nuo scenos nunešti kiaulės galvą. Po ilgų įkalbinėjimų kiaulės galva „pakilo“ į salę. Sunkiau sekėsi įkalbėti pasitraukti keturis likusius piketuotojus. Juos liko sergėti pora Vadovybės apsaugos darbuotojų ir du VSD vyrai.   

Vis dėlto nusaugoti nepavyko. Buvęs sąjūdietis A. Končius nutaikė progą ir iškilmingai ant scenos priešais Vyriausybės narius padėjo puslitrinį stiklainį, pripildytą danų kiaulių srutų. Kol Vadovybės apsaugos departamento vyrukas susiprotėjo nunešti stiklainį, salėje spėjo pasklisti srutų aromatas. „Tokioje smarvėje mes gyvename nuolatos“, - konstatavo šiaulėniškis.

Pageidavimų koncertas

Scenoje įsitaisę svečiai ne kartą rodė ranka į nepatenkintus šiauliečius, vadino „piktais žmonėmis“, o kai nuskambėjo frazė „jeigu salėje yra vienas vagis...“, kilo pasipiktinimas. „Nevadinkite mūsų vagimis“, - replikavo žiūrovai. O R. Juknevičienė aiškino, iš kur atsiranda korupcija ir kitos negerovės. Kaip pavyzdį pateikė vairuotojus, kurie įspėja kolegas apie juos tykančius kelių policijos patrulius.

Nors klausimai iš salės buvo nešami pluoštais, iš scenos daugiausiai girdėjosi panegirikos gaidos, kaltinimai buvusiai valdžiai, sovietinei santvarkai, LDDP ir skaitomi Vyriausybę sveikinantys, giriantys ir palaikantys rašteliai. Tuo metu salėje girdėjosi replikos neskaityti iš anksto parašytų panegirikų, atsakyti klausimus, duoti mikrofonus. Liko neatsakyti ir klausimai, kodėl danų verslininkams leidžiama srutomis nuodyti Lietuvos gamtą.

Įteikti premjerui atneštos daniškos kiaulės galvos nepavyko. Kelią pastojo apsaugos darbuotojai. Dovaną piketuotojams pasiūlyta pasilikti sau.   

 

Į viršų